Захистіть ялину і сосну, конспект інтегрованого заняття у середній групі

Конспект інтегрованого заняття з рідної природи, розвитку мовлення та ліплення в середній групі дитячого саду, тема заняття: «Захистіть ялину і сосну»

Автор: Давидова Світлана Олексіївна, вища категорія, вихователь ДНЗ №1 р. Феодосія.

Мета заняття:

Закріпити і поглибити знання дітей про ялини і сосни, як представників хвойних дерев.
Формувати вміння порівнювати ці дерева, бачити між ними подібності і відмінності.
Вправляти дітей у складанні зв’язних розповідей, утворення множини імен іменників і узгодження їх зі словом «багато».
Словник: хвоя, деревина, пейзаж.
Розвивати творчість, зв’язне мовлення, дрібну моторику.
Удосконалювати рельєфну ліплення методом розмазування.
Формувати вміння працювати в колективі, виконувати нескладні досліди.
Виховувати екологічний світогляд: викликати негативне ставлення до тих, хто завдає шкоди природі, вирубуючи ялини і сосни.
Вчити радіти спілкуванню з природою, розуміти цінність кожного дерева.

Обладнання:

Картинки з зображенням сосни і їли, ялинові та соснові шишки, аромалампа, олія сосни, пластилін, стеки, прості олівці, аркуші білого матового картону, штучна ялинка.

Хід заняття:

Сьогодні ми з вами поговоримо про новорічних деревах. Ви здогадалися, про яких деревах піде мова? Як ви думаєте, чому ці дерева я назвала новорічними? (Відповіді дітей).

Сосна і ялина схожі один на одного. Чому? (Відповіді дітей). У них є голки і вони цілий рік зелені. А щоб ніколи не плутати ці два дерева, запам’ятайте приговорку:

Ялинка – коротка голочка.
Сосна – голка довжина.

Діти повторюють хором, потім по одному 2-3 людини.

Погляньте на ці дві картинки. На який з них зображено гілку сосни? А на який гілка ялини? Чому ви так вирішили? (Діти показують і відповідають).

А зараз я пропоную вам провести досвід.

Дидактична гра «Іній на гілках»

Діти з вихователем насипають у воду сіль, розмішують концентрований соляний розчин і опускають в нього невеликі гілки ялини і сосни.
– А тепер поставимо ці гілки у вазу ближче до опалювальних батарей і дамо їм висохнути. Ось тоді-то на гілках утворюються кристали солі.

Ростуть ялина і сосна повільно. З повалених шишок висипаються на землю насіння. Ось шику їли (показ), а це шишка сосни (показ). Навесні з насіння з’являється росток довжиною з мишачий хвостик, і на вершині його кілька ніжних голочок. Пройде багато років, поки цей паросток перетвориться у велике дерево. Адже недарма кажуть: «Не дивно зрубати, мудро виростити». Як ви розумієте цю приказку? (Відповіді дітей).

Замість листків у сосни та ялини голки. Але правильніше називати не голки, а хвоїнки. Хвоїнки – це такі листки у хвойних дерев. І хоча ми знаємо, що хвойні дерева «взимку і влітку одним кольором», хвоїнки тримаються на дереві кілька років, а потім обсипаються, але не все відразу. Хто з вас бував в хвойному лісі, міг помітити під деревами килим з опалих хвоїнок.

Давайте пограємо.

Физминутка «Сосна»

Діти беруться за руки, утворюючи коло, в середині якого стає ведучий – сосна.

Ми посадимо сосну –
(Всі ходять по колу навколо «сосни»)

Ось, ось!
(Присісти)

Нехай наша сосна
(Повільно встати)

Росте, росте!
Виростай ти, сосна,
(Підняти руки вгору)

Ось такий вишини;
Виростай ти, сосна,
(Розвести руки в сторони)

Ось такої ширини.
Виростай ти, сосна,
(Роблять «пружинку»)

В добрий час!
Потанцюй, Сергій (ім’я ведучого),
(Плескають в долоні)

Покружись для нас!
(Ведучий танцює, крутиться)

А ми з цієї сосни
Шишки зривати будемо.
(Наближаються до ведучого)

Від нашого Сергійка
(Намагаються доторкнутися до ведучого)

Тікати будемо!
(Діти тікають, ведучий їх ловить)

Ви, звичайно, не станете зривати шишки з дерева. А чому? Кому дуже потрібні шишки? (Відповіді дітей). Шишками, нирками і хвоєю, харчуються багато птиці, а ще білки. Ось погляньте на цю соснову шишку (показ). Птахи поласували насінням цієї шишки. Для лося кращою зимової їжею є молоді соснові пагони та кора дорослих дерев.

Під соснами ростуть гриби, підосичники, на гілках гніздяться птахи, білки влаштовують у дуплі свої будинки.

Ялина – дуже витривале дерево. Не боїться навіть самих сильних морозів. А ось коріння ялини ростуть близько до поверхні землі, тому сильний вітер може повалити ялинку. А у сосни коріння дуже сильні і довгі. Сосни можуть рости і серед скель, і на піску, вітри їм не страшні. А ось чого боїться сосна, так це відсутність сонця. Сосни дуже люблять сонячне світло і ростуть там, де світло.

Користь

Ялина і сосна – вірні помічниці людині. Вони дарують нам свою красу, чисте повітря, деревину, навіть ліки.
Цілющі властивості сосни просто чудові! У сосни володіють лікувальними властивостями і насіння, і хвоя, і молоді шишки. З них роблять ліки, які допомагають перемогти хворобу. А ми зараз запалимо аромалампу з сосновим маслом і повітря в нашій групі наповниться ароматом соснової хвої і стане чистіше, адже сосновий запах вбиває бактерії.

Ми маємо можливість відпочити в тіні цих дерев, подихати свіжим повітрям, просоченим ароматами хвої, можемо зібрати шишки для виробів.
Недарма кажуть: «Для міста кожне дерево дорого». Давайте подумаємо, чому? Чисте повітря в місті? Чим він забруднюється? А як дерева очищають повітря? (Відповіді дітей). Ялина і сосна дуже добре очищують повітря.

Люди користуються щедрістю цих дерев. З давніх часів люди використовували соснову і ялинову деревину. Як ви розумієте слово «деревина»? (Відповіді дітей). Деревиною називають спиляне дерево. З соснової і ялинової деревини виготовляють меблі, музичні інструменти, вироби. Ось ця рамка для картини зроблена з соснової деревини. У давнину з деревини сосни робили царські тереми, церкви, криниці, млини, посуд. А ще кораблі. Багато-багато років, скрипки, зроблені в старовину з ялинової деревини, зачаровують своїм голосом слухачів.

Дидактичний вправа «Один-багато»

До запропонованих словами діти додають слово «багато» і називають задане слово у множині.

Ялина – багато ялин.
Сосна – багато сосен.
Сніг – багато снігу.
Хвоя – багато хвої.
Шишка – багато шишок.
Деревина – багато деревини.
Гілка – багато гілок.
Дерево – багато дерев.
Корінь – багато коренів.

Физминутка «Є в лісі»

Є в лісі три полички:
(Ляскаємо в долоні)
Їли – ялинки – ялинки.
(Руки вгору, в сторони, вниз)
Лежать на ялинах небеса,
(Руки вгору, стати навшпиньки)
На ялинках – пташині голоси.
(Руки в сторони, махи руками)
Внизу на ялиночках – роса.
(Руки вниз, присіли)

Екологія

І птахам, і звірам, і рослинам, і людині служать сосни. А взамін просять тільки одного: не ображати їх, не ламати гілок.

У наш час багато людей під час новорічних свят відмовляються від використання живих ялинок і сосен. Замість живих дерев використовують штучні, зроблені людиною деревця. Або ж прикрашають живі дерева, але не зрубані, а посаджені в горщики. Під час свята такі ялини і сосни стоять в будинках вбрані, а після того, як святкові дні закінчуються, з цих дерев знімають іграшки та висаджують з горщиків у парках, у дворах, на вулицях.

Послухайте вірш Ірини Токмаковой «Живи, ялинка!».

Вірш «Живи, ялинка!»

Мені купили ялинку!
Мені купили ялинку
В лісі на узліссі її не рубали.
А зробили ялинку на доброму заводі
Хороші дяді, веселі тітки.
Скоріше приходьте,
Скоріше подивитеся
На ялинку з тонких срібних ниток:
Вся в хвої волохатою,
Блискучою і пишною,
Задень –
І вона задзвенить ледве чутно.
А ялинка лісова залишилася жива,
Стоїть на узліссі,
Верхівкою киваючи.
Кому?
Нікому!
Просто — вітру, хуртовини,
Такою ж красивою
Неспиленной їли!

Творча гра «Казка про ялинку»

Діти складають тематичну казку по опорним питань, по заданому початку пропозиції.

«Жила-була ялинка. Росла вона… (де?) А поруч з ялинкою зростали її сусіди – … (які рослини?). Всі вони ялинку дуже … (як до неї ставилися?). Любили гратися біля ялинки і лісові звірята … (які звірята?). Зайчика та лисичку ялинка взимку захищала від хуртовини своїми пухнастими гілочками, а білочку годувала ялинка смачними насінням зі своїх шишок.
Перед новорічним святом прийшов до ялинки з сокирою … (хто?). Хотів він зрубати ялинку. І тут сталося диво – всі мешканці лісу – і рослини, і тварини раптом заговорили і стали просити (персонажа) … (про що просити?). (Що сказали вони йому?) (А як він відреагував на ці прохання, що сказав у відповідь?)
Рослини і тварини дуже зраділи і подякували (персонажа) … (якими словами подякували) На радощах лісові жителі влаштували новорічний бал біля цієї ялинки. (Як вони веселилися на святковому балу, що робили?) (Чим закінчилася ця історія?)»

Хлопці, я запишу цю історію, а ви намалюєте до неї картинки. Так у нас вийде справжня книга. Ми дамо її почитати батькам і дітям інших груп нашого дитячого садка.

А зараз, давайте, як лісові жителі потанцюємо під веселі новорічні пісеньки.

Динамічна пауза «Танцювальний бал»

Діти довільно виконують танцювальні рухи, підспівують знайомі слова пісень. Для тих, хто не може вихователь показує рухи, стає з ними в пару.

Сьогодні ми з вами перетворимося в художників-пейзажистів. Нагадайте мені, яку картину ми називаємо пейзажем? Пейзаж – це зображення природи. Ось зараз ми почнемо малювати картину зимової природи. А малювати будемо не олівцями, не фарбами, не крейдою, а пластиліном.

Але перш розімніть пальчики.

Пальчикова гімнастика «Ялинка»

Ялинка швидко виходить,
Якщо пальчики зчіплюються.
Локоточкі підніміть,
Ну а пальці – розведіть.

Долоні від себе, пальчики пропускаються між собою, долоні під кутом одна до одної. Пальчики виставляються вперед. Лікті до корпусу не притискаються.

Колективна ліплення «Зима в лісі»

На білому матовому картоні простим олівцем схематично зобразити лінію горизонту, хмари, ялина.
Блакитний або синій пластилін розмазується по хмарам.
Одна половина зеленого пластиліну розкочується в жгут, прикладається до лінії горизонту і витягуються верхівки дерев.
Друга половина зеленого пластиліну розмазується на зображення ялинки, потім стеком наносяться штрихи-хвоя.

Готові роботи ми з’єднаємо так, щоб вийшов круг і у нас вийде панорама – кругова картина, складена з окремих фрагментів із зображенням зимового лісу.

Після оцінки панорами, діти розглядають висохлі гілки. Вихователь спонукає дітей розповідати, як тепер виглядають гілки, на що схожі кристали солі на хвої. А могла гілка з цим інеєм довго простояти в теплій кімнаті? Що сталося б з інеєм? (Відповіді дітей).

Наше заняття закінчене, а після сну ми спробуємо зробити вироби з шишок, і пограємо в рими, і, звичайно ж, не забудемо зробити свою власну книжку.

Додатковий матеріал до заняття:

«Ялинка» (гра)

Олена Благинина

Є одна гра для вас:
я почну вірші зараз.
Я почну, а ви кінчайте!
Хором дружно відповідайте.
На дворі сніжок іде,
скоро свято…
Новий рік!
М’яко світяться голки,
хвойний дух іде …
Від ялинки!
Гілки слабо шелестять,
намисто яскраві …
Блищать!
І хитаються іграшки –
прапори, зірочки, …
Хлопавки!
Нитки пестой мішури,
дзвіночки …
Кулі!
Рибок тендітні фігурки,
Птахи, лижниці, …
Снігурки!
Білоус і краснонос
Під гілками …
Дід Мороз!
Ну а ялинка, просто диво!
Як нарядка, як …
Красива!
Ось вогні засвітилися на ній,
Сотні крихітних …
Вогнів!
Двері навстіж, точно в казці,
Хоровод несеться …
У танці!
І над цим хороводом
Говірку, пісні, дзвінкий сміх …
Вітаю з …
Новим роком!
З новим щастям відразу …
Всіх!

Скачати конспект інтегрованого заняття «Захистіть ялину і сосну»

Поділитися з друзями:
Відповіді на питання