Інтегроване заняття «Чудові крапельки»

Конспект інтегрованого заняття по ознайомленню дітей з неживою природою у середній групі дитячого садка, тема: «Чудові крапельки»

Автор заняття: Давидова світлана Олексіївна.

Цілі заняття:

Уточнювати і розширювати знання дітей про воду, її властивості та значення для життя і здоров’я.
Познайомити дітей з поняттям «кругообіг води в природі», способах очищення води, з умінням води працювати на благо людини.
Удосконалювати навички проведення дослідів і експериментів.
Ввести в активний словник дітей слова: прісний, кругообіг, фільтр.
Розвивати спостережливість, уміння висувати гіпотези і робити висновки з результатів спостережень і проведення дослідів і експериментів.
Розвивати слухове і зорове увагу, дрібну і загальну моторику.
Познайомити дітей з віршами, загадкою і приказки про воду.
Формувати свідоме ставлення до свого здоров’я.
Удосконалювати вміння рівномірно зафарбовувати зображення пензликом.
Виховувати допитливість, дбайливе ставлення до води.

Обладнання:

Хмара з пінопласту з прикріпленими до нього на волосіні крапельками.
Глобус.
Картинка-фон «кругообіг води в природі», кольорові силуетні зображення сонця, крапельки, хмари.
Відро. Глечик.
Ножиці.
Термос з окропом. Дзеркальця.
Аудіозаписи і картинки: «Струмок», «Море», «Водоспад», «Дощ», музика-фон для малювання та динамічної паузи.
Картинки: «пароплав», «гідроелектростанція», «риболовецьке судно».
Водяний млин.
Ємності з водою, піпетки, камені, пластмасові кубики, ємності з піском та ґрунтом.
Водяні розмальовки, кисті, неразливайки з водою.
Склянки з водою, ложечки, порожні банки з тканиною, замість кришки.

Попередня робота:

Екскурсія на харчоблок, спостереження за фільтрами.
Проведення дослідів «Дізнаємося, яка вода», «Агрегатні стани води», «Розчинність речовин у воді».
Читання казки «Два струмка».
Малювання у техніці «по-мокрому», малювання піпеткою «Роса».
Спостереження за водою в природі (дощ, туман, сніг, лід, іній, бурульки, калюжі, море).
Розглядання картин «Повінь», «Град», «Пустеля» із серії «Розповімо дітям про природу»

Хід заняття:

– Хлопці, сьогодні у нас не просте заняття. Ми знову попрацюємо в «Лабораторії ” Чомучок». Нас чекають цікаві досліди і відкриття. Ви готові?

Гра-вітання «Наші розумні головки»

Наші розумні головки
Будуть думати багато, вправно.
Вушка будуть слухати,
Ротик чітко говорити.
Ручки попрацюють,
Ніжки потопають.
Спинки випрямляються,
Один одному посміхаємося.

Сюрпризный момент «Хмаринка з крапельками»

– Закрийте очі і приготуйтеся познайомитися з головним героєм нашого заняття в «Лабораторії ” чомучок». (Звучить тиха музика, вноситься хмара з крапельками).

З гори збігаючи без праці,
Вона гримить, як грім.
В морозний день вона тверда —
Рубі хоч сокирою!
Нагрій її — і до небес
Вона злетить тоді.
Тепер будь відповість нам:
Звуть її … (вода).

– Сьогодні чудові крапельки пограють з нами, навчать нас нового і цікавого. А ті діти, які будуть особливо старанні і активні, зможуть зрізати чудові крапельки і складати в цей глечик.

Далі по ходу заняття кожну крапельку зрізає один з дітей і кладе в порожній графин.

1. Крапелька ощадлива

– Крапелька перша — крапелька ощадлива. Вона принесла вам ось цей предмет. (Показ глобуса). Чи знайомий вам цей предмет? Як він називається? Це глобус — так виглядає наша планета Земля зменшена у багато-багато разів.

– Синій колір на глобусі означає … що? Воду. Як по-вашому, чи багато води на нашій планеті? Багато. Давайте покрутимо глобус швидко-швидко. Здається, що вся планета синього кольору — покрита водою. Дійсно, на Землі дуже багато води. Але майже вся вона в морях і океанах, а значить яка на смак? Солона. Годиться солона вода для пиття? Ні, солона вода не придатна для пиття.

– Не солоною — прісної води на нашій планеті не багато. Є на землі місця, де людям не вистачає прісної води. Саме тому не можна даремно її лити. Прісну воду, потрібно берегти.
Зараз ми підемо в умивальну кімнату і підготуємо все для експерименту «Бережіть воду».

Експеримент «Бережіть воду»

Діти відкривають кран з водою, а потім закривають його не до кінця.

– Багато води ллється зараз з крану марно? Мало. Давайте підставимо відерце під цю тонку цівку крапельок і подивимося, скільки набереться води у відрі до кінця нашого заняття.

2. Крапелька вчений

Крапелька друга — вчений крапелька хоче познайомити вас з тим, як вода подорожує.

Дидактичний вправа «Кругообіг води в природі»

– Вода надходить у наші будинки по трубах з річок та озер. Для чого ми використовуємо воду?
Для пиття і приготування їжі, миємося водою, стираємо у воді, виймаємо, поливаємо рослини. Багато води потрібно для цього? Багато. Як же виходить, що люди досі не використали всю воду, чому вода не закінчується? Про це і розповість вам вчений крапелька.

Покладіть перед собою картинки. Візьміть крапельку і покладіть її в річку.

Інтегроване заняття «Чудові крапельки»

Інтегроване заняття «Чудові крапельки»

– Щодня сходить на небі сонце. Покладіть на картинку сонце. Сонце нагріває воду в річках і морях. Вода нагрівається.
Ось у цей термос я налила підігріту воду. Давайте відкриємо кришку і подивимося, що відбувається з нагрітою водою.

Вихователь відкриває термос, з нього піднімається пара.

– У що перетворюється вода при нагріванні? У пар. Куди рухається пар? Вгору.

Термос закривається.

– Ось так і наша крапелька нагрілася і піднялася вгору у вигляді пари. Перемістіть крапельку на небо і покладіть на хмару.

– На небі крапелька охолола. Тому що, чим вище від землі, тим холодніше стає повітря.

– Давайте ще раз відкриємо термос і докладемо до виходить з нього пару дзеркало. Дамо охолонути. Подивіться, у що перетворився пар, що потрапив на дзеркало, після того, як охолов? У воду.
Ось і на картинці, охолоджена крапелька знову стала водою. А адже вона не одна потрапила на небо — з нею ще багато її сестер-крапельок. І стало хмарка важкої дощовою хмарою. Накрийте хмара хмарою. Незабаром з хмари пішов дощ, під час якого наша крапелька разом зі своїми сестрами впала на землю. Перемістіть крапельку на землю.

– Крапельки сухозлітки потрапляють на землю і стікають у річки і моря. Так вода відновлює свій шлях. Починає свій шлях заново, нагреваюсь і піднімаючись вгору у вигляді пари. Ось цей шлях води називають «кругообіг води в природі». По колу обертається — круговорот. Давайте повторимо і постараємося запам’ятати ці слова «кругообіг води в природі».

3. Крапелька звучна

Дидактична гра та гімнастика для очей «Пісні води»

На офтальмотренажерах під стелею в кутах кімнати висять картинки «Струмок», «Море», «Водоспад», «Дощ». Діти слухають аудіозаписи зі звучанням води в струмку, море, водоспаді, дощ і, повертаючи голову, відшукують очима, картинку, відповідну звуків.

Водоспад

З висоти великої зриваючись,
Грізно реве водоспад
І, розбиваючись об каміння,
Білої пеною встає.

Інтегроване заняття «Чудові крапельки»

Море

Шириною широко,
Глибиною глибоко,
День і ніч
Об берег б’ється.

Інтегроване заняття «Чудові крапельки» 
 
Струмок

Струмок біжить по гірських схилах,
Тараторя сам з собою,
І в густій траві зеленій
Ховає хвостик блакитний.

Інтегроване заняття «Чудові крапельки»

Дощ

Мочить гай, ліс і луг,
Місто, дім і все навколо!
Хмар і хмар — він вождь!
Поливає землю дощ.

Інтегроване заняття «Чудові крапельки»

4. Крапелька трудівниця

– Вода не тільки напуває і миє. Вода вміє працювати, приносити користь.
Вода сама широка, найзручніша дорога. По незліченних річок, океанів, морів день і ніч пливуть кораблі – перевозять важкі вантажі і пасажирів. (Показ картинки).

Інтегроване заняття «Чудові крапельки»

Інтегроване заняття «Чудові крапельки»
Вода не тільки всіх напуває, вона ще й годує. Моря, океани вдень і вночі борознять тисячі великих і малих риболовних суден, які ловлять рибу. (Показ картинки).

Інтегроване заняття «Чудові крапельки»

Спостереження за водяним млином

Діти ллють воду на водяний млин і розглядають принцип її роботи.

– Ось так вода працює на гідроелектростанціях – вертить великі турбіни і допомагає видобуває електричний струм, завдяки якому в наших будинках є світло і працюють електроприлади.
(Показ картинки).

Інтегроване заняття «Чудові крапельки»

5. Крапелька цікава

– А ця крапелька дуже цікава. Вона хоче дізнатися, що вам відомо про воду.
– Яка буває вода? Підберіть слова, що відповідають на питання «яка вода?». (Солона, прісна, гаряча, холодна, чиста, брудна, морська, річкова, солодка, газована).
– В якому вигляді буває вода? Рідка, тверда (сніг, лід, град), газоподібна (пар).
– Який смак води? У води немає смаку.
– Який у води запах? У води немає запаху.
– Якого кольору вода? Безбарвна, прозора.
– Якої форми вода? Вода приймає форму того предмета, який її налили.

6. Крапелька грайлива

Динамічна пауза «Хмаринка і крапельки»

Я ваша мама-хмаринка,
А ви мої – крапельки-дітки,
Нехай хмара вас подружить,
А вітер веселий закрутить.
В хоровод скоріше вставайте,
І зі мною повторюйте:
Ми будемо весело крокувати і посміхатися!
Руками сонечку махати і нахилятися,
Щоб полити рослини і тварин напоїти!
Землю ми вмиємо самі і повернемося до хмаринці-мамі.

7. Крапелька живлюща

– Є така приказка: «Де вода — там життя». Вода потрібна для життя всьому.
Під час дощу п’ють і вмиваються наші зелені друзі – дерева. Пити і купатися повинні звірі та птахи. Людині не прожити без води.

– Що станеться з нашими кімнатними рослинами, якщо ми перестанемо їх поливати? Зів’януть і загинуть. А якою стане наша групова кімната, якщо у нас не буде води, щоб вимити підлогу? Кімната стане брудною. А якщо ми перестанемо мити руки? Можемо захворіти від брудних рук. А якщо людина не буде пити,то не зможе прожити без води більше трьох днів.

Ні вмитися, ні напитися без води.
Листочка не розпуститися без води.
Без води прожити не можуть птах, звір і людина.
І тому завжди всім скрізь потрібна вода!
Ви запам’ятали приказку? «Де вода – там життя!»

8. Крапелька дослідниця

– А ця крапелька пропонує вам досліджувати, як вода вбирається різними речовинами.

Дітям пропонується з допомогою піпетки капнути водою на камінь, на ємності з піском і грунтом, пластмасовий кубик, потім досліджувати отримані результати і зробити висновок, які речовини вбирають воду, а які не вбирають.

9. Крапелька чистюля

Спостереження за фільтрами

– На жаль в трубах, які несуть нам воду, вода не дуже чиста. Але люди придумали, як очистити воду. Згадайте нашу екскурсію на кухню, як там очищають воду? З допомогою великих фільтрів. Скільки фільтрів ви бачили на кухні? Три фільтра — спочатку вода потрапляє в перший фільтр і там очищається, потім очищається ще раз у другому фільтрі, ще раз очищається в третьому фільтрі і тільки після цього потрапляє в каструлі.
Багато в нашому дитячому садку дітей і дорослих? Багато. А скільки води потрібно для всіх? Потрібно багато води. Тому фільтри на кухні якого розміру? В нашому дитячому садку багато дітей, води для них потрібно багато, от і фільтри на кухні стоять великі.
А чи є фільтри у вас вдома? Вдома у багатьох з вас є фільтри поменше. Ось такі, наприклад. (Показ глека фільтра). В родині людей набагато менше, ніж в садку. Ось і фільтри поменше. Вода потрапляє в цей глечик, проходить через цей посудину з фільтрами і випливає очищена. А весь бруд залишається всередині цієї посудини. Коли він забруднюється, його міняють на новий, чистий.

Досвід «Фільтрування води»

– Зараз ми спробуємо самі очистити воду з допомогою фільтра.

– У склянку з водою додайте пісок і перемішайте. Якою стала вода? Вода стала каламутною. Спробуємо очистити воду з допомогою самого простого фільтра — ганчірки з тканини. Перелийте в порожню банку через тканину каламутну воду. Яка вода потрапила в склянку? Чиста, не каламутна, а прозора.
Висновок: пісок залишився на тканини, а в склянку потрапила очищена від нього вода. Тканина стала фільтром для очищення каламутній забрудненої води.

10. Крапелька художниця

– Ви вже малювали аквареллю — водяний фарбою, малювали в техніці «по мокрому». А сьогодні ви порисуете взагалі без фарби — звичайною водою закрасите чарівні картинки. А чарівні вони тому, що від звичайної води стануть кольоровими.

Малювання водою

Діти зафарбовують мокрою кистю водну розмальовку.

– А зараз крапелька ощадлива нам нагадує, що настав час подивитися, чи багато води набралось в відерці? Подивіться, з маленьких краплинок набралося ціле відро води. Ось скільки води пропало б даремно.

– Звичайно, ця вода у відрі не пропаде. Для чого її можна використовувати? Пропонуйте. Для поливу кімнатних рослин, віддати няні для прибирання або миття посуду, використовувати для малювання.

Крапельки-чарівниці в річки збираються,
Напоїти всю Землю-Матінку стараються.
Всім потрібна водиця – і птахам, і травинках,
Ходять до водопою звірі стежками.
А діточкам малим водичка всіх потрібніше –
З нею ми ростемо, з нею здоровеем.
Знаємо ми тепер, як воду поберегти –
Просто так з крана вона не буде текти!
Є у нас сантехнік, він завжди стежить,
Щоб ніде не капала чудова вода.
Бережіть воду, воду бережіть!

Дегустація чистої води

Поки діти роздивлялися відро з набежавшей водою, графин з крапельками міняють на графин з чистою питною водою. Дітям пропонується попити води.

Скачати конспект інтегрованого заняття у середній групі, тема: «Чудові крапельки»

Поділитися з друзями:
Відповіді на питання