Заняття вихователя за завданням логопеда (корекційний годину) «Зустріч з Ежонком»
Автор: Бакланова Оксана Анатоліївна, вихователь першої кваліфікаційної категорії, муніципальне дошкільний навчальний заклад дитячий сад комбінованого виду №15 «Золота рибка», р. Оленегорск.
Мета:
Автоматизація звуків «Л» і «Ль».
Завдання:
1. Вправляти у правильному вимовлянні звуків «Л» і «Ль» у словах, реченнях, зв’язному мовленні. Закріпити вміння визначати наявність заданого звуку в словах.
2. Вправляти дітей у складанні речень та розповідей за малюнками, визначати послідовність подій.
3. Удосконалювати рухливість артикуляційної моторики і формувати спрямовану повітряну струмінь повітря.
4. Розвивати увагу, конструктивне і словесно-логічне мислення, дрібну моторику.
Обладнання:
М’які іграшки: Ежонок, Лисеня, Лосяш (з м/ф «Смішарики»), стаканчики з кульками з пінопласту та трубочками для коктейлю, вата, масажні м’ячики; картинки: човен, ластівка, білка, конвалія, крокодил, лев, лист, ліс, бурулька, жаба; картинки для складання розповіді.
Хід заняття:
1. Гра «Давайте познайомимося!»
Мета: викликати позитивні емоції, зняти напругу, скутість.
Педагог каже, що в гості до дітей прийшов Ежонок.
Ежонок:
«Здрастуйте, хлопці! Я – Ежонок! Я дуже люблю ходити в гості і знайомитися з такими симпатичними і розумними дітьми. А як вас звуть, хлопці?» (Діти називають своє ім’я).
Ежонок:
«Я дуже люблю грати! А ви? Давайте пограємо в гру «Пыхтелка».
2. Дихальна гімнастика
«Пыхтелка» (вдих через ніс, видих через рот – губи трубочкою, не надуваючи щоки).
Педагог:
Давайте покажемо Ежонку фокус!
«Фокус» (здути ватку з кінчика носа)
«Буря» (дути в стаканчик з пінопластом)
Педагог:
Ежонок любить грати в «Жарт»!
3. Артикуляційна гімнастика
«Товстун» (5 разів)
«Худишка» (5 разів)
«Конячка» (5 разів)
«Індик» (5 разів)
Бл-бл-бл-бл-бл-бл (спочатку в повільному темпі, потім – у швидкому)
«Гойдалки» (5 разів) (2 способи)
«Барабанщик» (5 разів)
Д-д-д-д-д
«Покараємо язичок»:
пя-пя-пя (шльопання губами щодо мови)
та-та-та (прикусування язика зубами)
4. Дидактична гра «Навпаки»
Ведучий називає склад зі звуком «Л», а дитина переставляє звуки місцями. Наприклад: ал – ла, ул – лу …
Пропоную порахуватися, хто перший буде відповідати:
І-И, І-И – першим точно ходиш ти,
А-Я, А-Я – ось і черга твоя.
Е-Е, Е-Е – а тепер ходити тобі,
У-У, У-Ю – запам’ятай свою чергу.
5. Автоматизація та диференціація звуків «Л» і «Ль» (чистомовки)
Ла-ла-ла – дівчинка спала.
Ло-ло-ло – у сосни дупло.
Лу-лу-лу – дайте мені пилу.
Ли-ли-ли – чисті підлоги.
Ал-ал-ал – я йду в підвал.
Ол-ол-ол – у стовбур осики.
Ул-ул-ул – ось високий стілець.
Ля-ля-ля – ось моя земля.
Ле-ле-ле – ти скажи «альо».
Ле-ле-ле – тіна на веслі.
Лю-лю-лю – стіни побелю.
Чи-чи-чи – ми пасли козу.
лавка – лямка
усмішка – равлик
лук – люк
голка – земля
лапа – капелюх
їв – ялина
слон – сильний
мітла – петля
кут – вугілля
6. Пальчикова гімнастика з використанням масажного м’ячика
– Ежонок любить перетворюватися в клубочок. Він пропонує з ним пограти.
Ось колючий м’ячик-їжачок.
(стискаємо і разжимаем м’ячик)
Він без ручок і без ніжок.
(котимо по одній руці, потім на іншій)
М’ячик круглий і пружний,
Він катається по колу.
(перекатываем в долоньках)
7. Визначення місця звуку «Л» і «Ль» у слові
– Ежонок по дорозі покотився і в одного опинився. До кого в гості прикотився?(показую Лисеняти і Лосяша) Ежонок хороший фотограф. По дорозі він фотографував усе, що потрапляло йому на очі. Подивіться, скільки фотографій у нього вийшло! Він хоче подарувати своїм друзям.
(«Л» – човен, ластівка, білка, конвалія, крокодил)
(«Ль» – лев, лист, ліс, бурулька, жаба)
– Лисенку – фотографії, в назві яких зустрічається звук «Ль», а Лосяшу – зі звуком «Л». (Максим – Лосяшу, Марина – Лисенку).
– Назвіть слова.
8. Дидактична гра «Що спочатку, що потім» (для Марини)
– Поки друзі розглядали фотографії, пустотливий вітерець переплутав картинки, які збирали Лисеня і Лосяш до зустрічі з Ежонком. Потрібно розташувати картинки по порядку, щоб вийшов розповідь.
9. Дидактична гра «Склади речення» (для Максима)
– Скласти речення за малюнками (зі звуком «Л»)
На тарілці лежить апельсин.
Хлопчики грають у футбол.
На болоті живе жаба …
10. Рефлексія
З яким звуком ми сьогодні складали слова?
Який це звук? (приголосний)
Яким буває цей звук? (твердий, м’який)
Ежонок:
«Спасибі, хлопці, мені дуже сподобалося з вами грати. Можна я ще буду приходити до вас у гості?»
Скачати конспект корекційного заняття за завданням логопеда «Зустріч з Ежонком»