Конспект заняття для підготовчої групи з навчання грамоти, тема заняття: «Іграшка»
Автор: Пашкова Світлана Сергіївна, вихователь МБДОУ «Ергачинский дитячий садок».
Мета:
Закріплення вивченого. Узагальнення отриманих знань.
Завдання:
Вправляти вдосконалення вимови вивчених звуків, класифікації букв і звуків; зливання складів і складання слів із складів; складання ребусів.
Повторити прямі і зворотні склади, закріплювати вміння у написанні букв, написання складів.
Удосконалювати вміння у складанні схем слова (складова та звукова), схеми речення із заданим словом.
Викликати бажання дітей перемогти, при складанні заключного завдання.
Розвивати вміння працювати командою.
Обладнання:
Розрізні і цілі картинки Буратіно і Карлсон, два комплекти літер, картка – схема для розгадування слова, магнітні букви І,Р,Р,У,Ш,К,А; робочі аркуші; ручки; кольорові олівці; картки для складання ребусів; складова таблиця; пісочний годинник.
Хід заняття:
I. Організаційний момент
– Сьогодні наше заняття проведемо не зовсім звичайно. Ми з вами позмагаємося. Для цього нам треба розділитися на дві команди.
Гра «Збери картинку»
Дві картинки, розрізані на 6 частин, діти витягають собі по одній частині і збирають картинку (Карлсон і Буратіно). 1 команда – Карлсон, 2 команда – Буратіно. Виставляється картинка Карлсона і Буратіно – за назвою команд.
II. Робота по темі ННОД
– Наші герої Карлсон і Буратіно вирішили з вами пограти і зашифрували слово – схема слова. – Для того щоб розгадати слово, давайте порахуємо, скільки букв воно складається? Ви повинні будете виконати сім завдань, які приготували наші гості, за кожне правильно виконане завдання вам буде видаватися буква, з цих букв потім складемо слово, а та команда, яка виконає завдання першою і без помилок заробляє хвилину часу в подарунок, для того щоб в кінці заняття виконати останнє завдання.
1. Перше завдання «Класифікація літер»
– У вас На столі лежать літери, давайте назвемо їх?
(А В О М С Х Ш Л И Н Р К П Т И З У Ж Б Р Д Ї Ь)
– Ви повинні розкласти їх у дві групи, які групи вийдуть? (Голосні і приголосні)
– Не забуваємо, та команда, яка впорається із завданням вперед і виконає все правильно, отримує хвилину додаткового часу для виконання останнього завдання. (Команда, яка виконає першою і правильно отримує фішку – хвилину). Після виконання завдання обома командами вихователь показує першу букву – В.
2. Друге завдання «Граємо разом – прямі і зворотні»
– У наступному завданні ви повинні згадати склади. Які буваю склади? (прямі і зворотні)
– Команда БУРАТІНО складаю прямі склади зі звуком А. – Команда КАРЛСОН складають зворотні склади зі звуком У.
(Діти складають прямі і зворотні склади зі звуками А і В, записують отримані склади на аркушах).
– Не забуваємо, та команда, яка впорається із завданням вперед і виконає все правильно, отримує хвилину додаткового часу для виконання останнього завдання.
(Команда, яка виконає першою і правильно отримує фішку – хвилину). Після виконання завдання обома командами вихователь показує другу букву – Р.
3. Третє завдання «Зашифрую слово»
– Зараз вам потрібно зашифрувати слово (назва команди) з допомогою картинок. Спочатку складемо слово з літер, потім на кожну букву намалюємо картинку, а потім командами помінялися картками і перевірите один у одного – Не забуваємо, та команда, яка впорається із завданням вперед і виконає все правильно, отримує хвилину додаткового часу для виконання останнього завдання. (Команда, яка виконає першою і правильно отримує фішку – хвилину). Після виконання завдання обома командами вихователь показує третю букву – Р.
4. Четверте завдання «Складова схема слова»
– А зараз вам потрібно скласти схему слова (назву своєї команди). – Які схеми бувають? (складова та звукова). – Як складається складова схема слова? (квадратиками) Після виконання завдання обома командами вихователь показує четверту букву – У.
5. П’яте завдання «Звукова схема слова»
– Як складається складова схема слова? (кружечками)
– Не забуваємо, та команда, яка впорається із завданням вперед і виконає все правильно, отримує хвилину додаткового часу для виконання останнього завдання.
(Команда, яка виконає першою і правильно отримує фішку – хвилину).
(Діти складають схеми слова, по закінченні завдання один з дітей від кожної команди показує і розповідає виконане завдання). Після виконання завдання обома командами вихователь показує п’яту букву – Ш.
6. Шосте завдання «Придумай речення»
– Наступним завданням буде «Склади речення».
– Що таке пропозиція? Що ставлять у кінці речення? (.?!)
Дітям пропонується схема пропозиції, вони повинні скласти речення, використовуючи своє слово, звертаючи увагу на знак в кінці речення. Один із дітям промовляє пропозицію інші оцінюють правильно чи ні зроблено.
– Не забуваємо, та команда, яка впорається із завданням вперед і виконає все правильно, отримує хвилину додаткового часу для виконання останнього завдання.
(Команда, яка виконає першою і правильно отримує фішку – хвилину). Після виконання завдання обома командами вихователь показує шосту букву – К.
7. Сьоме завдання «Складова таблиця»
– У цьому завдання ви повинні прочитати всі склади і скласти слова із складів, які тут є (ЛЯЛЬКА, КІШКА, МОШКА, КОСА, САЛО, КОЛА – КУК КА КОШ ЛА МОШ СА КО ЛО).
– Не забуваємо, та команда, яка впорається із завданням вперед і виконає все правильно, отримує хвилину додаткового часу для виконання останнього завдання. (Команда, яка виконає першою і правильно отримує фішку – хвилину). Після виконання завдання обома командами вихователь показує сьому літеру – А.
На дошці висять всі букви І г Р У Ш К А, давайте складемо і прочитаємо, яке ж слово задумали наші гості. (діти складають і прочитують слово), підведення підсумків, у кого скільки додаткового часу зароблено.
8. Останнє завдання «ІГРАШКА»
– А зараз ви спробуєте скласти слова, які сховалися в слові ІГРАШКА, на виконання завдання я вам даю 3 хвилини + додатково зароблене час (ГРУША, ГРА, ВУХА, РУКА, РУКИ, РАК).
Після виконання діти називають слова, які склали, визначається команда переможець – всім дітям вручається медалька з героєм – назвою команди, фото на пам’ять, заохочувальний приз для команди – переможця (наклейки).
III. Підсумок заняття:
– Що було цікаво? З усім ви впоралися? З чим би хотіли ще попрацювати?
IV. Робота з сім’єю
Скласти слова із слова ІГРАШКА, замалювати складове і звукову схему складених слів ІГРАШКА.
Скачати конспект заняття для підготовчої групи з навчання грамоті «Іграшка»