Відкрите заняття «Скоро в школу нам крокувати – що там будемо вивчати?»

Конспект відкритого заняття з експериментально-дослідницької діяльності в підготовчій групі, тема: «Скоро в школу нам крокувати – що там будемо вивчати?»

Підготувала: вихователь вищої кваліфікаційної категорії Давидова Світлана Олексіївна.

Цілі:

Навчити дошкільнят розвивати у себе дослідницькі вміння: виявляти проблему, збирати інформацію, спостерігати, аналізувати, узагальнювати, проводити експерименти, робити висновки.
Розвивати інтерес до дослідження та експериментування.
Визначити найбільш ефективні способи розчинення речовин у воді.
Встановити зв’язок між будовою пташиного пера і його функцією.
Підвести дітей до висновку про необхідність стереоскопічного зору для людини, формувати знання про правильний догляд за очима, навчити знімати втому з очей (від аккомодационного напруги).
Встановити залежність віддаленості від Сонця і температурою планет.
Пояснити дітям з допомогою досвіду, що земля володіє силою тяжіння.
Закріпити знання про властивості піску.
Збагачувати активний словник дітей.
Розвивати вміння робити висновки з результатів досліджень і чітко викладати свої думки.
Сприяти розвитку пізнавальної активності дітей, допитливість, спостережливість, прагнення до самостійного пізнання і роздумів.
Мотивувати дітей до навчання в школі, зацікавити різними шкільними предметами.

Обладнання:

Аудіозапис шкільного дзвінка.
Картини «Сонячна система», «Пустеля».
Підручники «біологія», «хімія», «фізика», «географія», «анатомія», «астрономія».
Лупи, махові пір’я і пухові.
За два стаканчики з водою на кожну дитину, шпателі, піпетки, ємності з розчиненою фарбою.
Аркуші паперу, ручки з ковпачком, картинки із зображенням дітей правильно і неправильно сидять за столом, доглядають за очима.
Настільна лампа.
Ранець, зошит, ручка, лінійка, гумка, щоденник, олівець, підручник, альбом, кольорові олівці, лялька, пляшечка з соскою.
Пластикові тарілки з піском, порожні тарілки, дерев’яні кульки, м’ячики для настільного тенісу, скачані з серветок кульки, клейонка.

Хід заняття:

– Здрастуйте, хлопці! Скажіть будь ласка, ви з якої групи? (Відповіді дітей). З підготовчої групи. Значить ви самі дорослі серед дітей дитячого садка. Розкажіть, які у вас бувають заняття? (Відповіді дітей). Але, зовсім зовсім скоро прийде пора прощатися з дитячим садом. Чому? (Відповіді дітей). Бо ви станете школярами. У школі немає занять. Замість них – … уроки. Багато різних шкільних предметів належить вам вивчити на уроках.

– А що це за звук?

(Дзвенить дзвінок).

Він дзвенить, дзвенить, дзвенить,
Дуже багатьом він велить:
То сядь та вчися,
То встань, розійдися.
А що це дзвеніло?

(Відповіді дітей).

– Це шкільний дзвінок. Він повідомляє про початок і кінець уроку. А зараз ми з вами перенесемося в майбутнє: уявіть, що ви — вже школярі, вчитеся в школі і вивчаєте на уроках багато цікавих шкільних предметів.

(Дзвенить дзвінок).

– Дзвоник кличе нас на урок хімії. (Показ підручника). Хімія — наука про речовини, про те як вони ведуть себе в різних умовах. На уроках хімії ви дізнаєтеся чому одні речовини не хочуть змішуватися, а інші розчиняються, а треті при змішуванні вибухають.

– Зараз ви зможете відчути себе учнями на уроці хімії.

Урок хімії – «Як речовини розчиняються у воді?»

В одну склянку з водою капніть з допомогою піпетки фарбу. Що ви бачите? (Відповіді дітей). Крапля повільно і нерівномірно розчиняється у воді.
В інший стакан з водою також капніть фарбу і з допомогою шпателя розмішайте. Що ви бачите? (Відповіді дітей).Фарба швидко розчинилася.
Який висновок можна зробити з побаченого? (Відповіді дітей). Якщо ми хочемо швидко і рівномірно розчинити речовина у воді, потрібно розмішати його.
У звичайному житті ми використовуємо знання цієї особливості розчинення речовин у воді? (Відповіді дітей). Розмішуємо цукор в чаї або сіль в супі.

(Дзвенить дзвінок).

– Дзвоник кличе нас на урок біології. (Показ підручника). Біологія — наука, яка вивчає всі живі істоти. На уроках біології ви дізнаєтеся багато цікавого про різних рослинах, про найбільших мешканців планети — китах і найменших — мікробах.

А зараз уявімо себе на уроці біології і поговоримо про птахів.

Урок біології – «Як влаштовані пір’я у птахів?»

– Птахам потрібні різні пір’я. Перед вами махове перо і пухове перо. Давайте розглянемо їх. Що можна сказати про розміри пір’я? (Відповіді дітей). Махове перо набагато більше пухового.

– Дайте впасти маховому перу і простежте за його падінням. Як воно падало? (Відповіді дітей). Повільно, плавно кружляючи. А тепер зробіть те ж саме з пуховим пером. Як воно падало? (Відповіді дітей). Ще повільніше.

– А тепер розглянемо стрижень кожного пера. Чим вони відрізняються? (Відповіді дітей).У махового пера товстий і порожній усередині стрижень. У пухового пера тонкий, м’який стрижень.

– Взмахните маховими і пуховим пером. Що ви відчули? (Відповіді дітей). Махове перо розсікає повітря різко, зі звуком. Пухове перо не розсікає повітря.
Розгляньте пір’я через лупу. Зверніть увагу волоски пір’я розташовані відносно один одного. У махового пера волоски зчеплені між собою, а у пухового волосся розташовані окремо.

– Давайте поміркуємо, для чого птахам такі пір’я? (Відповіді дітей).

Висновок: махове і пухове перо відрізняються. Махове перо допомагає птахові літати, а пухова — зберігати тепло.

(Дзвенить дзвінок).

– А цей дзвінок кличе не на урок, а на зміну!

Динамічна пауза «Зміна»

Діти шикуються в колону, у першу дитину — ранець, в останнього набір предметів, які він передає по одному попереду стоїть. Коли предмет доходить до першого дитини, він приймає рішення класти цей предмет в ранець, або він не потрібен школяреві? Зібраний ранець передається у зворотному порядку.

(Дзвенить дзвінок).

– Дзвоник кличе нас на урок анатомії. (Показ підручника). Анатомія — наука, що вивчає тіло людини. На уроках анатомії ви дізнаєтеся, від чого залежить колір волосся у дитини, скільки у людини кісток, як працює серце.

– Уявіть себе на уроці анатомії.

Урок анатомії – «Навіщо людині два ока?»

– От цікаво, навіщо людині два ока? А якщо б був один великий очей?
Давайте з’ясуємо, скільки око краще, два чи один?
Покладіть перед собою чистий аркуш паперу, візьміть ручку і поставте на аркуші точку. А тепер встаньте і спробуйте швидко потрапити ручкою в намальовану точку. Вийшло? (Відповіді дітей). Це зробити легко.

– А тепер зробіть те ж саме, закривши рукою одне око. Що скажете? Чи Легко було виконати це завдання?
Спробуємо інший експеримент: зніміть ковпачок з ручки і швидко надіньте його назад. У вас виникли труднощі? (Відповіді дітей). Немає. Це просте завдання. А тепер зніміть ковпачок з ручки, замружте одне око і швидко надіньте ковпачок на ручку. А як на цей раз? (Відповіді дітей). Завдання виконати виявилося не так вже просто.

– Це тому, що наші очі передають в мозок дві картинки, трохи відрізняються один від одного.
Так скільки ж очей потрібно людині? (Відповіді дітей). Два очі.

Дидактичний вправа «Правильно і неправильно»

– Очі треба берегти. Подивіться на картинки.

Відкрите заняття «Скоро в школу нам крокувати   що там будемо вивчати?»

– Хто правильно доглядає за очима? Чому? (Відповіді дітей). Чому не можна терти очі руками? Руки можуть бути брудними і бруд потрапить в очі. Закресліть неправильну картинку.
А тепер скажіть, хто правильно сидить за столом, хлопчик чи дівчинка? Чому? (Відповіді дітей). Закресліть неправильну картинку. Не можна нахилятися близько до книги чи зошита. Очі швидко втомлюються, коли дивляться на те, що розташоване близько до них. А якщо очі втомляться дивитися на близьке, значить треба подивитися на … (відповіді дітей) – далеке. На що наприклад? (Відповіді дітей). На небо за вікном, на стелю.

(Дзвенить дзвінок).

Дзвоник кличе нас на урок астрономії. (Показ підручника). Астрономія, про що ж ця наука? «Астра» в перекладі з грецької мови означає «зірка». Так що ж вивчає наука астрономія? (Відповіді дітей). Астрономія — наука про зірок і всіх небесних тілах: планети і їх супутники, комети і багатьох інших.

Уявіть себе на уроці астрономії.

Урок астрономії – «Далеко-близько»

Погляньте на картину. (Показ).

Відкрите заняття «Скоро в школу нам крокувати   що там будемо вивчати?»

– Так виглядає Сонячна система. Ось наша планета, яка називається як? Земля. А Сонце — це зірка.

Що таке сонце,
Якщо вас запитають,
Відповідайте сміливо –
Розпечений газ.

– Уявімо, що включена лампа — це розпечене Сонце. Стисніть два кулака — це будуть планети. Тепер піднесіть один кулак близько до лампі-Сонцю, а другий кулак — подалі від лампи. Що ви відчули? (Відповіді дітей). Чим ближче кулак до лампи, тим йому тепліше. Чим далі від лампи, тим більше розходяться в сторони промені і тим менше їх потрапляє на кулак.

– А як же з планетами? На яких жарко і тепло, а на яких холодно. (Відповіді дітей).

– Чим ближче планета до Сонця, тим спекотніше на неї, а чим далі планета від Сонця, тим холодніше на ній. Покажіть найгарячішу планету. (Показ). Покажіть саму холодну планету. (Показ). А наша планета розташована не дуже близько і не дуже далеко від Сонця. І тільки мила Земля у всьому придатна для житла.

(Дзвенить дзвінок).

Урок фізкультури

– На уроках фізкультури ви познайомитеся з різними видами спорту, станете сильними, спритними, швидкими. А зараз потренуємося.

Физминутка «Будемо спортом займатися»

(Діти виконують рухи під музику відповідно тексту і показу вихователя).

(Дзвенить дзвінок).

– Дзвоник кличе нас на урок фізики. (Показ підручника). Фізика — наука про закони природи. На уроках фізики ви дізнаєтеся, чому літають літаки, чому одні предмети плавають, а інші тонуть.

– Зараз уявимо себе на уроці фізики і спробуємо розібратися, чому все падає вниз.

Урок фізики – «Чому все падає на землю?»

– Земля володіє силою тяжіння. Все, що ми підкинемо вгору, впаде вниз на землю. Підстрибнувши, ми теж спуститися вниз. А ось як земля притягує різні предмети, ми з вами спробуємо зараз з’ясувати.

– Встаньте поруч з наповненою піском тарілкою. Візьміть у руку три кульки: дерев’яний, пластиковий, паперовий. Який з них найважчий? Найлегший? (Відповіді дітей).

– Піднімайте вище і відпускайте кульки по черзі, так, щоб вони впали на пісок. Зверніть увагу, який з них швидше впаде притягнеться до землі, а який повільніше. Також зверніть увагу на слід, залишений кулькою на піску в місці падіння.

– Розкажіть про результати своїх спостережень. (Відповіді дітей).
Чим легше предмет, тим повільніше він падає — притягається до землі. Важкі предмети вдаряються сильніше. Удар сильніше, якщо предмет падає з більшої висоти, тоді в піску збільшується поглиблення.

Висновок: всі предмети притягуються землею і падають, але з різною силою і швидкістю.

(Дзвенить дзвінок).

– Дзвоник кличе нас на урок географії. (Показ підручника).

Урок географії

– «Гео» в перекладі з грецької мови означає «Земля». Географія – наука про Землю, про поверхні планети Земля. На найцікавіших уроках географії ви зможете познайомитися з усіма куточками планети – з жаркою Африкою, крижаний Антарктидою, загадкової Австралією.

– Хлопці, ви знаєте, що це таке? (Показ. Відповіді дітей). Це глобус.

Міста, моря знайдемо,
Гори, частини світу.
Вміщується на ньому
Ціла планета.

– А що означають кольори на глобусі? Зелений колір? (Відповіді дітей). Зелений колір означає лісу. Білий колір? (Відповіді дітей). Лід і сніг. Коричневий колір? (Відповіді дітей). Гори. А жовтий? (Відповіді дітей). Пустелі.

– Покажи на глобусі велику Африканську пустелю Сахара. (Викликається дитина).

– Ось про піщаних пустелях ми з вами і поговоримо.

Що таке пустеля? (Відповіді дітей). Частина землі, покрита піском. Від якого слова походить назва «пустеля». Прислухайтеся до речі. (Відповіді дітей). Від слова «вільно». А чому? Тому що в пустелі майже нічого не росте і не живе. Але чому ж? У пустелі немає води. Багато піску, який вміє текти. Як це? Спробуємо розібратися.

– Пересипте пісок в порожню тарілку. Тільки намагайтеся сипати цівкою в одне місце. Що вийшло? (Відповіді дітей). У місці падіння піску утворився піщаний пагорб. Пісок сповзає, як-би стікає зі схилів пагорба.
А тепер спробуємо зобразити вітер. Як це можна зробити? (Відповіді дітей). Подути на пісок? (Відповіді дітей). Подуйте злегка на пісок. Що сталося? (Відповіді дітей). Пісок став рухатися.

– Спробуємо розібратися, чому по пустелях не течуть ріки. За допомогою піпетки налийте воду на пісок. Що сталося? (Відповіді дітей). Пісок ввібрав воду. Навіть якщо в пустелі буває дощ, вода миттєво поглинається піском.
Так чому ж в пустелі майже немає води, рослин і тварин? (Відповіді дітей). Пісок постійно рухається, вода швидко вбирається піском.

– Наше заняття підійшло до кінця. Ми з вами не встигли поговорити ще про багато цікавих науках, які вам належить вивчати в школі. Попереду у вас багато цікавих відкриттів. Бажаю вам отримає в школі багато знань і багато хороших оцінок. Спасибі! До побачення!

Скачати конспект відкритого заняття з експериментально-дослідницької діяльності в підготовчій групі, тема: «Скоро в школу нам крокувати – що там будемо вивчати?»

Поділитися з друзями:
Відповіді на питання