Конспект підсумкової НСД в підготовчій групі, тема: «Сови»
Автор заняття: Давидова Світлана Олексіївна.
Цілі:
Виявити рівень математичних знань дітей (кількісний і порядковий рахунок, величина, геометричні фігури), вміння писати цифри і вимірювати відстань лінійкою.
З’ясувати рівень сформованості у дітей знань про природу (природні взаємозв’язки; користь сов і шкоду діяльності людини для природи; етимологія назв, поняття «хижак», «самка», «самець», «маскування», «Червона Книга»).
Визначити вміння дітей ділити слово на склади і вважати їх кількість; визначати ударний склад у слові; складати повне розгорнуте речення із заданим словом, використовуючи різні частини мови; пояснити значення слова.
Розширити і уточнити знання дітей про сов.
Уточнити знання про професії.
Виявити вміння дітей робити висновки з побаченого і почутого, чітко викладати свої думки.
Розвивати мислення, дрібну і загальну моторику.
Виховувати у дітей допитливість, екологічний світогляд.
Обладнання:
Фотографії ушастой сови і сови болотної.
Аудіозапис голосу сови.
Робочі аркуші.
Прості олівці. Клеючі олівці. Лінійки.
Кольорові силуетні зображення сов у вигляді геометричних фігур.
Книга Ст. Біанкі «Сова».
Хід заняття:
– Послухайте голос птаха і постарайтеся дізнатися її. (Прослуховування аудіозапису). Як називається птах, чий голос ми чули? (Відповіді дітей). Це сова.
– У нас живуть вухаті сови і сови болотні. Ось їх фотографії. (Показ фотографій).
Сова болотяна
Сова вухата
– Визначте, будь ласка, на якому фото зображена вухата сова, а на якому болотна сова. Поясніть свій вибір. (Відповіді дітей). Назви цих птахів розповідають про них. Сова, у якої на голові пір’я у вигляді вух, звичайно ж, називається ушастой совою. А за що отримала свою назву болотна сова? Поміркуйте. (Відповіді дітей). Болотна сова любить жити поблизу від боліт та інших водоймищ, де тихіше і поменше людей.
– Дуже страждають сови від шуму, турбують їх люди: то осушують болота; то худобу пасуть там, де сови гніздяться; то взагалі, землю перепашут; а то і пожежа самі влаштують, щоб трава згоріла.
Болотна сова навіть занесена в Червону Книгу. Що це означає? Кого заносять до Червоної Книги? (Відповіді дітей). Болотні сови стали настільки рідкісні, що потребують захисту.
– Очі у сови великі, але нерухомі. Причому і вдень і вночі сови бачать однаково добре. От тільки добре бачать те, що подалі від них. А те що у них під носом, вірніше, під дзьобом, майже не бачать. Зате шиєю сова може вертіти дуже добре — майже навколо себе.
Гімнастика для очей «Сова крутить шиєю»
Дітям пропонується повернути шию і відшукати очима предмети, розташовані ліворуч, праворуч, внизу, вгорі.
– Кігті у сови гострі і довгі, дзьоб міцний з гострим зігнутим гачком на кінці. На своїх широких крилах сови літають безшумно. Забарвлення оперення сіра або бура. Бурий, це який колір? (Відповіді дітей). Сіро-коричневий.
– А чутка у сови дивовижний! Тільки мишка пискнет, або їжачок листочком зашарудить, сова стрімко летить і кігтями своїми хапає здобич. Майже ніколи не промахується!
– Сови — хижі птахи. Хто такі «хижаки»? (Відповіді дітей). Хижаками називають тих, хто живиться тваринною їжею, м’ясом. Харчуються сови дрібними гризунами — мишами, щурами, хом’яками, а також комахами і їжаками. Попадеться зайченя — сова буде рада такому ласощів.
Вправа «Сова на полюванні»
– Візьміть лінійку і виміряйте відстань від сови до її видобутку. Хто ближче всіх до сові? Хто далі всіх від сови? На якій відстані? (Відповіді дітей).
– Вухата сова своє гніздо не будує, а відкладає яйця в старі гнізда сорок і сірих ворон. А болотні сови і зовсім відкладають яйця в поглиблення в землі. В гнізді буває частіше всього від 3 до 6 яєць.
Сова-самка сидить на яйцях близько місяця, а якщо раптом гине, то самець продовжує насиживать яйця. Кого в природі називають самцем. А кого самкою? (Відповіді дітей). Самка – мати, самець – батько.
Вправа «Гніздо сови»
– Намалюйте яйця в совиному гнізді. Скільки яєць намалювати, вирішуйте самі. Нагадаю тільки, що в совиному гнізді найчастіше буває не менше трьох, але не більше шести яєць.
– Пташенята сов, совята, вилуплюються вкриті пухом, але глухі і сліпі. Совята приблизно через тиждень відкривають очі і починають чути. Корм приносять їм обоє батьків.
Вправи «Порахуй склади у словах», «Наголос», «Склади речення»
– Порахуйте склади в словах «сова», «совеня».
– Визначте ударний склад у цих словах.
– Складіть речення з цими словами.
Рухлива гра «Совушка-сова»
Считалкой вибирається «сова». Інші діти «пташки». Сигнал – «день». Пташки літають, клюють зернятка, водичку п’ють. «Ніч» – пташки завмирають. Сова вилітає і шукає собі здобич. Якщо діти – пташки поворушаться, то сова забирає їх до себе в гніздо.
– Сови нічні хижаки. Вони полюють вночі. А вдень ведуть нерухомий спосіб життя.
– Іноді про людей говорять: «Він сова». Як думаєте, про яких саме людей так говорять? Чим вони заслужили порівняння з совами?
(Відповіді дітей).
– Так кажуть про людей, які вночі не сплять, а сплять, працюють. Такі люди, які відчувають себе бадьоріше ввечері, ніж вранці, і які лягають спати пізно вночі.
Але є такі професії, в яких людям доводиться, як совам працювати вночі. Може ви знаєте такі професії? Або серед ваших знайомих є такі, які працюють вночі? (Відповіді дітей).
Лікарі, водії, пожежники, поліція працюють вночі. Сторожі та охоронці. Щоб у нас був хліб до сніданку, пекарі працювали на хлібокомбінаті в нічну зміну. Є магазини, аптеки, що працюють цілодобово, тобто і вдень, і вночі, в яких працюють продавці.
– Сова — символ мудрості у багатьох народів.
– Сови приносять людині величезну користь знищуючи мишей — шкідників посівів. За літо одна сова з’їдає тисячу мишей. В нашому куточку книги є казка Віталія Біанкі «Сова». Ми прочитаємо її після заняття.
– Сови вміють чудово маскуватися. Що це значить — «маскуватися»? (Відповіді дітей). Маскуватися — стати непомітним, злитися з навколишнім простором.
Дидактична гра «Маскування сов»
– Ці сови замаскувалися під геометричні фігури. Назвіть ці фігури. (Відповіді дітей). Коло, овал, трикутник, прямокутник, квадрат, п’ятикутник, шестикутник.
– Розгляньте дерева з дуплами. Скільки дерев? 7. Порахуйте дупла. Скільки їх? 6. Чого більше?
Під кожним деревом впишіть цифру — порядковий номер.
Під яким номером дерево з великим дуплом?
Під яким номером дерево з найменшим дуплом?
Під якими номерами дерева з однаковими дуплами?
Наклейте сову, замаскировавшуюся під коло на перше дерево.
Наклейте сову, замаскировавшуюся під трикутник на третє дерево
Наклейте сову, замаскировавшуюся під прямокутник на сьоме дерево.
Наклейте сову, замаскировавшуюся під овал на дерево без дупла.
Наклейте сову, замаскировавшуюся під п’ятикутник на п’яте дерево.
Наклейте сову, замаскировавшуюся під квадрат на четверте дерево.
Наклейте сову, замаскировавшуюся під шестикутник на шосте дерево.
Питання до заняття:
Які види сов живуть в наших краях?
За що отримала назву вухата сова? Болотна сова?
Які у сов очі і зір?
Який у сови слух?
Що ви можете сказати про совиних пазурах і дзьобі?
Як влаштовує гніздо вухата сова? Болотна сова?
Скільки яєць буває у сов? Хто їх насиджує?
Якими вилуплюються з яєць совята?
Чим харчується сова?
Чому сова вважається «нічним хижаком»?
Яку користь приносить сова людям?
Яких людей називають «совами»?
Скачати конспект підсумкової НОД у підготовчій групі на тему «Сови» і додаткові матеріали до заняття