Конспект заняття з розвитку мовлення в підготовчій групі «Звуки «Л» і «Ль»
Автор заняття: вчитель-логопед: Самсонова А. П., Муніципальне бюджетне дошкільний навчальний заклад дитячий сад комбінованого виду № 73 «Дельфін» автозаводського району міського округу Тольятті.
Мета:
Автоматизувати звуки «л» і «ль» у складах, словах, реченнях і спонтанної мови.
Завдання:
Диференціація звуків Л і ЛЬ;
Удосконалення навички розподілу слів на склади;
Закріплення знань дітей про гласних, твердих, м’яких, дзвінких і глухих приголосних;
Розвиток пам’яті, мислення, уяви, зв’язного мовлення, сили голосу, фонематичного слуху, фонематичного аналізу і синтезу, дрібної, Загальної і артикуляційної моторики, дихання;
Координація мовлення з рухами.
Тривалість заняття:
30 хвилин.
Вид заняття:
Фронтальне.
Тип заняття:
Закріплення матеріалу.
Хід заняття:
I. Організаційний момент
Артикуляційна гімнастика: «Покусаем язичок: та-та-та і пя-пя-пя», «Конячка». Дихальна вправа «Пароплав гуде».
II. Основна частина заняття
Гра «Доскажи слівце»
Гладко, плавно лився вірш,
Раптом спіткнувся і притих.
Чекає він і зітхає
Слова не вистачає!
Щоб знову в добрий шлях
Вірш потік, як річка,
Допоможи йому трохи,
Підкажи слівце!
Ну, давай грати у футбол!
Забивай швидше … (гол)
Нам темно. Ми просимо маму
Нам включити яскравіше … (лампу)
Руки мити пішла Людмила,
Їй знадобилося … (мило)
Молодчина ця Ліна,
Ліпить все з … (пластиліну)
Зазирнула в двері коза,
Дуже сумні … (очі)
Ялинка, ялинка, гостра … (голочка)
Пошив собі кошеня тапки,
Щоб взимку не мерзли … (лапки)
Який перший звук в слові «лапки»? («л»)
Характеристика звуку «Л»
Звук «л» – приголосний, твердий, дзвінкий. Язичок знаходиться між зубами.
Відмінність приголосних звуків від голосних
Голосні співаються, тягнуться і, коли ми їх вимовляємо, у роті нічого не заважає.
Гра «Чий літак далі полетить?»
«Л» – пісенька літака, який летить високо за хмарами.
Розправивши руки – крила, «політати», вимовляючи звук «л».
Гра «Великий і маленький літаки»
Складання з паперу двох літачків різного розміру.
Пояснити, що великий літак гуде голосно – «л»,
а маленький літачок гуде тихіше і ніжніше – «ль».
а) Діти піднімають великий літак – називають звук «л».
Піднімають маленький літачок – вимовляють звук «ль».
б) Логопед показує великий або маленький літаки – діти вимовляють відповідні звуки.
в) Логопед вимовляє м’які і тверді звуки, діти піднімають літаки різної величини.
Гра «Повтори за мною»
Відтворення пар і ланцюжків складів.
ЛА-ЛА ЛА-ЛА-ЛА ЛА-ЛА-ЛА-ЛЯ
ЛО-ЛЕ ЛО-ЛО-ЛО ЛЕ-ЛЕ-ЛО-ЛЕ
ЛУ-ЛЮ ЛУ-ЛУ-ЛЮ ЛУ-ЛЮ-ЛУ-ЛЮ
ЛИ-ЛИ-ЛИ-ЛИ-ЛИ-ЛИ-ЛИ
ЛЕ-ЛЕ-ЛЕ-ЛЕ-ЛЕ-ЛЕ-ЛЕ-ЛЕ-ЛЕ
Гра «Вгадай, який дзвіночок дзвенить?»
Великий дзвоник дзвенить ось так: «ла-ла-ла», а маленький – «ля-ля-ля». Який дзвіночок дзвенить?
Так само пограти з іншими парами звукоподражаний: ло-ло-ло і ле-ле-ле; лу-лу-лу і лю-лю-лю; ли-ли-ли і чи-чи-чи; ле-ле-ле і ле-ле-ле.
Гра «Визнач, де знаходиться звук «л» у словах»
Виділення звуку «л» на слух і у вимові з ряду слів:
лампа, самоскид, лак, яблуко, палиця, дятел, намет, бджола, стать, ластівка, плаття, ложка, стіл, лялька, мило.
Гра «Складової аукціон»
Придумайте якомога більше слів зі складом:
ла – лапа, лампа, лайка, лавка, лакомка, долоня, конвалія, ластівка, ластик, ласти, лак.
ло – лоб, лікоть, лось, ложка, човен, лом, кінь, лов, Лора.
лу – цибуля, місяць, лупа, калюжа, промінь, цибулина, Луша, Цибулі.
Рухлива гра «Літаки»
Літаки загули. (Обертання руками перед грудьми)
Літаки полетіли.
(Руки в сторони, біг по колу)
На галявину тихо сіли.
(Присіли, руки на колінах)
Знову над лісом полетіли.
(Руки в сторони, біг по колу)
Звуковий аналіз слів
Використовуються слова: лапа, липа.
а)
Робота зі звуковими лінійками. Інтонування кожного звуку в слові.
б)
Який перший звук в слові «лапа»? («л»)
Який фішкою позначимо цей звук? (синій)
Чому? (Тому що це твердий звук.)
Який другий звук у цьому слові? («а»)
Який фішкою позначимо цей звук? (червоної)
Чому? (Тому що це голосний звук.)
Який третій звук в слові «лапа»? («п»)
Який фішкою позначимо цей звук? (синій)
Чому? (Тому що це твердий звук.)
Який четвертий звук у цьому слові? («а»)
Який фішкою позначимо цей звук? (червоної)
Чому? (Тому що це голосний звук.)
Скільки всього звуків у цьому слові? (Чотири)
Скільки голосних звуків? (Два)
Скільки приголосних звуків? (Два)
в)
Аналогічна робота зі словом «липа».
Гра «Магазин іграшок»
Дітям дається завдання – купити в магазині іграшку, в назві якої два або три склади. Іграшки, що мають назву з двох частин, діти розкладають на полицях зліва, з трьох частин – праворуч.
Гра «Дізнайся прислів’я»
У кожному з декількох конвертів по 2 картинки. Треба їх назвати, пригадати прислів’я, в якій вони зустрічаються разом.
Шило, мішок: шила в мішку не сховаєш.
Голка, нитка: куди голка, туди й нитка.
Вовки, ліс: вовків боятися – в ліс не ходити.
Камінь, вода: під лежачий камінь і вода не тече.
Бджола мед: одна бджола багато меду не наносить.
Гра «Промов чистоговорку»
Ми вчимо звук «л»: ла-ла-ла, ла-ла-ла,
Яблуко, дятел, намет, бджола,
Ластівка, плаття, ложечка, стіл,
Лампа, малятко, лялька, футбол.
Гра «Повтори скоромовку»
Потрібно вимовити скоромовку спочатку пошепки, потім тихо, середньої сили голосом і, нарешті, голосно (в помірному темпі):
Не шкодувала мама мила,
Мама Мілу милом мила,
Міла мило не любила,
Не любила, але не нила.
Підсумок заняття
Вихователь підводить підсумок заняття і роздає призи.
Скачати конспект заняття з розвитку мовлення в підготовчій групі «Звуки «Л» і «Ль»