Заняття з розвитку мовлення в кінці року на закріплення пройденого матеріалу в молодшій групі, тема «Граємо пальчиками і розвиваємо мова»
Автор: Пряхіна Олена Миколаївна, вихователь ДНЗ №9 «Незабудка» міста Дубни Московської області.
Мета:
Продовжувати розвивати у дітей всі функції тісно пов’язані з розвитком мови, сприяючи її розвитку: дрібну моторику рук, пам’ять, мислення, оптико-просторове сприйняття, уяву; закріпити чітку вимову звуків «ж», «х», «т» з допомогою чистоговорок.
Матеріал до заняття:
Настільно-площинний театр: будиночок, дідусь, бабуся, внук, внучка; різнокольорові палички (по 4 в кожній дитині); «картинки-говорилка» для фланелеграфа.
Хід заняття:
Діти сідають півколом на стільчики, перед ними стіл з настільно-площинним театром (будиночок, бабуся, дідусь, онучок і внучок).
Вихователь починає заняття:
— Діти, зараз я вам покажу і розкажу казку, а ви будете мені допомагати, тому що деякі вірші і «говорилка» з цієї казки вам знайомі.
«Одного разу, Маша і Петя пішли в гості до своїх бабусі та дідуся. Вони постукали у двері. Бабуся і дідусь були вже старенькі і погано чули, і погано бачили. Онучата постукали ще раз. Бабуся з дідусем подивилися в віконечко і ніяк не могли розгледіти, хто ж там стукає до них».
— Хлопці, що треба зробити бабусі і дідуся, щоб розгледіти своїх внучаток?
Відповіді дітей: «Одягнути окуляри».
— Звичайно ж, їм потрібні очки. А давайте ми з вами теж допоможемо бабусі і дідуся розгледіти своїх внучат. Ми уявимо, що ми бабусі і дідусі. Ану покажіть, які у вас окуляри.
Діти розповідають і з допомогою пальців рук показують «окуляри».
«Бабуся і дідусь одягли окуляри і внучаток розгледіли».
/Великий палець правої і лівої руки разом з іншими утворюють кільце. Колечка підносять до очей./
— Молодці діти! А тепер слухайте казку далі.
«Онуки, Петя і Мша, попросили у діда човен, щоб покататися по річці. А човник була ось така».
Вихователь показує човник з долоньок: обидві долоні поставлені на ребро, великі пальці притиснуті до долонь.
— Діти, покажіть свої човники. Діти показують і розповідають, а в кінці зображують колечка з допомогою з’єднання великого і вказівного пальців правої і лівої руки.
«Човен»
Човник пливе по річці,
(зображати рух човна)
Залишаючи на воді колечка.
(зображати колечка)
— Слухайте казку далі, малюки.
«А ще вирішили Маша і Петя приробити до човні прапорець. Ось такий». Показує вихователь: чотири пальці разом, а великий опущений вниз, тильна сторона долоні до себе.
— А тепер і ви прилаштуйте до своїх човнів прапорці.
«Прапорець»
Я в руці прапорець тримаю
І хлопцям їм машу.
— Казка продовжується.
«Припливли хлопці на човні до берега і вийшли погуляти на галявину. А на галявині гуляла кізка, та не проста, а коза-дереза».
— Давайте покажемо її.
Діти разом з вихователем за допомогою пальців рук показують козу: вказівний і мізинець виставлені вперед, середній та безіменний притиснути до долоні і охоплені великим.
«Коза»
Йде коза рогата
За малими хлопцями.
Хто не їсть кашу,
Молоко не п’є?
Забодаю, забодаю…
— Діти, а давайте відпочинемо і пограємо. Вставайте один за одним. Вихователь постає першою, а за нею всі діти, проводиться фізкультхвилинка.
Фізкультхвилинка «По купинах…»
По купинах, по купинах,
(стрибки з почерговим викиданням вперед то правої, то лівої ноги)
В ямку – бух! Розчавили сорок мух!!!
(присісти і сказати)
Вихователь запрошує дітей до себе, в руках тримає палички.
— Подивіться, діти, які у мене красиві, різнокольорові палички. Зараз я вам дам кілька штук, і ми згадаємо, як ми викладали з них фігури. Вихователь поділяє на 4 палички кожному. Запитує у дітей, скільки паличок у них в руці. Вислухати індивідуальні відповіді дітей. Запропонувати згадати віршик про квадрат і викласти його.
«Квадрат»
(діти викладають на килимку)
Чотири палички складу
І ось квадратик отримаю.
— Молодці, хлопці, а зараз ідіть-но до мене. Тут нас чекають картинки-говорилка. Діти йдуть за вихователем до мольберта. Стають півколом. Вихователь по черзі показує на картинки і пропонує згадати про них говорилка-чистомовки.
«Їжак»
Жа-жа-жа – в лісі бачили їжака.
Жу-жу-жу – молока дамо їжаку.
«Півень»
Ха-ха-ха – не зловити нам півня.
«Котик»
Та-Та-Та – хвіст пухнастий у кота.
Вихователь у разі труднощів допомагає дітям пригадати говорилка, нагадуючи їм перші склади.
— Молодці, малята, ви добре позаймалися. Язичок ваш сьогодні багато говорив. А тепер можете піти пограти зі своїми іграшками.
Скачати заняття з розвитку мовлення «Граємо пальчиками і розвиваємо мова»