Конспект інтегрованого заняття з рідної природи та аплікації в середній (старшій групі дитячого садка, тема: «Дари дерев»
Автор заняття: Давидова Світлана Олексіївна, вихователь-методист вищої кваліфікаційної категорії.
Цілі:
Дати дітям знання про значення дерев для людини і живих істот.
Познайомити дітей з прислів’ями про дерева, з традиціями предків.
Закріпити знання про знайомих деревах.
Словник: сень, деревина.
Виховувати інтерес до дерев.
Закріпити навички обережного наклеювання.
Розвивати загальну та дрібну моторику.
Підвести дітей до висновку про неоціненність краси і користі природи, необхідності берегти дерева.
Виховувати у дітей допитливість, екологічний світогляд.
Обладнання:
Кошик з вісьмома яблуками. До кожного яблуку прив’язана стрічка зі словами.
Супровідні листи паперу з вправою «Знайди тінь від дерева», олівці.
Аудіозапис музики для психогимнастики.
Репродукції з картин художників-пейзажистів.
Липовий чай.
Картинка з зображенням дерева з плодами. гніздом, дуплом і норками між коренів.
Обладнання для аплікації, білі серветки, листи блакитного картону з наклееной грунтом і кроною (із зеленої серветки) — фон для аплікації, рожеві фломастери, жовті кола – «сонце».
Хід заняття:
Хлопці, який час роки настав? Весна. Чи раді ви приходу весни? А чим вас радує весна? Стало тепліше, день збільшився, дерева зацвітають, птиці прилітають, квіти розцвітають.
Дерева теж радіють приходу весни. Їм вже не терпиться надіти свої зелені сукні з листя.
Наші предки – люди, які жили в наших краях задовго до нас, на початку весни святкували дві дати:
23 березня – «Сороки». В цей час зима відпускає дерева зі своїх холодних обіймів і дерева прокидаються, всередині їх починається рух соків.
А без цих соків не розквітнути дерева, листочки не випустити, плоди не виростити. Без соків зачахне дерево, загине
7 квітня – свято Благовіщення. Вважається, що саме в цей день Бог благословив всі рослини на щедре цвітіння і довге життя.
Розквітають дерева вкриваються листям в різний час. Є дерева торопыги. Вони поспішають, поспішають першими розквітнути на самому початку весни, як тільки пройде перший весняний дощик і повіє теплий вітерець. Це мигдаль, кизил, верба, в’яз, вільха.
Інші дерева обережні: а раптом вночі морозець, раптом вітер холодний. Ось і вони чекають, коли весна остаточно вступить у свої права.
Дерева – великі друзі людини і всіх живих істот. Дерева обдаровують всіх їх подарунками, а натомість не вимагають нічого.
Ось перед вами кошик із плодами добре відомого вам дерева. Що це за плоди? Яблука. А з якого дерева вони? З яблуні.
Але ці яблучка не прості, на кожному стрічка прив’язана. А на стрічці слова, які розповідають про те, чим можуть обдарувати дерева.
Перше яблуко «Дерево нагодує»
Ось на цьому яблучку на стрічці написано6 «Дерево нагодує». Що б це значило? Як дерева можуть нагодувати?
Дерева можуть подарувати нам смачні і корисні для здоров’я плоди. Згадайте, плоди яких дерев ви їли. Груші, персики, сливи, вишні, алича, абрикоси, інжир, шовковиця, кизил, горіхи, черешня, мандарини, лимони, апельсини.
Друге яблуко «Чисте повітря»
Рослини очищають повітря, насичують його киснем, а кисень необхідний для дихання всім: і людям, і тваринам, і рослинам. Росте у нас таке дерево – ялівець. Ялівець вміє дуже добре очищати повітря: одне дерево може очистити повітря на всій території нашого дитячого садка.
Як по-вашому, де повітря чистіше: чи в лісі, чи в місті? Чому? У місті повітря брудніше з-за машин, заводів, труб. Тому «для міста кожне дерево дорого».
Третє яблуко «Тінь»
У спекотний літній день нам хочеться сховатися від пекучих сонячних променів. І дерева пропонують нам для цього свою тінь. Недарма з таринной прислів’ї говориться: «Доброго дерева сень (крона) обіцяє добру тінь».
Дидактичний вправа «Знайди тінь від дерева»
А вам завдання: з’єднати лінією дерево з його тінню.
Діти олівцем проводять лінії від дерева до його тіні.(Можна з’єднувати тінь не з деревом, а з листком дерева).
Четверте яблуко «Краса»
Ми з вами не раз спостерігали за деревами, які ростуть навколо нас. Згадайте назви цих дерев. Ми бачили їх взимку і влітку, навесні і восени, голі гілки і одягнені в зелений, а потім жовтий наряд. І завжди ми милувалися красою дерев. Недарма є така приказка: «Сади й ліси – землі краса». Художники в усі часи намагалися відобразити в своїх картинах красу дерев. Погляньте на репродукції з деяких таких картин. (Наприклад: Ісаак Левітан «Весна. Велика вода», Іван Шишкін «Золота осінь», Ігор Грабар «Лютнева блакить»)
Динамічна пауза «Виросли дерева в полі»
Виросли дерева в полі.
Добре рости на волі!
(Потягування – руки в сторони)
Кожне старається,
До неба, до сонця тягнеться.
(Потягування, руки вгору, стати навшпиньки)
Ось подув веселий вітер,
Захиталися тут же гілки,
(Діти махають руками)
Навіть товсті стовбури
Нахилилися до землі.
(Нахили вперед)
Вправо-вліво, вперед-вперед –
Так дерева вітер гне.
(Нахили вправо-вліво, вперед-назад)
Він їх крутить, він їх крутить.
Та коли ж відпочинок буде?
(Обертання тулубом)
Вітер стих. Зійшла місяць.
Настала тиша.
(Діти сідають за столи)
П’яте яблуко «Лікування»
Дерева можуть допомогти вилікувати безліч хвороб. У квітках, листі, плодах, корі, навіть коренях багато корисного. Потрібно тільки знати і вміти користуватися цим даром дерев.
Квітки липи вилікують хворе горло при ангіні. Плоди горобини вміють загоювати рани. Масло волоського горіха загоїти опік. Квітки і плоди глоду допоможуть хворому серцю.
Дерева можуть допомогти не тільки вилікуватися, але і захиститися від хвороб, не захворіти.
Сьогодні ми з вами спробуємо липовий чай – чай з квіток дерева липи. Цей чай допоможе нам захиститися від застуди.
Шосте яблуко «Деревина»
Дерево дарує людині чудовий матеріал – деревину. Деревиною називають колоди і дошки. З яких люди виготовляють безліч потрібних, зручних і красивих предметів. Дерев’яні речі красиві, міцні, зручні, гладкі на дотик, довго служать людям.
Подивіться навколо. Чи є в цій кімнаті дерев’яні предмети? Назвіть їх. Столи, стільці, кубики, полиці, олівці, декоративні ложки і тарілка.
А якщо згадати, що папір теж робиться з деревини дерев, то ви зможете назвати ще багато предметів. Книги, расскраски, альбоми, журнали і газети, картинки, шпалери на стінах.
Дидактична гра «З якого дерева?»
Дітям пропонується утворити від названих прикметників словосполучення «іменник плюс прийменник»
Дубовий стіл зроблений … (з дуба),
Сосновий ослін зроблена … (з сосни),
Липова ложка зроблена … (з липи),
Березовий віник зроблений … (з берези),
Ялівцевий дощечка … (з ялівцю),
Калинова сопілочка … (з калини),
Кленові ворота … (з клена).
Як ви думаєте, скільки часу потрібно, щоб виросло дерево, з якого можна виготовити невеликий стіл? Для цього потрібно дуже багато часу, багато років. Саме тому лісники стежать за тим, щоб в тих місцях, де зрубали дерева, відразу ж высаживаль нові, молоді дерева. Адже «зрубати дерево – п’ять хвилин, виростити – сто років» і «не дивно зрубати, мудро виростити».
Психогімнастика «Рости деревце»
Хлопці, уявіть, що ви крихітні зернятка. ви сидите під землею. Раптом ви відчули, що стало тепліше і потягнулися вгору. Земля розступилася і ваш росток опинився на волі. Сонечко ніжно вас потягнуло вгору. Теплі сонячні промінчики торкнулися ваших стеблинок, а вітерець хитнув вас вліво, потім вправо. Вам захотілося розправити свої молоді зелені листочки. Сонечко ніжно підхопило вас за верхівку своїми променями і потягнуло вгору. ви стали рости. Все вище і вище. І раптом дощик бризнув. ви стали пити дощову воду і стає сильними і великими. Ось росток перетворився в маленьке деревце. У вашого деревця виросли і розкинулися в сторони гілки. і ви раді жити на цій землі, вдихати свіже повітря. пити дощову воду і грітися в променях теплого сонечка.
Сьоме яблуко «Зміцнення грунту»
Дерева корінням як би «вцепляются в ґрунт, і не дають дощу і вітру її розмити і зруйнувати. На схилах пагорбів і ярів спеціально висаджують дерева, щоб вони своїми коренями зміцнювали грунт і не давали впасти їй на схилі. Ось у нашому місті є Лиса гора. Вона отримала свою назву за те. Що раніше схили її були голими, без дерев – «лисими». Через це схили гори після сильних дощів і вітрів обрушувалися. Але люди засадили схили гори соснами і мигдалем, і тепер цю гору називають «лисій» за звичкою, адже вона стала зеленою. Так і схили гори, укріплені корінням дерев, перестали обсипатися.
Восьме яблуко «Житло»
Дерево — це будинок для багатьох живих істот. Погляньте на картинку. Хто живе серед гілок дерева? У гілках дерев в’ють гнізда птахи. А хто живе у дуплі? В дуплі дерева можуть жити білки, а ще сови та інші птахи, можуть оселитися дикі бджоли. А хто влаштовує собі домівку серед коренів дерева?
Змії, єжи влаштовують собі нори між корінням дерева.
Під корою дерева живуть різні комахи.
Ось як багато дарів може піднести дерево. І ми, люди, повинні бути вдячні деревах. А як ми можемо висловити вдячність деревах? Що ми можемо зробити для них? Посадити нові дерева, полити їх в спекотний день, не ламати гілок, не поранити кору. Адже «хто з дерева кору знімає його вбиває». А на пам’ять про нашому занятті ми зробимо аплікація «Дерево в цвіту».
Пальчикова гімнастика «Коріння»
Високі, красиві дереья тут ростуть.
(Показуємо руками дерева: руки підняті вгору, лікті притиснуті до столу, пальці розведені в сторони і напружені)
А коріння під землею для них водичку п’ють.
(Показуємо руками коріння: долоні опущені вниз і притиснуті один до одного тильною стороною, пальці розведені в сторони і напружені. Утримувати в такому положенні кисті рук, потім струсити).
Аплікація «Дерево в цвіту»
Дітям пропонується виконати аплікацію з кольорового паперу та серветок. Молодші скачують з білих серветок квіти, наклеюють їх і рожевим фломастером ставлять крапку в середині кожного «квітки». Старші,крім цього, самі наклеюють стовбур дерева і сонце.
Скачати конспект інтегрованого заняття з рідної природи та аплікації в середній (старшій групі дитячого садка «Дари дерев»