Конспект мовного дозвілля у старшій групі на тему: «Подорож в країну гарної мови»
Автор: вчитель-логопед Нейман О. В., МБУ дитячий садок № 73 «Дельфін» г. о. Тольятті.
Мета:
Закріпити знання дітей про одиниці мови: речення, слово, склад, звук, голосний звук, приголосний звук;
Закріпити навички правильного звуковимови;
Удосконалювати навички складового аналізу слів;
Вправляти у вживанні збільшувальних і зменшувально-пестливих суфіксів;
Удосконалювати навички словозміни і словобразования;
Вправляти у роботі з деформованим реченням;
Розвивати активність, самостійність, впевненість у своїх силах.
Обладнання:
Картинки з казковими героями; грамоти; мовні ігри «Збери валіза», «Чарівні таблиці», «Розсипані слова», два підноси, муляжі овочів та фруктів, добірка музики: «Ми їдемо, їдемо, їдемо» («Пісенька друзів» з к/ф «Веселі мандрівники», музика з к/ф «Пригоди Буратіно».
Хід заняття:
Логопед:
– Здрастуйте, діти та шановні дорослі. Сподіваюся, що нудьгувати вам не доведеться, адже у нас змагаються дві команди: «Знайки» і «Грамотії». Давайте привітаємо їх.
– Девіз команди «Знайки»: «Знай більше-менше говори», а девіз команди «Грамотії»: «Красиво говориш-приємно слухати». Команди визначені, тепер дозвольте представити журі. Журі буде оцінювати відповіді і кожній команді виставлятимуться бали.
– Хлопці, а ви знаєте, що таке мова? Мова – це здатність говорити. А з чого складається наша мова? (Відповіді дітей). Розмовляємо ми один з одним за допомогою речень. А як виходять пропозиції? із звуків утворюються склади; склади збираються слова, а зі слів виходять пропозиції.
– Хлопці, сьогодні я вас запрошую у подорож в країну правильної гарної мови. Багато років я живу в цій країні. І з кожним днем жителів в ній стає все більше і більше, оскільки всі хочуть говорити правильно і красиво. Ця країна чарівна, але в ній є міста з самими звичайними назвами.
Входить Буратіно. (Під музику з к/ф «Пригоди Буратіно»).
Буратіно:
– Здрастуйте, хлопці! Я чув, що ви збираєтеся в подорож. Я теж дуже люблю подорожувати. Люблю різні пригоди. Я одного разу втік від папи Карло і потрапив у країну Дурнів. От було моторошно інтер-р-ресно.
Логопед:
– Почекай, Буратіно, Але ми з хлопцями зібралися в подорож не в «Країну Дурнів», а в країну правильної гарної мови.
Буратіно:
– Так, так, я дещо чув про таку країну. Але я мало про неї знаю…
Логопед:
– Не переживай, Буратіно! Хочеш, ми тебе візьмемо з собою, і ти багато дізнаєшся про рідної мови?
Буратіно:
– Звичайно хочу!
Логопед:
– Відмінно. В подорож нас чекають різні пригоди: завзяті ігри, веселі пісні, цікаві зустрічі. Отже, хлопці, давайте збиратися в подорож. Для цього потрібно зібрати необхідні речі.
Гра «Збери валіза»
А ми подивимося, як ви вмієте виділяти звуки.
– Хлопці, вам потрібно назвати картинку, визначити перший звук у цьому слові і дати характеристику цього звуку. Першу картинку назву я.
– Плаття – цьому слові перший звук [п]. Звук [п] приголосний глухий, твердий. (Діти виконують завдання).
– Молодці, хлопці! А ну-ка, Буратіно, спробуй і ти.
– Ви правильно впоралися із завданням можна вирушати в подорож. А подорожувати з піснею завжди веселіше.
Пісня за вибором логопеда. Відтворюється аудіозапис «Ми їдемо, їдемо, їдемо» («Пісенька друзів» з к/ф «Веселі мандрівники»).
– Хлопці, ось і перша зупинка. Ми потрапили в Буквоград. А ось і Букворешка. Букворешка приготував нам загадкові картинки. Подивіться на ці картини. Що несе в кошику їжачок? А що несе в мішку ведмідь? (Відповіді дітей).
– Насправді ви не зможете точно відповісти на це питання. Оскільки кошик їжачка закрита хустинкою, а мішок ведмедя зав’язаний. Зараз я допоможу вам розкрити ці секрети! В цьому мені допоможуть чарівні таблиці. (Видає двом учасникам таблицю з літерами).
Логопед:
Якщо ти захочеш дізнатися
Що в кошику, що в мішку?
Закресли швидше літери
Ті, що зустрінеш ти по дві.
А решта літери
У слово ти скоріше склади
І тоді ти зможеш дізнатися
Те, що заховано всередині.
Букви: З М Е О Д З, відповідь: мед.
Букви: Л І Я І Я, відповідь: цибулю.
Відтворюється аудіозапис «Ми їдемо, їдемо, їдемо» («Пісенька друзів» з к/ф «Веселі мандрівники»).
Логопед:
– Хлопці, ми потрапили в селище Складової. Подивіться, нас зустрічає Мальвіна. У своїй школі вона всіх вчить читати слова. Але, налетів вітер-бешкетник і переставив всі склади у словах. Давайте зберемо розсипані слова.
Гра «Розсипані слова»
Ці склади – от біда!
Розлетілися хто куди
«Мо-ни-чи» і «на-ни-ба»
Що за диво тут слова?
Місце складу відшукайте,
Склади в слово зберіть.
Щоб завдання було легше виконувати, на дошці є картинки-підказки. Прочитайте склади і назвіть фрукти!
Склади: мо-ни -, на-ни-ба.
Логопед:
Молодці, діти. А зараз нам пора йти далі. Ми опинилися на вулиці поетів. Нас зустрічає Незнайко.
Незнайко:
Нумо, діти, не позіхайте!
Слово швидко змінюйте!
Гра «Один – багато»
На березі росла сосна – а поруч із нею… (сосни)
Горить прекрасна зірка – а поруч із нею… (зірки)
Став червоним-червоним помідор – а поруч (помідори)
Ось один гном, ось другий гном – а разом це (гноми)
– Молодці, хлопці!
Відтворюється аудіозапис «Ми їдемо, їдемо, їдемо» («Пісенька друзів» з к/ф «Веселі мандрівники»).
Логопед:
– Хлопці, ми приїхали в місто Письменників. Нас зустрічає Бериляка. Він каже, що зла потвора переплутав слова в реченнях. Давайте ми допоможемо йому.
Гра «Виправ помилку»
Давайте подумаємо і складемо правильні пропозиції.
– На білку сиділа ялинка. (На ялинці сиділа білка).
– В помідорах і огірках ростуть городи. (В городі ростуть помідори та огірки).
– Риба зловила рибака. (Рибалка зловив рибу).
– За кораблик пливе річка. (По річці пливе кораблик).
– Кури годують Марусю. (Маруся годує курей).
Логопед:
– Молодці, хлопці! Пора йти далі. А ось і провулок Спортивний. Нас зустрічає Спортик.
Спортик:
– Увага, друзі! Естафету оголошую я! (Звучить музика).
– Я запрошую 2 команди по 5 чоловік. У нас команда «Знайки» і команда «Грамотії».
– По команді вам потрібно добігти до столу, далі команда «Знайки» вибирає все, що потрібно для компоту, а команда «Грамотії» вибирає все, що треба для борщу (діти розкладають фрукти і овочі на різні підноси).
– Молодці! Впоралися із завданням Спортика!
Логопед:
Ну, ось і все, хлопці. Наша подорож по країні правильної гарної мови підійшло до кінця. Кожен з нас дізнався щось нове сьогодні, і кожен показав свої знання та вміння. Я думаю, що тепер ви будете постійними жителями цієї країни.
Буратіно:
Спасибі хлопці, я багато чому навчився у вас. Ви такі розумні, спритні, умілі. Я хочу вас привітати з перемогою та вручити грамоти.
(Вручає грамоти).
Зараз же прощатися пора
До зустрічі, мої дорогі друзі!
Скачати конспект мовного дозвілля у старшій групі на тему: «Подорож в країну гарної мови»