Пізнавально-дослідницький заняття в старшій групі «Рятувальники «Росинки» поспішають на допомогу»
Склала: Полухина С. А. вихователь вищої категорії МАДОУ дитячий садок № 20 р. Среднеуральск.
Мета:
Узагальнити і систематизувати знання дітей про осінь. Розвивати ініціативність, винахідливість, цілеспрямованість.
Завдання:
Актуалізувати знання дітей про прикмети осені;
Узагальнити знання про поведінку звірів в осінній період;
Закріпити рахунок в межах семи, співвідносити цифри з кількістю;
Закріпити знання дітей про дерева рідного краю;
Уточнити уявлення дітей про транспорт;
Розвивати мовлення і фантазію дітей, тренувати в освіті незвичайних слів за аналогією;
Вчити самостійно і з невеликою допомогою вирішувати проблеми, проявляючи ініціативність і винахідливість;
Розвивати вміння працювати в групі, спільно вирішуючи поставлену задачу.
Обладнання:
Презентація; гілочки берези, горобини, дуба, клена, листя цих дерев. Сліди звірів з цифрами на великих листках. Гуаш жовта і синя, колби, великий скриньку. Картки із зображенням дерев. Бейджики з емблемою служби порятунку «Росинка». Кошик з фруктами. Гарна серветка. Указка. Мультимедійна техніка, ноутбук.
Хід заняття:
Вихователь:
Я працюю в службі порятунку природи «Росинка» і як раз набираю помічників. Хочете бути рятувальниками? У всіх рятувальників є свої емблеми. І у нашої служби теж. До порятунку природи всі готові?
На сайт служби порятунку «Росинка» прийшло повідомлення з лісу (слайд перший Дід Боровик з конвертом), текст на екрані:
«Зникла велика частина фарб з моєї палітри. Нема мені тепер розфарбовувати рослини. Прохання повернути фарби. Висилаю докази. Осінь».
(На екрані сумне не розфарбоване осіннє дерево. Збоку палітра з 5 порожніми ємностями для фарби. Чорна, коричнева, синя фарби на місці).
Вихователь:
Що будемо робити, рятувальники?
Варіанти відповіді:
Треба знайти фарби.
Вихователь:
Навіщо осені фарби? Які фарби залишилися в палітрі? Що буває восени коричневим, чорним, синім кольором? Як ви вважаєте, яких фарб не вистачає в панелі Осені? Як ми дізнаємося, що настала осінь?
Варіанти відповіді:
Осінь розфарбовує яскравими барвами листя та фрукти. А ще квіти і овочі. Коричневим кольором буває стовбур дерева, картопля, листя дуба. У ведмедя коричнева шерсть. У липи стовбур чорний. Земля після дощу теж чорна. Не вистачає жовтої, червоної, оранжевої, бордового, зеленого. Листя стають різнобарвними. Листопад. Птахи на південь відлітають. Звірі шуби теплі надягають. Ведмідь спати лягає в барліг. Часто йдуть дощі і стає холодно.
Вихователь:
Відмінно. Давайте розглянемо ще один доказ – дерево. Як ви думаєте, де могла початися історія зі зникненням фарб? На ніж вирушимо в дорогу? Ми з вами не прості рятувальники, а трохи чарівники, значить і транспорт нам потрібен чарівний, швидкісний. Давайте спробуємо його самі придумати, використовуючи слово «Росинка».
Варіанти відповіді:
Росинкамобиль, росинкалет, росинкапоезд, росинкацикл і т. д. Як він може виглядати? Що візьмемо з собою в дорогу?
Варіанти відповіді:
Лупи, кошик для доказів, журнал для фіксації доказів, фломастер, непромокальний одяг і т. п.
Вихователь:
Закрили очі, говоримо чарівні слова: «Раз, два, три, на галявинку потрап». (На підлозі довільно лежать сліди). І так, що будемо шукати? (Фарби). Дивіться-но листя, а на них сліди. Давайте їх розглянемо. Чиї це сліди? (звірів). Що в них незвичайного?
Варіанти відповіді:
Вони перемішалися. Сліди звірів жовті і на них цифри.
Вихователь:
Яка перша цифра? Наступна по порядку? А тут цифру, здається, змив дощ? Яку треба поставити? Чому?
Варіанти відповіді:
Повинна бути цифра 6, тому що на аркуші 6 слідів.
Знавець цифр розклади сліди по порядку. Правильно? Розумниці. Знавці слідів зберіть звірині сліди. (Тримаю сліди віялом). Давайте зберемо фарбу з цих слідів і відправимо на палітру. (Пас над слідами, кидок на екран. На панелі з’являється жовта фарба.
Вихователь:
Які докази ми зібрали на лісовій галявині? (сліди) Ваші пропозиції, куди вирушимо далі? (До звірів). А ось і дикі тварини.
Хто зайвий у цьому чарівному віконечку? (Овечка, тому що вона домашня тварина).
Скільки тут звірів? Які тварини взимку впадають в сплячку? Яких звірів немає в нашому віконечку?
Варіанти відповіді:
Немає білки, їжака.
Вихователь:
Як білка готується до зими. (Слайд).
Варіанти відповіді:
Білка змінює шубу на сіру і теплу. Робить запаси на зиму. Вистилає дупло шерстю, травою і пір’ям.
Вихователь:
Молодці! Білочка змінить свою шубку на сіру, а руденька їй вже не до чого. Яку фарбу можна попросити у білочки? (помаранчеву) З’являється слайд з палітрою і в ній ще одна фарба. Дивіться-но їжак! Що це він приніс до себе в нірку? (Листя, гілочки).
Вірно. Дід Боровик дає нам підказку куди прямувати далі. (Слайд листя). Але, перш, ніж ми вирушимо в дорогу давайте трохи пограємо. Приготуйте пальчики.
Пальчикова гімнастика «Осінній букет»
(Згинати пальці по черзі, в кінці випрямити і скласти їх віялом).
Раз, два, три, чотири, п’ять,
Будемо збирати листя.
Листя берези, листя горобини,
Листочки клена, листя осики,
Листочки дуба ми зберемо!
В групу осінній букет віднесемо!
Робота з роздатковим матеріалом в групах.
Гра «З якого дерева дитинко»
На столах гілочки і листочки. У центрі столу підказка-картинка. На кожному столі одна гілка і багато листя. Треба підібрати до гілки свій листочок. Працюємо в групах. Вибір обґрунтувати.
Знаходимо ще один колір: червоний. Кидаємо на екран, з’являється нова фарба в палітрі.
Вихователь:
Молодці рятувальники! Перш, ніж ми продовжимо наш пошук давайте відпочинемо і наберемося сил.
Физминутка «Гриб»
Між ялинових м’яких лап
(руки в сторони, пальці розчепірити)
Дощик тихо кап, кап, кап!
(стукає пальцем по долоні)
Де сучок давно засох,
(лікоть однієї руки на долоні іншої відхилити трохи в бік)
Виріс мох, мох, мох!
(присісти і повільно піднятися, руки долонями разом над головою)
Де листок до листка прилип
(встати спинами один до одного)
Виріс гриб, гриб, гриб
(присісти і повільно піднятися, руки над головою округлені, зображуючи капелюшок)
Хто знайшов його друзі?
(встати розвести руки в сторони, підняти плечі)
Ну звичайно, це я!
(підняти руки вгору і пострибати на двох ногах, м’яко приземляючись)
Вихователь:
Молодці! (Повертаємося до екрану). Усі фарби зібрали?
Варіанти відповіді:
Ні, ще однієї не вистачає.
Вихователь:
Але підказок більше немає. Що будемо робити? Який саме фарби немає в палітрі? Як можна отримати зелену фарбу?
Варіанти відповіді:
У трави взяти, вона ще зелена. (Якщо не дадуть потрібну відповідь запропонувати самим створити фарбу. Для цього у нас є переносна лабораторія. Які фарби треба змішати, щоб вийшов зелений колір? ). Треба змішати синю і жовту.
Знавці змішують синю і жовту гуаш. Забираємо її з собою і «кидаємо» на екран.
Вихователь:
Повернули фарби Осені? Молодці, ми з вами. Чудові рятувальники. Слайд Осінь. Внизу текст (або звуковий слайд).
Осінь:
Дякую всі рятувальників служби порятунку Росинка. Ви повернули мені фарби. А значить і красу природи. Ви були такими дружними, спритними, сміливими. Візьміть мій подарунок. (Слайд кошик з фруктами).
Під красивою серветкою ми знаходимо кошик з частуванням і повертаємося в групу.
Рефлексія:
Наша рятувальна експедиція підійшла до кінця.
Сподобалися вам наші пригоди?
Що було найцікавішим?
Що було для вас найважчим?
Ви дуже багато знаєте про осінь, що ви хотіли б дізнатися? … Що ж, це може стати темою наступної рятувальної експедиції.
Скачати конспект пізнавально-дослідного заняття в старшій групі дитячого садка «Рятувальники «Росинки» поспішають на допомогу»