Конспект заняття по ознайомленню з навколишнім світом і патріотичному вихованню для підготовчої групи, тема: «Звідки каша на стіл прийшла?»
Автор заняття: Перкова Валентина Федорівна, вихователь Недержавного Дошкільний Навчальний Заклад Дитячий Садок №94 Відкритого Акціонерного Товариства «Російські Залізниці», місто Кропоткін, Краснодарський край.
Мета:
Формування морально-патріотичних якостей у дошкільнят.
Програмні завдання:
Спонукати дітей любити малу Батьківщину, місце, де вони народилися і ростуть; збагачувати знання про те, чим багатий рідний край.
Попередня робота:
Читання, обговорення загадок, прислів’їв, віршів про каші:
«Гречана каша-матінко наша».
«А хлібець житній – батько наш рідний».
«Гречана каша сама себе хвалить».
«Кашу маслом не зіпсуєш».
«Розмовами каші не зварити».
«Щі да каша – їжа наша».
«Вівсяна каша хвалилася, ніби з коров’ячим маслом народилася».
«Сімейна каша густіша кипить».
Приготування каші:
Дітям пропонується розглянути крупи і сказати, які з них виходять каші (гур’євська-з манної, петровська-з гречаного, гарбузова – з пшоняної).
Дослідницька робота:
Розглядання зерен різних круп під лупою.
Чим вони схожі, чим відрізняються?
Кожна дитина вибирає якусь крупу і розповідає про її особливості.
Розмелювання зерен пшениці в кавомолці, опускання цілих зерен і борошна у воду і спостереження: чому зерна тонуть, а борошно ні?.
Дидактичні ігри:
«Колосок – зерно – крупа» – пропонуються різні культури, що отримується з них зерно і зразки круп».Завдання: розкласти певний матеріал у певній послідовності. (Від рослини до крупи).
Дидактична гра «Відгадай на дотик»
Запропонувати дітям кілька мішечків з різною крупою. Завдання: «Через тканину визначити, де які крупи».
Дидактична гра «Шумелки»
Вихователь по черзі гримить «пісеньку» – коробочка з-під «кіндер-сюрпризів», які поміщені різні крупи.
Малювання:
Скласти альбом: «Звідки хліб на стіл прийшов», «А я люблю ось цю кашу», «Подорож рослин».
Музей хліба: снопи колосся з стрічками, крупи, хліб, борошно.
Колекція колосків різних культур. (Ячмінь, жито, просо, рис, овес, пшениця).
Досліди з посадкою заздалегідь замочених і сухого насіння рослин,порівняння результатів.
Досліди з вівсом, пшеницею в різних по освітленості місцях, обговорення результатів.
«Солодкий годину» – діти пробують різні каші. Порівняти на смак.
Хід заняття:
Діти з короваєм:
Ми своїх гостей зустрічаємо
Круглим, пишним короваєм
З короваєм сіль підносимо
Поклонясь скуштувати просимо
«Дорогий наш гість і друг
Бери хліб-сіль з рук».
Вихователь:
А вас, хлопці, я запрошую у подорож за порами року.
А допоможе нам цей чудовий, чарівний предмет, який називається…(діти разом – земна куля). Що ви можете розповісти про нього?
Діти:
Глобус – це наша планета, маленька модель Землі. Наша планета дуже повільно обертається навколо Сонця. Тому так буває: день, ніч, літо,зима, весна, осінь.
Вихователь:
Зараз ми з вами знайдемо те місце на Землі, де ми живемо – нашу малу Батьківщину. Це наш Краснодарський край, столиця …
Діти:
Краснодар.
Вихователь: А чому його так назвали?
Діти:
Червоний, гарний – так називали в давнину все красиве, значить червоне.
Вихователь:
А в якому місті ми з вами живемо?
Діти:
У Кропоткине.
Вихователь:
А місце?
Діти:
Кубань.
Вихователь:
Що можна сказати про Краснодарському краї, Кубані?
Діти:
Щедрий, багатий, теплий.
Вихователь:
Відмінно. А тепер у подорож! Вважаємо разом: 1, 2, 3 (кручу глобус вперед). Ми з вами на чарівній галявині в майбутньому. А майбутнє-це … (завтра, це пізня осінь, заготівля на зиму, це зима)
Зверніть увагу: перед нами «Музей хліба».
«Хліб-годувальник – їжа наша
Хліб насущний – наша сила
Молодецька їжа».
Як красиві золоті колосся, як ароматно пахне хліба, булочки, бублики… А тепер назвіть НАЙГОЛОВНІШИЙ ПРОДУКТ на нашій Кубанської землі:
Виріс в полі дім –
Повний будинок зерном
Стіни позолочені
Віконниці забиті.
Золотистий він і усат
У ста кишенях, сто хлопців.
Будинок ходуном ходить
На стовбурі золотом.
Діти:
Колос!
Вихователь:
Колос – це хліб. А який хліб буває у нас на Кубані?
Діти:
Білий, чорний, сірий, м’який, пухнастий, запашний, ароматний, смачний, золотистий.
Вихователь:
А яка буває борошно?
Діти:
Пшеничне, житнє, з висівками.
Вихователь:
А що можна зробити з борошна?
Діти:
Макарони, ріжки, вермішель, мушлі.
Вихователь:
Ми можемо це їсти кожен день. А ще ми кожен день на сніданок бачимо на столі-каші. Ви так звикли її бачити, що навіть не замислюємося: «А звідки вона , відомо прийшла з магазину». Ан немає. Хто скаже?
Діти:
Колосок – це не тільки хліб і булки, зросли з колоска ще й смачні каші.
Вихователь:
А зараз я пропоную повернутися в минуле, щоб згадати, як це відбувається …
Я три рази покажу глобус тому і ми з вами опинимося в минулому.
1, 2, 3 – Отже часу у нас мало. Пісочний годинник показують скільки ми можемо погостювати тут.
Закрили очі, представили, що ми потрапили на кубанські поля. Відкриваємо очі.
Минуле – це учора, влітку, навесні?
Діти:
Сіють пшеницю, овес, рис, жито.
Вихователь:
Вірно. В давнину селяни користувалися оберегами-мішечками, а в них крупи. Я пропоную вам доторкнутися руками до «Старовини глибокої» …
Дидактична гра «Де яка крупа?»
Діти на дотик через тканину визначають представлені види круп (кукурудза, насіння соняшника, рис, горох, пшоно).
Вихователь:
Молодці. Вгадали … А у мене на таці ще дуже багато насіння. Знайдіть для каші потрібні зерна на блюдечко. Якщо вам важко знайти насіння – будь ласка вам чарівні скла – лупи. Розгляньте зерна і виберіть ті, які потрібні вам (одним – рис, іншим – гречку, пшоно).
Діти розбирають на блюдечко, коротко розповідають про кожній крупі:
Рис – єдина культурна рослина, яка росте на полях, вкритих водою. Це другий основний продукт Кубані.
Гречка-цвіте як квітка, а виходить крупа.
Пшоно – це просо, рослина для нас і курчат.
А каша дуже смачна з гарбузом.
Що можна зробити з цієї крупи?…(каші)
Питання: що?, чому ти так думаєш?, назвіть , які каші знаєте. (Рисова, манна, гречана, вівсяна, пшенична).
Вихователь:
Вірно, але час спливає. Треба повертатися до сьогодення. Я пропоную прихопити з собою крупи і повернутися додому. 1,2,3 … Глобус крутимо вперед. Готове.
Вихователь:
Отже, ми в сьогоденні. А який же третій продукт? Поки що говорити не будемо, а загадаємо загадку нашим гостям:
«Два-ста бодаста,
Чотири-ста ходаста.
Один пыхнут, два хуторець».
(Корова)
Гості вгадати не можуть.
Вихователь:
Хлопці, давайте допоможемо: яке саме добре, тепле і улюблена тварина живе поруч з людиною і пасеться на кубанських полях?
Діти:
«Далеко, далеко на лузі пасуться ко… (кози?)
Діти:
Немає не кози. «Далеко, далеко на лузі пасуться ко… (коні?)
Вихователь:
Ні, не коні.
Діти:
«Далеко, далеко на лузі пасуться ко… (корови?)
Діти:
Правильно, корови.
Пийте діти молоко
Будете здорові!!!
Вихователь:
А яка каша може бути без молока? Значить третій головний продукт на Кубані …
Діти:
Молоко.
Вихователь:
А зараз я пропоную вам самим скуштувати і почастувати наших гостей Кубанськими кашами. А каші наші з секретом. Цей секрет ми попросимо відгадати наших гостей.
Діти:
Хто у нас побував
Хто наш край побачив
Не забуде ніколи
Нашу милу Кубань!
Секрет:
У кожної дитини на дні блюдечка приклеєна картинка секрету (виноград, абрикос, малинка, слива, полуниця, родзинки).
На подносиках з рушниками дівчата виносять каші з прислів’ями:
Гур’євська – з манної,
Петровська – з гречаного,
Гарбузова – з пшоняної.
«Гречана каша – матінка наша» «Сімейна каша густіша кипить» «Кашу маслом не зіпсуєш»
Скачати конспект заняття по ознайомленню з навколишнім світом і патріотичному вихованню для підготовчої групи «Звідки каша на стіл прийшла?»