В гостях у матрьошки, конспект інтегрованого заняття з розвитку мовлення та изодеятельности

Конспект інтегрованого заняття у старшій групі дитячого саду, тема заняття: «В гостях у матрьошки»

Автор: Овчиннікова Марина Олександрівна, музичний керівник МДОУ «Шляпниковский дитячий садок», Ординский район.

Мета заняття:

Ознайомлення дітей з народною іграшкою – матрьошкою через інтеграцію занять музичного і день.

Завдання:

1. Познайомити дітей з історією матрьошки.
2. Виготовити площинну іграшку – матрьошку.
3. Розвивати емоційну чуйність на музику народного характеру.
4. Розвивати інтерес дітей до народної творчості.
5. Розвивати творчі здібності дітей через залучення до народної творчості і прикладного мистецтва.
6. Виховувати любов до народного мистецтва.

Форми і засоби навчання:

Образно-художня, ігрова, практична, музичні, наочні.

Матеріально-технічне забезпечення:

Музичний супровід (російська народна мелодія «Російська хата», мелодія пісні «Поїзд», російська народна мелодія «На горе-то калина»в обробці Ю. Чичикова, російська народна мелодія «Ковпачок», пісня Ю. Вережникова «Російська матрьошка», пісня «Матрьошки» музика З. Левіної слова З. Петрової, російські народні мелодії в запису, російська народна мелодія в обробці Т. Ломова, російська народна пісня «Російська матрьошка») медіа ресурси (презентація «Російська матрьошка»), костюм Матрьошки, хустки для дівчаток, музичні інструменти (ложки, бубон, великий, бубон малий, дерев’яна дошка), будиночок для Матрьошки, парканчик, лавочка.

Оформлення:

Біля вікна столи, на яких лежать заготовки матрьошок. У центрі залу стоїть будиночок матрьошки. Біля будиночка лавочка, паркан і клумба з квітами.

Хід заняття:

1 блок. Організаційний.

Під фонограму російської народної мелодії «Російська хата» діти заходять в зал і сідають на стільчиках.

Музичний керівник:

Привіт діточки,
Дівчата і хлопці!
Рада бачити всіх вас я
У музичному залі у мене.

Діти:

Доброго дня!

Музичний керівник:

Хлопці, а ви любите ходити в гості?

Діти:

Так, любимо!

Музичний керівник:

Загадка про матрьошку

Червоний шовкову хустинку,
Яскравий сарафан в квіточку,
Рука упирається
В дерев’яні боки.
А всередині секрети є:
Може – три, а може, шість.
Разрумянилась трошки.
Це російська…

Діти:

Матрьошка.

Музичний керівник:

Правильно, матрьошка!

Шлях не близький буде, що ж, не біда!
З музикою нам весело, добре завжди!
Ну що, готові в дорогу дорогу?

Діти:

Так.

Музичний керівник:

А ось на чому ми поїдемо в гості?

Діти:

На паровозі!

Музичний керівник:

Всі за мною стаєте,
Один за одним поверніться!
Я – ваш новий паровоз,
Нічого, що немає коліс!
Один за одним ми підемо,
За вагончиком вагон.

Під музику пісні «Поїзд» (CD «Танцюй малюк» Т. Суворова) діти виконують музично-ритмічні вправи. Діти помічають будиночок, з якого виходить матрьошка.

2 блок. Пізнавально-розважальний.

Матрьошка:

Здрастуйте, діти!

Діти:

Здрастуй, матрьошка!

Матрьошка:

Я матрешечка, я круглешечка!
Посміхаюся я завжди і з хлопцями у друзях.
Я в селі народилася і на славу вдалася.
Пухкенькі щічки, сама кругленька
А на голові хустку, немов яскрава квітка.

Звучить російська народна мелодія пісні «На горе-то калина» в обробці Ю. Чичикова, матрьошка виконує танцювальні рухи, діти плескають у долоні.

Матрьошка:

Не одна я в будиночку була, а з своїми подружками.

(Віддає музичному керівнику матрьошку – іграшку).

Музичний керівник:

Та де ж вони, твої подружки? Хлопці ви бачите подружок?

Діти:

Потрібно матрьошку розкрити і подружок дістати.

(Музичний керівник розкриває матрьошку і розставляє всіх матрьошок на стіл).

Музичний керівник:

Хлопці, а що ви знаєте про такий російській народній іграшці, як матрьошка?

1 дитина:

Матрьошка на віконці
В яскравому сарафані,
І вся родина в матрьошці
Як в дерев’яному будинку.

2 дитина:

Дуже люблять всі матрьошки
Різнокольорові одежинки:
Завжди розписані на диво
Дуже яскраво і красиво.

3 дитина:

Вони іграшки знатні,
Складні і накладні.
Матрьошки всюди славляться
Вони нам дуже подобаються.

Музичний керівник:

Молодці, хлопці! А тепер я розповім вам трохи про історію створення російської матрьошки.

З’явилася перша матрьошка в Росії дуже давно, більше 100 років тому.
(Слайд 2 презентації «Російська матрьошка»)

Одного разу привезли з Японії іграшку – большеголового дерев’яного японця. Розкриєш його, а там ще така ж іграшка, розкриєш другу, а там третю. Дуже сподобалася така іграшка російським майстрам.
(Слайд 3 презентації «Російська матрьошка»)

Вони переодягли її в російський сарафан з фартушком, на голову пов’язали яскравий хустинку, намалювали їй гарні оченята і поклали на щічки яскравий рум’янець. І назвали її старовинним російським ім’ям – Матрешей. Найбільш відомі три види матрьошок:
(Слайд 4 презентації «Російська матрьошка»)

Семенівська матрьошка, Загорська матрьошка і Полхов-Майданська матрьошка. Їх назви залежать від того місця, де їх розписують.

Давайте уважно розглянемо всі три види матрьошок.
(Слайд 5 презентації «Російська матрьошка»)

У місті Семенов є центр по розпису матрьошок.
Звідси і назва – Семенівська матрьошка.
Особливість розпису цієї іграшки в тому, що весь фартух цієї матрьошки займають букети квітів. Самий головний колір – …

Діти:

Жовтий, лимонний, зелений, малиновий.

Музичний керівник:

Правильно ви помітили.

Гра «Матрешечка – матрьошка»

Ну, хлопці не позіхайте
А у кружечок усі вставайте.
Хочете пограти трошки?
Одягніться тоді ви матрьошкою.

З дітей вибирають 3-х матрьошок. Їм на головах зав’язують хусточки. Вони присідають в центрі кола, який утворюють інші діти. Діти йдуть по колу і співають пісню «Матрьошка» на мотив російської народної пісні «Ковпачок»:

Ех, матрешечка, матрьошка
Аленький платочик
Сарафан в цветочик.
Ми тебе годували,
Ми тебе поїли.
На ноги поставили
Танцювати змусили.
(говіркою) Танцюй скільки хочеш,
Вибирай кого захочеш.

(Слайд 6 презентації «Російська матрьошка»).

Музичний керівник:

Наступна матрьошка з села Загорськ – Загорська матрьошка. Ці матрьошки завжди в сарафанах, кофточка на них з вишивкою, на голові…

Діти:

Хустку.

Музичний керівник:

А поверх сарафана…

Діти:

Фартух.

Музичний керівник:

Хустка матрьошок прикрашає розпис.

Наші дівчатка – матрьошки
Не втомилися ваші ніжки?
У центр залу виходите
Як танцюєте нам покажіть.
А ви хлопці не позіхайте
На музичних інструментах грайте.

(Дівчатка виконують танцювальну картинку «Матрьошка» під пісню «Російська матрьошка». Хлопчики грають на музичних інструментах).

(Слайд 7 презентації «Російська матрьошка»).

Музичний керівник:

І третя матрьошка з села Полхов – Майдан. У цих матрьошок немає сарафана і фартуха. Замість цього – умовний овал на двоколірному поле, на якому безліч яскравих кольорів. На голові полушалок з квітами.
(Слайд 8 презентації «Російська матрьошка»).

Матрьошка

Ах, матрешечка – матрьошка.
Хороша не розповісти!
Дуже люблять дітки з тобою
У дитячому садку грати!

Музичний керівник:

А давайте ми пісеньку заспіваємо про матрьошок.

Діти виконують пісню «Матрьошки» музика З. Левіної слова З. Петрової, після виконання пісні діти сідають за столи, на яких лежать заготовки для виготовлення площинний матрьошки.

Музичний керівник:

А зараз, любі діти,
На хвилинку заплющіть очі.
Забудьте про турботи, втома,
Адже зараз почнуться дива!

Сьогодні ми з вами зробимо кожен свою матрьошку.

(Слайд 9 презентації «Російська матрьошка»).

3 блок. Продуктивний.

Ліплення “Матрьошка”

Діти сідають за столи, на яких лежать заготовки для виготовлення площинний матрьошки.

Наші матрьошки будуть площинними, а виготовляти ми їх будемо з допомогою пластиліну, гороху, кавових зерен. Приступаємо до роботи.

Звучать російські народні мелодії у запису діти з музичним керівником виготовляють площинних матрьошок.

4 блок. Рефлексія.

Музичний керівник:

Ось і матрьошки наші готові.

Вам мої милі хлопці не хочеться танцювати
Своїх матрьошок один одному показати.

Діти виконують танок під російську народну мелодію в обробці Т. Ломова.

Музичний керівник:

А зараз хлопці я хочу у вас запитати що нового ви дізналися сьогодні?

(Музичний керівник і діти виконують російську народну пісню «Російська матрьошка»).

Музичний керівник:

Чи сподобалося вам, хлопці, в гостях у Матрьошки?

Діти:

Так сподобалося.

Музичний керівник:

А чому ж ми з вами займалися сьогодні?

(Відповіді дітей).

Давайте скажемо одне чарівне слово нашої Матрьошці за те що вона нас у себе в гостях брала. Яке це слово?

Діти:

Спасибі!

Матрьошка:

Ну а зараз настав час розлуки. До побачення!

Діти:

До побачення!

Музичний керівник:

А нам пора повертатися в свою групу. В паровозик всі вставайте і з залу їдьте. (Під музику «Поїзд» (збірка «Танцюй малюк», Т. Суворова) діти покидають зал).

Скачати конспект заняття “В гостях у матрьошки”

Поділитися з друзями:
Відповіді на питання