Конспект інтегрованого заняття «Землетрус»

Інтегроване заняття з рідної природи, ОБЖД та дослідницької діяльності в підготовчій до школи групі дитячого саду, тема: «Землетрус»

Автор заняття: Давидова Світлана Олексіївна.

Цілі:

Дати дітям поняття про землетрус, його силі, руйнівні наслідки.
Познайомити з поняттями «цунамі», «тектонічні плити», «сейсмолог».
Експериментальним шляхом з’ясувати: ступінь руйнування при землетруси різної сили; положення тектонічних плит і їх рух при землетрусі; ступінь руйнування високих і низьких будівель.
Продовжувати вчити дітей експериментальним шляхом моделювати явище і робити висновки з результатів експерименту.
Збагатити словник дітей новими термінами: землетрус, цунамі, тектонічні плити, сейсмолог. Вчити чітко виражати словами результати своїх спостережень за ходом експериментів, використовувати в мовленні складнопідрядні речення.
Познайомити дітей з правилами поведінки під час землетрусу.
Розвивати мислення, допитливість.
Розширювати кругозір дітей.

Обладнання:

Картинки з зображенням наслідків землетрусів.
Металева Пластина (або пластикова).
Чіпси у вигляді пластини.
Відеосюжет «Цунамі».
Дощечки для ліплення, дрібний будівельний матеріал.
Глобус.

Хід заняття:

Землетруси

Землетрус — це сильне струшування земної поверхні, страшна природна катастрофа. Воно може продовжуватися кілька секунд або кілька хвилин. Жахливі наслідки землетрусів: загиблі люди, зруйновані міста, пожежі від пошкоджених газопроводів та електромереж, потопи від розірваних водопроводів.

Конспект інтегрованого заняття «Землетрус»

Конспект інтегрованого заняття «Землетрус»

Розглядання картин із зображенням наслідків землетрусів.

Чому ж відбуваються землетруси?

Під шаром земної кори ховається дуже гаряча магма. Вона розплавляє навіть камені. Потім ці розплавлені камені від потрапляння до них води тверднуть, ростуть, змінюють форму і піднімають земну кору. Там, де земна кора гнучка, вона гнеться поступово.
Показ вихователя: вигинання металевої або пластикової пластини.
А в тих місцях, де земна кора тендітна, вона лопається і в ній утворюються тріщини і розломи, в які провалюються цілі будівлі і навіть вулиці
Показ вихователя: вигинання чіпси-пластини і взламывание її.

Експеримент «Високі і низькі споруди»

У тих місцях, де є небезпека землетрусів невеликі будинки будують з легких матеріалів, а висотні будівлі або не будують взагалі, або будують так, щоб при поштовхах вони зволікали, але не руйнувалися.

Сила землетрусів

Для вимірювання сили землетрусів використовують 12 балів.
Найбільш слабкі поштовхи позначаються цифрою «1», трохи сильніше – 2 бали, а до повного руйнування призводять поштовхи силою 12 балів.

Експеримент «Сила землетрусу»

Побудуйте на дощечці кілька будинків. Тепер будемо дуже легко штовхати дощечку — на 1 бал. Що сталося? Нічого не сталося. При поштовхи силою один бал. Люди можуть взагалі нічого не помітити.
Спробуємо штовхнути дощечку трохи сильніше. Що ми спостерігаємо на нашій моделі міста? Деякі споруди руйнувалися. Деякі встояли, але зрушили. Так відбувається при поштовхи середньої сили.
А тепер влаштуємо сильні поштовхи — з силою рухайте дощечку. Що ми спостерігаємо? Великі руйнування. Так відбувається при сильному землетрусі — 8 балів і більше.

Цунамі

Землетруси відбуваються не тільки на суші, але і на дні океанів. Поштовхи під водою піднімають на поверхню хвилі. Такі хвилі називають «цунамі». У відкритому океані, далеко від берега цунамі — це невеликі хвилі, не вище вас. Але поки хвиля-цунамі з величезною швидкістю наближається до берега, її висота весь час збільшується і обрушується на берег вже не просто велика хвиля, а величезна водяна стіна, вище нашого дитячого садка. Цунамі, обрушуючись на берег, змітає все на своєму шляху.

Перегляд відеосюжету «Цунамі».

Тектонічні плити

Оболонка нашої планети не суцільна, а складається з тектонічних плит. Більшість великих, сильних землетрусів відбувається на краях цих плит, коли ці тектонічні плити рухаються різко, стикаються один з одним і починає труситися земля.

Експеримент «Тектонічні плити»

На покладіть впритул один до одного дві дощечки для ліплення — це тектонічні плити. Зверху зробіть споруди з будівельного матеріалу. Зробіть споруду прямо на місці з’єднання дощечок. А тепер спробуємо змоделювати рух тектонічних плит — зсуваєте їх, насуньте одну на іншу. Що відбувається? Будівлі руйнуються, особливо швидко і сильно руйнуються споруди на місці з’єднання тектонічних плит.

Вченим добре відомі місця на нашій планеті де з’єднуються тектонічні плити. Саме у цих місцях найчастіше відбуваються землетруси.
Вчені, які вивчають землетруси, називаються сейсмологами. Вони можуть досить точно встановити, де відбудеться землетрус, але передбачити. Коли воно відбудеться, вдається дуже рідко. Але все одно вчені-сейсмологи постійно спостерігають за небезпечними місцями, намагаючись виявити рух всередині землі.

А от у деяких тварин є здатність відчувати наближення землетрусу. Собаки починають вити змії виповзають зі своїх укриттів, а кури, як божевільні, носяться по двору.

Правила поведінки під час землетрусу:

1. Якщо землетрус застав вас в приміщенні, як можна швидше разом з дорослими вибігайте на вулицю, подалі від будівель — вони можуть завалитися та уламки впасти прямо на вас.

2. Якщо вибігти з будівлі не вдається, залізьте під стіл, під ліжко або встаньте в дверному отворі або в кутку.

3. Не ховайтеся у підвалах, підземних переходах, так як якщо їх зверху завалить зруйнованими будівлями, ви опинитеся в підземній пастці і допомога може не встигнути.

4. Тримайтеся подалі від вікон — розбилося скло може поранити.

5. Не можна користуватися ліфтом при землетрусі — він може обірватися і впасти, або застрягти, тоді є небезпека задихнутися в ньому.

6. Не можна користуватися сірниками, свічками, запальничками — може статися вибух, так як при землетрусі часто пошкоджуються газові труби і газ виходить назовні.

Скачати конспект інтегрованого заняття з рідної природи, ОБЖД та дослідницької діяльності в підготовчій до школи групі, тема: «Землетрус»

Поділитися з друзями:
Відповіді на питання