Конспект заняття з художньої літератури, тема “Світ казок Андерсена”
Автор заняття: Давидова Світлана Олексіївна, вихователь-методист вищої кваліфікаційної категорії.
Цілі:
Познайомити дітей з життям і творчістю казкаря Р. Х. Андерсена. Повторити знайомі дітям казки (сюжет, головні герої) і познайомити з казкою «П’ятеро з одного стручка». Вчити дітей розуміти мораль казки, висловлювати своє ставлення до вчинків героїв. Вправляти дітей у читанні. Виховувати у дітей інтерес до художньої літератури.
Обладнання:
Книги та ілюстрації казок Р. Х. Андерсена.
Підготовча робота:
Знайомство з казками «Снігова королева», «Свинопас», «Русалочка», «Нове плаття короля», «Дюймовочка», «Кресало», «Гидке каченя», «Дикі лебеді», «Стійкий олов’яний солдатик» (читання, переказ, перегляд).
Хід заняття:
– Далеко-далеко, в тій країні, куди відлітають від нас на зиму ластівки, жив король. Так починається казка Ганса Крістіана Андерсена «Дикі лебеді». А ви знаєте ще якісь казки цього чудового казкаря?
Хто ж такий цей Ганс Християн Андерсен, написав стільки чудових казок? У бідній комірчині проживала молода сім’я черевичника. Як ви думаемее, хто такий башмачник? (Відповіді дітей.) У цій родині народився хлопчик. У дитинстві малюк часто слухав казки з уст бідних бабусь. Ставши дорослим Андерсен виїхав з рідного містечка до столиці Данії і там почав писати. Він писав для дорослих, для театру. Але не завжди у нього добре виходило. А от коли Андерсен почав писати казки, про нього дізнався весь світ. Наша країна знаходиться далеко від Данії, але ми з дитинства знаємо і любимо казки Андерсена: і відважну Герду, і сміливого солдата з кресалом, і гидкого каченяти, і маленьку Дюймовочку.
Погляньте на ці ілюстрації до казок Андерсена і постарайтеся вгадати ці казки.
Дидактична гра «З якої казки»
– Маленька розбійниця, північний олень, лапландка, радник.
(Снігова королева.)
– Відьма, собаки, принцеса, солдатів.
(Кресало.)
– Матраци, пуховики, принцеса, горошина.
(Принцеса на горошині.)
– Жаби, жуки, польова миша, ластівка, кріт.
(Дюймовочка.)
– Принц, морська відьма, німа дівчина, морська піна.
(Русалонька.)
– Король, двоє ошуканців, придворні, маленький хлопчик.
(Нове плаття короля.)
– Троль, риба, хлопчики, танцівниця, солдатик.
(Стійкий олов’яний солдатик.)
– Король, мачуха-чаклунка, Еліза, дванадцять братів.
(Дикі лебеді.)
– Бідний принц, горщик, тріскачка, фрейліни, принцеса, бубонці.
(Свинопас.)
– Качки, лебеді, курка, кіт.
(Гидке каченя.)
А зараз я буду зачитувати вам уривки з казок, а ви спробуйте пригадати назви цих казок.
– А солдату знову до смерті захотілося побачити чарівну принцесу. І ось вночі знову з’явилася собака, схопив принцесу і помчала з нею щодуху.
(Кресало.)
– Біля воріт стояла принцеса. Боже мій, на що вона була схожа! Вода бігла з її волосся і плаття прямо в шкарпетки черевиків і витікала з п’яток, а вона все-таки запевняла, що вона справжня принцеса.
(Свинопас.)
– Летів повз травневий жук, побачив дівчинку, обхопив її за тонку талію лапкою і забрав на дерево, а зелений листок поплив далі.
(Дюймовочка.)
– Відьма сказала правду: кожен крок завдавав їй такий біль, ніби вона ступала по гострим ножам і голках; але вона терпляче переносила біль і йшла об руку з принцом, легка, як бульбашка повітря.
(Русалонька.)
– Обманщики поставили два ткацьких верстата і стали робити вигляд, ніби старанно працюють, а у самих на верстатах рівно нічого не було.
(Нове плаття короля.)
– На другий день покоївка вигрібала з печі попіл і знайшла маленьке олов’яних сердечко, від танцівниці ж залишилася одна розетка, та й та вся обгоріла і почорніла, як вугілля.
(Стійкий олов’яний солдатик.)
– Зла королева натерла її соком волоського горіха, так що вона стала зовсім коричневою, вимазала їй личко смердючою маззю і сплутала її дивовижні волосся. Навіть батько її злякався і сказав, що це не її дочка.
(Дикі лебеді.)
– Прийшовши на задній двір, імператор потихеньку підкрався до фрейлінам, а ті всі були страшенно зайняті підрахунком поцілунків.
(Свинопас.)
– Полечу-но я до цих царственим птахам; вони, напевно, вб’ють мене за те, що я, такий потворний, насмілився підійти до них, але нехай! Краще бути вбитим ними, ніж зносити щипки качок і курей, поштовхи пташниці так терпіти холод і голод взимку! (Гидке каченя.)
– Північний олень пустився щодуху через пеньки й купини, по лісі, по болотах і в степах. Було так холодно, що дихання дівчинки зараз же перетворювався в густий туман.
(Снігова королева.)
Діти, розкажіть які герої казок вам подобаються, а які ні? Поясніть чому.
Фізкультхвилинка «Герої казок Андерсена»
Я дівчинка, Дюймовочка, на свято до вас прийшла,
(Пружинка з почерговим розведенням рук у бік)
Від милою доброю ластівки привіт вам принесла.
(Повороти тулуба вліво-вправо з розведенням рук в сторони)
Русалка дивне созданье,
(Знизування плечима вгору-вниз)
Вона чудово складена,
І в синьому морі-океані
З хвилею і пеною дружна.
(Діти піднімають руки вгору і різко опускають їх вниз, ніби «виринають»)
Солдатик, казковий герой
Знайомий з іграшковою війною.
(Діти крокують на місці, поперемінно розгортаючись в різні сторони)
Як все – в коробочці лежав,
Як все – рушниця в руках тримав.
(Складають руки на грудях, а потім опускають їх «по швах»)
– Зараз я прочитаю вам казку «П’ятеро з одного стручка». Послухайте її уважно. (Читання казки.)
Як склалася доля горошин?
Яка горошина сподобалася вам найбільше? Чому?
Яку користь принесла ця горошина?
На цьому наше заняття закінчене, а от знайомство з казками Андерсена продовжиться. Ви дізнаєтеся ще чимало його казок.
Скачати конспект заняття “Світ казок Андерсена”