Зимові забави, план – конспект інтегрованого заняття

Зміст

План-конспект корекційного заняття по системі «Веселка здоров’я», тема: «Зимові забави» (підготовча до школи група)

Автори: Кожевнікова Н. В., вчитель-логопед, Меркурьева О. Б., інструктор з фіз. культури «Добрянський дитячий садок № 21»

Мета:

Сприяння прагненню дітей до подолання порушень мовлення та руховій сфері, суб’єктивно-ціннісного ставлення до свого здоров’я.

Завдання:

Пізнавальні:

– закріплювати знання дітей про зиму, зимові явища;
– уточнювати знання про зимових святах, забавах;

Корекційно-розвиваючі:

– розширювати і активізувати словниковий запас по темі «Зима, зимові забави»;
– удосконалювати навички словозміни;
– розвивати артикуляційну моторику, мовленнєве дихання;
– розвивати фонематичні сприйняття;
– удосконалювати навички зв’язного мовлення;
– вчити узгоджувати мова з рухами;
– розвивати загальну та дрібну моторику;
– розвивати спритність, швидкість реакції, координацію рухів, просторові уявлення;
– розвивати виразність мовлення і виразність рухів;
– розвивати логічне мислення, увагу, пам’ять, уяву.

Виховні:

– виховувати почуття любові до рідної природи, зимовим святам;
– виховувати толерантне ставлення до відповідей дітей;
– формувати уміння працювати і грати в колективі.

Обладнання:

Костюми Зими, Ведмедя, паперові сніжинки і сніжки (на кожну дитину),
картинки (в назвах яких перші звуки: З, И, М, А, С, Т, У, Ж, А, З, Н, Е, Ж, К),
картинки для гри «Без чого не буває зими?»,
4 буму,
фітбольні м’ячі (на кожну дитину),
бубонець,
аудиопособия «Пальники.
Російські народні ігри з піснями для дітей 4-7 років»,
«Колискові» (Тобто Желєзнова).

Хід заняття:

Організаційний момент

Логопед:

Доброго дня! Давайте поздороваемся один з одним.

Комунікативна гра «Здрастуй!»

Діти беруться за руки і проспівують слово «Здрастуй!»: перший склад голосно, одночасно піднявши руки вгору, а другий тихо – опускаючи руки вниз.

Перевірка домашнього завдання

Згадайте, що вам треба було зробити вдома (намалювати ялинку). Пропоную розмістити малюнки на виставці. Давайте ними помилуємося. Молодці!
(Логопед йде підготуватися до ролі Зими).

1. ВСТУПНА БЕСІДА. РОЗМИНКА

Інструктор з фізичної культури:

Трійка, трійка прилетіла.
Скакуни в тій трійці бели.
А в санях сидить цариця –
Белокоса, белолица.
Як махнула рукавом –
Все вкрила сріблом.

Як ви думаєте, хлопці, що це? (Зимові місяці, зима). Правильно. Як ви здогадалися? На дворі зима. Подивіться у вікно: дерева стоять білі, закутані снігом, хуртовина жодного натяку великі кучугури. Природа спить, навіть спів птахів зараз майже не чути. Але російський народ завжди любив зиму. Взимку багато свят: Новий рік, Різдво, Водохреща і Масляна. А зимові свята на Русі завжди супроводжувалися гулянням, різними іграми та забавами. Ось і ми будемо сьогодні веселитися і грати.
Чуєте? Хтось стукає (Логопед виходить в ролі Зими). Дивіться, хто до нас у гості завітав? (Зима). Здрастуй, Зимонька – зима!

Зима:

Привіт, хлопці. Ви раді мені, друзі? (Так, ми тебе завжди чекаємо). Ви знаєте, хлопці, чим я відрізняюся від весни і літа, що приношу з собою? (називають ознаки зими).

Я зимушка – зима принесла морози,
Зимові забави і бурульки сльози,
Для звірів – зимовище
І під снігом озимину,
Зимовий одяг людям,
Щоб не мерзли.

Інструктор з фізичної культури:

Зимонька – зима ми запрошуємо тебе сьогодні з нами веселитися і грати. А почнемо ми з хороводу.

Розминка. Вправа «Веселий хоровод»

Ставай в хоровод,
(Діти стають в коло, беруться за руки і спокійним кроком йдуть по колу)

Будемо веселитися.
Будемо разом все в колі
(Діти кружляють на місці в одну, потім в іншу сторону)

Весело кружляти.
Ля-ля-ля.
А ми сядемо на коней,
(Діти зображують скачуть коней)

По полю помчимся.
Мамі з татом до землі
(Діти виконують уклін)

Низько вклонімося.

2. АРТИКУЛЯЦІЙНА, ДИХАЛЬНА, ПАЛЬЧИКОВА ГІМНАСТИКА. РОЗВИТОК ФОНЕМАТИЧНОГО СПРИЙНЯТТЯ

Зима:

Молодці! Ай да завели хоровод! А зараз спробуйте відгадати мою загадку:

Що за безглуздий людина
Пробрався в 21 століття?
Морквяний ніс, в руці мітла,
Боїться сонця і тепла.
(Сніговик)

Правильно! Давайте і ми з вами побудуємо сніговика.

Пальчикова гімнастика «Давай, дружок, сміливіше, дружок!»

Давай, дружок, сміливіше, дружок!
(Діти ліплять уявний ком і котять його від себе)

Каті по снігу свій сніжок –
Він перетвориться в товстий ком.
(Малюють в повітрі коло)

І стане ком сніговиком.
(Діти малюють три різні за величиною кола знизу вгору)

Його посмішка так світла!
(Прикладає долоні до щік, зображуючи широку посмішку)

Два очі, капелюх, ніс, мітла…
(Діти показують вказівними пальцями очі, долонею – капелюх, кулачком правої руки – ніс і уявну мітлу)

Але сонце припече злегка –
(Діти піднімають руки вгору)

На жаль! І немає сніговика!
(Піднімають плечі і розводять руки в сторони, потім сідають навпочіпки, закриваючи голову руками)

Молодці! Вийшов у нас сніговик не простий, цікавий, пустотливий.
Я хочу знати, чим ще хлопці займаються взимку?
(катаються на лижах, ковзанах, санках, грають у сніжки»…)

Артикуляційна гімнастика

А тепер ви мені це зобразіть. Давайте присядемо на замет, щоб було зручно.

«Сніговики радіють морозу»

Надути щоки. Веселий вираз очей.

«Гірка»

Відкрити рот, опустити язика за нижні зуби, вигнути спинку мови «гіркою».

«Гірка закривається – відкривається»

Зробити «гірку», а потім не прибираючи мову від нижніх зубів, стиснути зуби (губи – в усмішці, зуби видно), а потім знову відкрити рот (мова весь час впирається в нижні зуби). Повторити рухи 5-6 разів.

«Саночки»

Рот широко відкрити, притиснути бокові краї язика до бічних верхніх зубів, спинка прогинається вниз, кінчик вільний. Рухи язиком вперед – назад, бічні краю мови ковзають по корінним зубах.

Дихальна гімнастика

Як подув Дід Мороз в морозному повітрі
Полетіли, закружляли крижані зірки
Кружляють сніжинки в морозному повітрі.
Падають на землю мереживні зірки.
Ось одна упала на мою долоньку.
Ой, не тай, сніжинка, почекай трошки.

«Подуй на сніжинку»

Діти здувають з долоньки сніжинку (вирізану з паперу).

Гра «Хто швидше відгадає слово?»

Я пропоную вам з першим звуків (в назвах картинок) відгадати слова:

Зяблик, голка, машина, автобус – ЗИМА.
Санки, хмара, праска, жаба, кавун – ХОЛОДНЕЧА.
Цукор, небо, ялина, жук, обруч, клубок – СНІЖОК.

3. ВПРАВИ НА КООРДИНАЦІЮ МОВЛЕННЯ З РУХАМИ

Інструктор з фізичної культури:

Дивіться, сніг іде. Який снігопад! Давайте зліпимо сніжки і пограємо з ними (імітують ліпнину сніжків).

Зима:

Які гарні сніжки вийшли! (роздає дітям «сніжки»).

Вправа «Снігопад»

Діти повторюють вірш і підкидають сніжок вгору (на кожну сходинку – 4 рази).

Снего – снего – снігопад,
Кожен дуже – дуже радий:
Будуть лижі і ковзани,
Будуть санки і сніжки.

4. ЛЕКСИКО – ГРАМАТИЧНІ ВПРАВИ, ІГРИ

Зима:

Тепер пограємо з моїм сніжком. І я перевірю, як ви знаєте зимові явища.

Вправа «Назви дія» (з «сніжком»)

Я буду говорити незакінчене пропозицію, а той, кому я передам сніжок, договорить невимовне мною слівце.

Взимку хуртовина… (мете).
Вночі вітер в трубах… (виє, завиває).
З сніговий хмари сніжинки… (падають, летять, кружляють).
У лісі взимку голодний вовк… (виє).
На зиму ведмідь у барлозі… (засинає).
Мороз щоки і ніс… (щипає).
Взимку вода в річці… (замерзає).
Іній на гілках дерев… (блищить).
Взимку сніг все навколо… (накриває).
Дерева взимку… (сплять).
Під снігом травичка взимку… (гріється).
Взимку комахи… (ховаються).

Молодці! Добре знаєте зимові явища. А чи знаєте ви без чого не буває зими?

Вправа «Без чого не буває зими?»

Я роздам вам картинки, а ви на моє запитання по черзі будете відповідати:
«Не буває зими без… (снігу, бурульок, санок, гірки,…)».

Молодці! Продовжимо грати.

Гра «Третій зайвий»

Зараз послухайте мої зимові слова, одне з трьох слів буде зайве, вам треба назвати його, пояснивши своє рішення.

1. Січень, лютий, зима.
2. Сніжки, санки, ковзани.
3. Завірюха, лижі, мороз.
4. Сніжок, сніговик, снігур.

Правильно! Які розумники та розумниці! Все знаєте про зиму, зимові явища.

5. РОЗВИВАЄМО РУХУ

Інструктор з фізичної культури:

Перед нами снігові замети. Як нам пройти? (Їх треба перестрибнути).

Зима:

А чи зможете ви перестрибнути на обох ногах кожен замет? Хочеться перевірити.

«Перестрибуємо кучугури»

Стрибки через 4 буму (по черзі через кожен). Повторюється 2 – 3 рази.

Так багато снігу навколо. Давайте зліпимо великі снігові грудки (імітують ліпнину грудок). Які великі грудки. Давайте їх покатаємо.

Вправа «хто далі?»

Покласти фитбольный м’яч на підлогу перед собою і відштовхнути його від себе. У кого далі прокотиться, той переможець.

Тепер ми на снігових грудках можемо полежати.

Вправа «Літачок»

Виконується на фитбольном м’ячі. Лягти грудьми на м’яч, ноги разом, руки розведені в сторони. Під рахунок 1-5 треба втриматися на м’ячі. Повторити 3-4 рази.

6. РУХЛИВІ І МАЛОРУХЛИВІ ІГРИ, РОЗВИТОК ПРОСТОРОВОЇ ОРІЄНТУВАННЯ

Зима:

Ви були спритними і швидкими, тепер ми відпочинемо. Сядемо на лавку. Хлопці, у старовину в Росії на святах не обходилися без веселих скоморохів, нарядного Петрушки, а так само на народні гуляння часто приводили ведмедя, який потешал і розважав народ. Чуєте, і до нас хтось іде.

(Інструктор з ф.до. виходить у ролі Ведмедя). Хто до нас завітав?
(Ведмідь). Здрастуй, Ведмедик – ведмідь!

Ведмідь:

Доброго дня!
Я прийшов до вас на веселощі
Пограти, потішити вас.
Ви поплескайте, хлопці,
Ноги самі рвуться в танок! (Ведмідь танцює).
А зараз закликаю дітвору,
Пропоную вам російську гру.

Російська народна гра з співом «ведмедів»

(Фонограма «ведмедів» – аудіокасета «Пальники. Російські народні ігри з піснями для дітей 4-7 років». С. Железнов, Тобто Желєзнова).

Діти вибирають (можна считалкой) двох ведучих «ведмедів». «Ведмеді» сплять, а інші діти ходять в довільному напрямку. Після пісні «ведмеді» беруться за руки і ловлять дітей, обхоплюючи руками. Двоє спійманих будуть водити.

Зима:

Хлопці, я вже зрозуміла, що вам подобається зима. А зараз я пропоную вам показати Мишкові, що ж вам подобається взимку.

Гра «Що нам подобається взимку?»

Що нам подобається взимку?
(Оплески)

Білі галявини.
(Розвести руки в сторони)

І на сніговій гірці
(Підняти руки вгору, показати «гірку»)

Лижі санки або (2 р.)
(Ходьба лижника)

Що нам подобається взимку?
(Оплески)

М’які замети,
(Показати замети)

Щоб копатися цілісінький день
(Імітувати копання снігу лопатою)

Фортеця робити щоб (2 р.)
(Ліпити сніжки)

Що нам подобається взимку?
(Оплески)

Тепліше одягнутися,
(Імітувати одягання одягу)

В шубці теплою хутряний,
(Поплескати долоньками по одязі)

На морозі грітися (2 р.)
(Стрибки)

Ведмідь:

Ох, ви мене розсмішили
І чимало здивували.
Адже ведмідь я не простий,
Я не сплю у лісі взимку.
Я за свята ходжу,
Весь народ я веселю!
А тепер вже мені пора,
До побачення, дітвора!
(Ведмідь іде).

Зима:

Мені дуже сподобалося з вами веселитися і грати. А вам?
Що вам сподобалося найбільше? Які ігри зі мною вам запам’яталися?
(діти відповідають).
Домашнє завдання. Мені хочеться, щоб ви вдома намалювали те, що вам більше всього сподобалося.
А я загляну до вас дуже скоро й полюбуюся вашими малюнками. А тепер нам пора прощатися. До побачення, хлопці… (Інструктор з ф.до. повертається, знявши костюм Ведмедя).

7. РЕЛАКСАЦІЯ

Інструктор з фізичної культури:

Ми сьогодні веселилися і грали, і гралися.
А зараз вже пора, відпочити нам, дітвора.
Діти розслабляються під звучання спокійної музики.
«Пробудження» відбувається під звучання бубонця:

Тихо-тихо, мій бубонець, позвени, позвени.
Нікого-нікого, мій бубонець, не буди, не буди.
Голосно-голосно, мій бубонець, позвени, позвени.
Всіх хлопчиськ і дівчисьок розбуди, розбуди.
Діти встали, потягнулися і мені усміхнулись,
З Зимушкой – зимою попрощались, в групу вирушали.

Скачати план-конспект корекційного заняття «Зимові забави»

Поділитися з друзями:
Відповіді на питання