Конспект заняття з риторики «Дуже важливі слова», старша група дитячого саду
Автор: Олена Миколаївна Пряхіна, ДНЗ №9 «Незабудка» р. Дубни.
Мета:
Закріпити вміння вживати різні форми словесної ввічливості.
Хід заняття:
— Хлопці, я знаю, що всі ви чемні, виховані діти і, напевно, нікому з вас не потрібна порада Агнії Барто:
Товариші! Твердите
З ранку за словником:
— Спасибі! Вибачте!
Дозвольте! Дозвольте!
Я вам дякую!
— Тепер ви не тільки знаєте і вживаєте ввічливі слова, але можете навчити цього і всіх своїх друзів. Ось як одна дівчинка вчила ввічливості свою ляльку.
«Слухай добре»
С. Капутікян.
Слухай гарненько,
Ляльку я сказала.
Повно вбиратися!
Це баловство.
Ти вже неабияким
Девочкою стала.
А ще не знаєш
Рівно нічого.
“Привіт” при зустрічі
Дорослим говорять.
За подарунки, допомога
Всіх дякують.
Людям похилого віку в автобусі
Місце поступаються.
Чемні діти
Всі так роблять.
— Ви згодні з дівчинкою? Тільки з дорослими треба вітатися? (відповіді дітей) Якими ще ввічливими словами привітання можна користуватися при зустрічі? (відповіді дітей, узагальнення вихователем) – Хлопці, сьогодні до нас у гості прилетіли Лелека і Соловей. Послухайте одну дуже мудру казку і розсудіть їх.
«Лелека і Соловей» (узбецька казка)
Був час, коли птахи не вміли співати. І раптом вони дізналися, що в одній далекій країні живе старий, мудрий чоловік, який вчить музиці. Тоді птахи послали до нього Лелеки і Солов’я перевірити, чи це так. Лелека дуже поспішав. Йому не терпілося стати першим у світі музикантом. Він так поспішав, що вбіг до мудреця і навіть в двері не постукав, не привітався зі старим, і щосили крикнув йому прямо у вухо:
— Гей, стариган! Ну-ка, навчи мене музиці! Але мудрець спочатку вирішив повчити його ввічливості. Він вивів Лелеки за поріг, постукав у двері і сказав:
— Треба робити ось так.
— Все ясно! — зрадів Лелека. — Це і є музика? — і полетів, щоб скоріше здивувати світ своїм мистецтвом. Соловей на своїх маленьких крилах прилетів пізніше. Він несміливо постукав у двері, привітався, попросив вибачення за турботу і сказав, що йому дуже хочеться вчитися музиці. Мудрецеві сподобалася привітна птах. І він навчив солов’я всьому, що знав сам. З тих пір скромний Соловей став кращим в світі співаком. А дивак Лелека вміє тільки стукати дзьобом. —
Чому Соловей став кращим в світі співаком?
А чому Лелека навчився тільки стукати?
Вислухати відповіді-міркування дітей, узагальнити і підвести підсумок.
— А ще до нас в гості прийшов дуже важливий Індик. Послухайте вірш «Індик».
Вірш «Індик»
З’явився в будинку раптом
Дуже важливий індик.
Раз за тридцять в день, не рідше,
Він кричав: — Чи ви, нечеми,
Заходьте, чи що, в гості
Повчитися ввічливості.
— Я й сам, — кричав індик, —
Доктор ввічливих наук,
І дружина моя — приклад
Чудових манер.
Навіть коли спить вона,
Видно, що вихована.
Не соромся ти, осел,
Заходь, сідай за стіл.
Що ж ти мовчиш, як риба,
Кажи: “Прийду, спасибі”.
Ти не будь свинею свиня,
Чекає тебе моя сім’я.
Тільки раніше б умила
Ти своє свиняче рило!
Як не бився він, однак
До индюку ніхто не йшов.
Ні корова, ні собака,
Ні хавроніє, ні осел.
Посинів індик від злості.
— Не йдуть, нахаби, в гості!
Дарма пропали всі труди,
Всі вони балди-балди.
І додав з висоти
Своєї величі:
— Не засвоїли, скоти
Правила пристойності!
— Скажіть, чи завжди можна називати ввічливим і вихованим того, хто знає і вживає ввічливі слова? (відповіді дітей) А тепер послухайте вірш про одного хлопчика.
Вірш «Ввічливий Костя»
Костя в молочному штовхав всіх підряд.
— Так не культурно! — йому кажуть —
Ввічливий хлопчик не повинен штовхатися!
А Костя у відповідь: — Перестаньте тріпатися!
Костя грає, батько щось пише,
Він просить чорнило, а Костя не чує.
— Костя, ти що, не розчув мене?
—Мені набридла твоя балачки!
Так, Костя культурою похвалитися не міг.
Батько покликав його: — Ось що, синку,
З цього дня звикай говорити:
«Спасибі, будь ласка, здрастуй, прощай!»
Якщо винен, — проси извиненья,
Словом, мій милий, шукай вирази…
Костя з усім погодився з батьком —
Він же не хоче уславитися дикуном!
Сьогодні сусідці довелося здивуватися:
У Кості вона попросила напитися,
Стакан він подав і «дякую» сказав.
Кості подружка видно з вікна.
Костя кричить їй: «Приємного сну!».
Мама йому хліб і бринзу дає
«Здрастуй» — сказав він і взяв бутерброд.
Костя заділ на базарі коня
І промовив: «Вибачте мене!»
Ось з ним яка тепер зміна —
Він навіть з конем ввічливий чудово!
— Скажіть, чи вважав себе Костя ввічливою людиною?
– А ви коли-небудь бували в місті Спасибограде, де на Ввічливому бульварі чемно дякують?
— Ви зрозуміли, чому місто так називається? А що сталося б з вами, якби ви потрапили в цей чарівний місто? Відповіді та міркування дітей. Підведення підсумків заняття вихователь разом з дітьми.
Скачати конспект заняття з риторики «Дуже важливі слова»