Конспект інтегрованого заняття з пізнавального розвитку та образотворчої діяльності для дітей підготовчої групи «Чарівна країна фарб»

Конспект інтегрованого заняття з пізнавального розвитку та образотворчої діяльності для дітей підготовчої групи «Чарівна країна фарб»

Автор: Лукіна Любов Борисівна – вихователь дошкільної групи, перша кваліфікаційна категорія, р. Саранськ, Державне казенне установа соціального обслуговування Республіки Мордовія «Соціально-реабілітаційний центр для неповнолітніх «Веселка».

Цілі заняття:

Закріплювати уявлення дітей про жовтому, синьому і червоному кольорах.
Вчити отримувати нові кольори шляхом змішування основних фарб (жовтий і червоний = помаранчевий, жовтий і синій = зелений).
Вчити дітей розфарбовувати пензлем, вчити малювати нетрадиційним способом – поролоновою губкою.
Активізувати словник дітей.
Розвивати пізнавальну активність дітей.
Створити дітям радісний настрій.

Обладнання та матеріали:

Екран, відеопроектор, слайди, альбоми для малювання, фарби, пензлики, набори геометричних фігур (трикутників), картинки з зображенням річки і будинків без даху по її берегах, різнокольорові картинки, картон-трафарет з силуетом лисиці, картинка із зображенням лисиці, поролонова губка розміром 1на 4см, кольорові вовчки.

Попередня робота:

Перегляд слайдів.
Читання віршів, казок.
Заняття з образотворчої діяльності «Малюємо без пензлика».

Хід заняття:

Вихователь:

Сьогодні у нас незвичайне заняття. Ми побуваємо з вами в Чарівній країні, країні фарб.

Вихователь:

«В деякому царстві, у деякій державі жили-були щасливі люди. А були вони щасливі, бо вміли помічати красу в природі. Блакитне небо і білі хмари, перша зелень і навіть сріблястий дощик – все радувало їх. Королева Веселка вселяла в душі людей почуття прекрасного і доброго.

Але одного разу трапилася біда. Злий чарівник, пролітаючи над щасливим царством, вирішив забрати у людей радість. Він закрив своїм чарівним плащем небо і тримав плащ так довго, що всі фарби стали сіріти. (Вимкнути світло).

Але й цього здалося мало злому чарівникові. Він змусив людей забути, що світ був різнобарвним. Лиходій радів: ось тепер-то нудьга і злість прийдуть в це царство-держава.

Так все і сталося. Після довгої ночі настав ранок. Люди стали займатися своїми справами. (Показ слайдів).

Безбарвний світ не привертав їх увагу. Люди стали частіше сваритися. Але як не старався злий чарівник стерти спогади про барвистому світі, діти відчули, що вони позбулися чогось прекрасного. (Включити світло).

І от один хлопчик відправився в дорогу. Став він ходити по царству-державі і розпитувати, чи не знає хто, чому всі стали жити нудно і безрадісно. Але люди тільки знизували плечима у відповідь.

Одного разу хлопчик зустрів самотнього старого. (Показ слайда).

– Слухай, синку, – мовив старець, – я розповім тобі, як люди жили раніше, і що трапилося потім. В ті часи я був придворним маляром. Фарбував замки, будинки в різні кольори. Я дуже любив свою справу. Мене навіть запросив один заморський король для розпису свого замку. А коли я повернувся додому, то трохи не помер від горя: все навколо стало сірим, а люди стали ніби чужими. Сам я посивів. А найдорожче, що в мене залишилося, – це три фарби, три кольори, привезені здалеку.

– Дідусь, покажи мені їх, будь ласка, – несміливо попросив хлопчик. Дідок намацав вузлик і дістав три кольори».

Вихователь:

– А тепер, перш ніж я продовжу казку, – вихователь звертається до дітей, – кожен у себе в альбомі намалюйте фарбами ці три кольори (червоний, синій, жовтий круг). (Діти малюють в альбомах).

Вихователь:

Старий розповів про те, які бувають ще і якого кольору все було навколо. Що з цих фарб можна зробити будь-який колір.

– Я знаю, – продовжував старий, – ти зможеш повернути людям радість.
Потім дідусь посміхнувся і зник.

Хлопчик вирішив, що треба якнайшвидше виконати бажання доброго майстра: зробити світ різнобарвним. Але хлопчик не вмів поводитися з фарбами і тому, щоб нічого не зіпсувати в місті, він вирішив, що спочатку розфарбує квіти на галявині.

Вихователь:

– Діти, допоможемо хлопчику намалювати квіти?
(Діти малюють квіти нетрадиційним способом – поролоновою губкою на аркуші ватману: дотиками, відриваючи губку від паперу).

Вихователь:

– Квіткову галявину ми допомогли розфарбувати. А поки ми виконували завдання, хлопчик встиг пофарбувати картинки. Але він щось переплутав (на мольберті або дошці різнокольорові картинки):

Червона ялинка
Синя морква
Зелене сонце
Сині вишні
Блакитний аркуш …

(Діти називають предмет і його колір, яким, на їхню думку, він повинен бути. Якщо відповідь вірний, предмет перевертається. На зворотному боці аркуша предмет намальований правильно).

– Молодці, ви все правильно відгадали. Сідайте за столи.
– Скажіть, а що буває жовтого кольору?
(Відповіді дітей)

Вихователь:

Послухайте вірш.
Дитина читає вірш.
(Показ слайдів)

Жовте сонце на землю дивиться,
Жовтий соняшник за сонцем стежить,
Жовті груші на гілках висять,
Жовте листя з дерев летять.

Вихователь:

А синім кольором, діти, хлопчик розфарбував небо, річку, море. На березі річки він намалював будинку, але не встиг намалювати їм даху. Давайте ми з вами допоможемо добудувати будиночки.

(Діти виконують завдання: у кожної дитини аркуш паперу із зображенням озера, річки і будинків без даху по її берегах. Діти підбирають до кожного будиночка відповідний трикутник).

– Завдання виконали?
– Як ви думаєте, навіщо людям селитися біля річок? (З річки можна брати воду для вмивання і пиття, можна ловити рибу. У річці можна плавати.) Давайте-но ми з вами поплаваємо в блакитний річці.

Фізкультхвилинка «Як приємно в річці плавати!»

Як приємно в річці плавати!
Як приємно в річці плавати!
(Плавальні рухи)

Берег ліворуч, берег праворуч.
(Повороти вліво і вправо)

Річка стрічкою попереду.
(Потягування — руки вперед)

Зверху місток — перевірте.
(Потягування — руки вгору)

Щоб плисти ще скоріше,
Треба нам гребти швидше.
Ми працюємо руками.
Хто вженеться за нами?
(Плавальні рухи)

А тепер пора нам, браття,
Повалятися На пісочку.
Ми з річки вилазимо
(Ходьба на місці)

І на травичці відпочиваємо.

Вихователь:

Сідайте. Давайте згадаємо, що ще буває синього кольору?

Дитина читає вірш.

Синє небо над головою,
Синій квітка – волошка польовий,
Сині стрічки в дівчат у косах,
Коміри в костюмів матросів.

Вихователь:

«Хлопчик тепер знав, що квіти на галявині червоного кольору, сонце – жовтого кольору, а море – синього. А траву йому захотілося пофарбувати іншим кольором? А як отримати цей колір, він не знав».
– А ви знаєте, якого кольору трава? (Зеленого).
– Допоможемо хлопчику отримати цей колір? Щоб дізнатися, як виходить зелений колір, ми з вами проведемо гру з дзиґами.

Гра з дзиґами

Діти проходять, сідають на коліна і починають гру: беруть вовчок (коло діаметром 5-7 см, розділений по радіусу на жовті і сині частини, в центрі закріплена паличка з загостреним кінцем) і починають обертати. Кольори зливаються, і виходить зелений колір.
– Значить, щоб отримати зелений колір, що треба зробити? (Відповідь дітей).
– Ви тепер знаєте, з ким дружить зелений колір.

Дитина читає вірш. (На мольберті картинка з зображенням мами в зеленому платті, сина в синьому одязі і дочки в жовтому одязі).

Ось зелена мама
Дуже важлива дама.
А поруч синій син
Він у мами один.
І донька теж одна –
Жовта вся вона.

Вихователь:

«Хлопчик зрадів і пофарбував траву і листя на деревах в зелений колір. Коли він зафарбовував траву, за ним з-за кущів спостерігав звір з пухнастим хвостом. Цього звіра теж хотілося бути красивим. Він попросив хлопчика пофарбувати і його».

(На мольберті аркуш паперу із зображенням контуру лисиці). p>

– А ви знаєте, хто це?
– А в яких казках живе лисиця?
– А якого кольору лисиця? (Рудого)
– Як ще називають рудий колір? (Помаранчевий)
– Допоможемо хлопчику зафарбувати лисицю?

Діти зафарбовують лисицю за трафаретом, легко постукуючи поролоновою губкою). (В цей час вихователь змінює контур лисиці на картинку із зображенням лисиці). – Яка у вас вийшла лисиця? (Добра, весела).

Дитина читає вірш.

Помаранчевої лисиці
Всю ніч морквина сниться.
На лисячий хвіст схожа:
Помаранчева теж.

Вихователь:

– Діти, а ви знаєте, з ким дружить помаранчевий колір? (З червоним і жовтим).

Дитина читає вірш. (На мольберті картинка з зображенням папи в помаранчевому костюмі і двох синочків в червоному і жовтому).

От помаранчевий тато,
У тата така ж капелюх
Тато веде синків.
Два веселих брата
Червоний і жовтий хлопці.

Вихователь:

Хлопчикові дуже сподобався помаранчевий колір. Тепер він знав, як виходять різні кольори. Він так радів, що написав вірш.

Кольорова країна, кольорова.
У світі одна така.
Придумана, створена мною,
Я пишаюся моєю країною.
Живуть у ній люди кольорові:
Веселі, сумні, злі,
Серйозні і пустотливі.
Навчаюсь я у них малювати
Вчуся я ними керувати,
І змішувати, і дізнаватися.
Картини я вчуся писати.

Ось і побували ми з вами у Чарівній країні, допомогли хлопчикові все розфарбувати. Ви дізналися, якого кольору бувають квіти, море, сонце, трава, як виходять оранжевий і зелений кольори.

Список використаної літератури

1. Вахрушев А. А., Кочемасова Е. Е., Акімова Ю. А., Бєлова В. К. Здрастуй, світ! Навколишній світ для дошкільнят. Методичні рекомендації для вихователів, учителів і батьків – М.: «Баласси», 2003. – 304с.
2. Дибіна О. В., Рахманова Н.П., Щетиніна Ст. Ст. Незвідане поруч: Цікаві досліди та експерименти для дошкільнят. – М: ТЦ Сфера, 2002. – 192с.
3. Карпова Е. В. Дидактичні ігри в початковий період навчання. – Ярославль: «Академія розвитку», 1997. – 240с.
4. Ликова І. А. Кожен мисливець бажає знати.– М.: Журнал «Карапуз», 2000.
5. Шипицына Л. М., Защиринская О. В., Воронова А. П., Нілова Т. А. Азбука спілкування: розвиток особистості дитини, навичок спілкування з дорослими і однолітками. – «Дитинство-прес», 2003. – 384с.
6. Журнал «Дошкільне виховання», – 2002 – № 12.

Скачати конспект інтегрованого заняття з пізнавального розвитку та образотворчої діяльності для дітей підготовчої групи «Чарівна країна фарб»

Поділитися з друзями:
Відповіді на питання