Конспект безпосередньо освітньої діяльності в підготовчій групі, тема: «Кораблик» – ознайомлення дітей з властивостями води та повітря
Автор: Мєшкова Лариса Іллівна.
Інтеграція освітніх галузей:
Соціально-комунікативний розвиток, пізнавальний розвиток мовленнєвий розвиток художньо-естетичний розвиток, фізичний розвиток.
Мета:
Систематизація і узагальнення раніше набутих знань.
Завдання:
Продовжувати знайомити з властивостями повітря і способами його виявлення, з властивостями води;
Дати дітям уявлення про повітрі, як про газоподібному речовині;
Продовжувати вчити дітей майструвати вироби з паперу;
Розвивати пізнавальну активність у процесі експериментування;
Розвивати навички проведення дослідів, здатність порівнювати, зіставляти і робити висновки;
Розширювати знання про повітрі та воді;
Розвивати окомір, дрібну моторику руки, вміння правильно оцінювати результат своєї роботи та роботи інших дітей;
Виховувати дбайливе ставлення до навколишнього середовища і до свого здоров’я.
Попередня робота:
Спостереження на прогулянці, бесіди про воді і повітрі, розглядання ілюстрацій, заучування віршів, пісень, дослідницька діяльність, організована діяльність в області «Пізнання», ігри, консультація для батьків, робота з вивчення схем орігамі та складання по ним фігурок птахів і тварин.
Матеріали та обладнання:
Мильні бульбашки, склянки з водою, пензлі, фарби, трубочки, дерев’яні брусочки, камені на кожну дитину, презентація ілюстрацій, скринька, пакет для вихователя, прямокутний аркуш паперу (альбомний формат).
Хід безпосередньо освітньої діяльності:
Організаційний момент
Вихователь:
Звертає увагу дітей на розкладені на столі прилади.
– Хлопці, сьогодні я вам пропоную виступити в ролі вчених і зайнятися дослідженнями. А ось, що ми будемо досліджувати, ви дізнаєтесь відгадавши мої загадки:
Через ніс проходить в груди
І зворотний тримає шлях.
Він невидимий, але все ж
Без нього ми жити не зможемо.
Діти:
Повітря.
Вихователь:
Тоді відгадайте ще одну загадку:
Якщо руки наші в ваксе, якщо на ніс сіли плями,
Хто тоді нам перший друг, зніме бруд з обличчя і рук?
Щоб лився дощик з неба, щоб росли колосся хліба,
Щоб пливли кораблі – жити не можна нам без…
Діти:
Води.
Вихователь:
І ми зараз поговоримо про повітрі і воді. Можна без повітря почувати себе добре? Давайте перевіримо. Затисніть ніс і рот. Як ви себе почуваєте?
Дитина:
Я відчуваю себе погано, мені не вистачає повітря.
Вихователь:
Для чого ж потрібне повітря?
Діти:
Повітря потрібне, щоб дихати.
Вихователь:
Він невидимка, а чому ми називаємо його невидимкою?
Діти:
Повітря невидимка, тому що він прозорий і його не видно.
Вихователь:
А що ще прозорим може бути?
Діти:
Прозоре скло, прозора вода.
Вихователь:
А як ми дізнаємося, чи є повітря навколо нас?
Діти:
Ми повинні відчути його, дути на долоньку.
Вихователь:
Що ви відчуваєте?
Діти:
Ми відчуваємо холод.
Вихователь:
Помахайте долонями на себе. Що ми зараз відчули?
Діти:
Ми відчули вітер.
Вихователь:
Отже, щоб відчути повітря, треба привести його в рух. Як привести повітря в рух?
Діти:
З допомогою вітру.
Вихователь:
Діти, хочете дізнатися, що знаходиться в ємностях, що стоять на столі? Тоді підійдіть до мене і давайте разом подивимося, що в пляшечці, в банку, в мисочці, в тазику?
Діти:
Нічого немає.
Вихователь:
А у скляній баночці що лежить?
Діти:
Немає нічого, пусто.
Вихователь:
А я думаю, що всередині цих предметів.
Вихователь:
Хочете дізнатися, що в них? (Так). Тоді вперед.
Досвід. На двох столах ємності з водою і по одній порожній пів-літрової банки. Вода підфарбована аквареллю.
Вихователь:
Ще раз уточніть, що в банку?
Діти:
Порожньо.
Вихователь:
А що станеться, якщо я візьму банку вниз шийкою і повільно відпущу її в ємність з водою? (Відповіді дітей). Міцно тримаючи баночку за дно обережно шийкою вниз, відпустити в підфарбовану воду.
Вихователь:
Що відбувається? Вода в баночку входить, не входить?
Діти:
Не входить.
Вихователь:
Що їй заважає? Адже банку-то порожня? Чи ні? А, може бути, тут причаїлася невидимка?
Діти: Її щось не пускає.
Вихователь:
Не можна змусити його здатися – стати видимим? Спробуємо?
Досвід з водою і банкою
Беремо цю ж баночку і опускаємо її вгору дном у посудину з водою. Тиснемо на дно баночки, але якась сила заважає нам, виштовхує банку з води. Притискаємо горло баночки ко дну тазика, а потім обережно нахиляємо її.
Вихователь:
Бульк! Бульк! Бульк! Невидимка подає голос. Великі бульбашки вискакують з баночки, спрямовуються до поверхні води і бульк – «зникають».
Так що ж у банку?
Діти:
Повітря.
Вихователь:
Ми почули повітря? Можна побачити невидимку?
На столі стоїть 3-х літрова банка з водою, приготована заздалегідь. Всередині банки видно багато дрібних бульбашок.
Що це? (Повітря). Ми його побачили? (Так).
Висновок:
У банку повітря, який не пускав воду всередину. А повітря вийшов – вода потрапила в банку. Банку не порожня, у ній повітря.
Вихователь:
Що таке повітря? (Відповіді дітей). Для чого нам потрібне повітря?
Діти:
Дихати.
Вихователь:
Візьміть картонки і взмахните біля обличчя. Від руху навколишній повітря гойдається, колихнется і немов чути його голос: «Я є! Я навколо тебе!» Не такий вже він і таємничий, цей невидимка, якщо знати, як за справу взятися. Так, хлопці, ви праві, повітря прозорий, а щоб його побачити, його треба зловити.
Давайте зловимо повітря. Розкрийте мішечки і трохи надуйте, закрутіть вихід. Який був мішечок? А яким став?
Діти:
Був тоненьким, а коли надули став товстим, як подушка.
Вихователь:
Ми зловили повітря і замкнули його в мішечку, а потім випустили його. Отже, повітря є навколо нас. А от цікаво, а чи є повітря всередині нас, як ви думаєте?
Діти:
Є в легенях.
Вихователь:
А давайте перевіримо! Покладіть руку на грудну клітку, зробіть вдих. Що відбувається? Грудна клітка піднялася.
Що відбувається з легкими? Вони наповнюються повітрям.
А при видиху, що відбувається з грудною кліткою? Грудна клітка опускається.
Що відбувається з нашими легенями? З них виходить повітря.
Робимо висновок: при вдиху легені розширюються, наповнюючись повітрям, а при видиху стискаються. А ми можемо не дихати взагалі?
Хлопці, давайте дути в трубочку, опущену в склянку з водою тихо. І подивимося, що станеться.
Ой, хлопці, що це відбувається з водою?
Діти:
Виходять бульбашки.
Вихователь:
Бульбашки? Як вони там опинилися? У склянці ж тільки вода була (відповіді). Бульбашки – це повітря, яке всередині нас. Ми дуємо в трубочку, і він виходить у вигляді бульбашок. Але щоб подути ще, ми спочатку вдихаємо новий повітря, а потім видихаємо через трубочку і виходять бульбашки.
А тепер давайте дути сильно-сильно. І подивимося що станеться.
Ось це так, бульбашки так швидко піднімаються. Щось мені це нагадує, на що схоже, хлопці?
Точно, це схоже на бурю. Коли на небі хмари, йде сильний дощ – на калюжах теж з’являються бульбашки. Давайте проженемо цю хмарку, і бурю зупинимо.
Динамічна пауза «Зла хмара»
Проводиться фізкультхвилинка. Хлопці активними рухами розганяють хмари над головою.
Вихователь:
Хлопці, візьміть в руки камінь, стисніть його. Який він на дотик?
Діти:
Камінь дуже твердий.
Вихователь:
– Які тверді тіла ви ще знаєте?
Діти:
Дерево, залізо…
Вихователь:
А чи можна в руки взяти повітря і стиснути його? (Ні). Отже, можна зробити висновок, що повітря, не тверде тіло. Отже, що ми з вами з’ясували про повітря?
Діти:
Повітря не можна стискати, повітря не тверде тіло, повітря не тече і не ллється, його не п’ють, повітря не рідина.
Вихователь:
Повітря, хлопці це – газ. Він невидимий, прозорий, безбарвний і не має запаху. Ось наше перше відкриття. Що ми бачимо?
Діти:
Ми бачимо, що камінь потонув.
Вихователь:
А тепер опустимо в склянку дерев’яний брусок. Що з ним відбувається? (Він не тоне). А чому він не тоне?
Діти:
Він не тоне, тому що дерев’яний брусок легкий.
Вихователь:
Отже, повітря є скрізь у кожному предметі, тільки його десь більше, а десь менше.
Без дихання немає життя. Але здоров’я людини залежить не тільки від того, як він дихає, але і від того, чим він дихає – яким повітрям. Як ви гадаєте, повітря, яким ми дихаємо в місті, відрізняється від повітря в лісі?
Діти:
Так, повітря відрізняється. У місті повітря забруднене, курний, багато машин, а в лісі повітря чисте.
Вихователь:
А чому в лісі повітря чисте?
Діти:
Тому, що дерева очищують повітря. Зелене листя всмоктує пил і бруд з повітря.
Вихователь:
Можна зробити висновок, що чим більше рослин навколо нас, тим чистіше повітря і корисніше для людини та її здоров’я, тому необхідно берегти і навколишні нас рослини, дерева і гуляти на свіжому повітрі.
Гра з «повітрям»
Педагог показує дітям м’яч.
Хлопці, як ви думаєте, що всередині у м’яча.
Діти:
Біля м’яча всередині повітря. Правильно, і зараз ми з повітрям пограємо. Я буду по черзі кидати м’яч, а ви ловити м’яч і називати властивості повітря з допомогою моїх запитань.
Питання:
1. Що таке повітря?
2. Повітря який?
3. Де є повітря?
4.Чим ми дихаємо?
5. Де найчистіше повітря?
6. Що забруднює повітря?
7. Чи можна жити без повітря?
8. Що очищає повітря?
Вихователь:
Повітряна кулька багато дізнався про себе і дуже вам вдячний. А ось краплинка ще хоче дізнатися про воду. Ми сказали, що повітря прозоре, що ще у нас прозоре?
Діти:
Вода прозора.
Вихователь:
Візьміть склянку з водою і розгляньте воду. Що ви можете сказати про воду, яка вона? (Відповіді). Так, що ж таке вода?
Діти:
Вода – це рідина.
Вихователь:
Так, вода-це рідина. Назвіть, інші відомі вам рідини.
Діти:
Сік, молоко…
Вихователь:
Зараз ми крапельці розповімо про чудесні властивості води. Хлопці, вода це що?
Діти:
Вода – це рідина.
Вихователь:
Що можна робити з водою?
Діти:
Воду можна наливати, переливати.
Вихователь:
А на що може перетворитися вода?
Діти:
Вода може перетворитися у лід, пар.
Вихователь:
А коли вода перетворюється в лід?
Діти:
Вода перетворюється в лід взимку.
Вихователь:
А коли вода перетворюється в пар?
Діти:
Вода перетворюється в пар влітку в сильну спеку.
Вихователь:
А може вода змінити свій колір?
Діти:
Вода може змінити свій колір, якщо в неї додати фарбу.
Вихователь:
Хлопці, давайте пофарбуємо воду в колір, який вам подобається. Діти розмішують фарбу в воді.
Вихователь:
Ой, які різнокольорові стаканчики вийшли… чому у тебе вода жовта?
Діти:
Тому що додав жовту фарбу.
Вихователь:
На який сік схожий?
Діти:
На лимонний.
Вихователь:
А чому у тебе вода червона?
Діти:
Тому що додав червону фарбу.
Вихователь:
На який сік схожий?
Діти:
На вишневий і т. д.
Вихователь:
Хлопці, а чи є смак у води?
Діти:
Вода несмачна.
Вихователь:
А якщо я покладу цукор? Яка вода?
Діти:
Вода буде солодкою.
Вихователь:
А якщо додати сіль?
Діти:
Вода буде солоною.
Вихователь:
Лимон?
Діти:
Кисла.
Вихователь:
Робимо висновок: вода-це рідина без кольору і смаку, може замерзати і випаровуватися. Завдяки воді на нашій планеті багато рослин, необхідно економити воду. Діти, як ви думаєте, що значить економити?
Діти:
Закривати крани.
Вихователь:
Крапелька дуже багато дізналася про себе. Вона вам вдячна. На цьому наші дослідження закінчені.
Динамічна пауза «Дощ»
Крапля раз, крапля два, дуже повільно спершу.
(Хлопки руками на кожне слово)
А потім – потім – потім – все бігом-бігом-бігом.
(Біг по колу)
Стали краплі встигати, крапля – краплю наздоганяти.
(Хлопки руками на кожне слово)
Кап-кап-кап, кап-кап-кап
(Вільні рухи пальчиками по тілу)
Парасольки скоріше розкриємо, від дощу себе вкриємо.
(З’єднати руки над головою)
Вихователь:
Ми сьогодні познайомилися з властивостями повітря і води. А зараз ми виконаємо виріб з паперу і перевіримо деякі властивості. Ми знову вирушаємо в чарівну країну орігамі в якій зі звичайного аркуша паперу можна створити цілий світ.
Виготовлення орігамі «Кораблик»
Вихователь:
1. Кладемо перед собою прямокутний аркуш і складаємо його навпіл.
2. Загинаємо верхні кути до центру під прямим кутом.
3. Знизу підгинаємо наверх з двох сторін вільні краю аркуша.
4. Загинаємо кути країв всередину.
5. Зводимо протилежні кути отриманого трикутника. Вийшов квадрат.
6. Закріплюємо нову лінію згину.
7. Загинаємо нижні кути до верхнього кута з двох сторін, щоб вийшов трикутник.
8. У отриманого трикутника зводимо протилежні кути один до одного – знову вийшов квадрат.
9. Тримаємо квадрат за верхні куточки і розводимо їх в сторону, поки не вийде кораблик.
10. Наш кораблик готовий.
А тепер опустимо наш кораблик на воду. Що з ним сталося?
Діти:
Він плаває.
Вихователь:
Чому він не тоне?
Діти:
Він легше води.
Вихователь:
А якщо ми дути на кораблик, що буде?
Діти:
Попливе Кораблик швидше.
Вихователь:
Хлопці, що вам сподобалося? Про що ми говорили? Що ми дізналися нового про воду? Що нового про повітря? Чи можливе життя на землі без води і повітря? (Відповіді).
Повітряна кулька і крапелька багато дізналися про себе завдяки вам, діти. Вони прощаються з вами, до нових зустрічей.
Конспект НОД у підготовчій групі «Кораблик»