Конспект заняття по ознайомленню з природою і розвитку мовлення, тема: «Де живе білченя»
Автор заняття Чумиченкова Ірина Георгіївна.
Цілі:
Формувати інтерес до об’єктів природи, доброзичливе ставлення до живих істот і емоційну чуйність на спілкування з ними.
Завдання:
1. Розширювати знання дітей про природу і диких тварин.
2. Збагачувати словник дітей прикметниками, що позначають ознаки і властивості дерев та їх частин (колючий, шорсткий; березова, ялинова); Домагатися спокійного вимови ізольованого звуку П на видиху.
3. Вчити обследовательским дій. Закріплювати вміння ритмічно наносити колірні плями. Розвивати естетичне сприйняття, залучати дітей до творчості.
Обладнання:
1. Іграшки м’які: білка, заєць.
2. Поліфункціональний набір «Аконіт».
3. Сніжинка з цигаркового паперу на нитці.
4. Штучні ялини 3-4 шт., намальована береза.
5. Гілка берези.
6. Силуети птахів в кольорі: сорока, снігур, дятел, горобець.
7. Ялинові шишки, кошик.
8. Гілочки ялини та берези (за кількістю дітей).
9. Ілюстрація «Білка у дупла».
10.З матеріал: намальовані ялинки на альбомному аркуші (за кількістю дітей), коричнева гуаш, вологі серветки.
11.Для сюрпризні моменти кошичок з «грибами» (печиво).
Передбачувані результати:
Після заняття діти будуть:
– вміти розпізнавати птахів;
– знати ознаки зими (на вулиці холодно, лежить сніг, люди тепло вдягаються);
-застосовувати у повсякденному мовленні прикметники колючий, шорсткий, березова, ялинова;
Попередня робота:
Розучування віршів, розгадування загадок; на прогулянках спостереження за одягом дорослих, за погодними явищами; за птахами біля годівнички.
Білка
Дятел
Синиця
Воробей
Сорока
Снігур
Ялина
Хід заняття:
У групи двері хтось стукає. Вихователь відкриває двері і в групу заходить білченя (м’яка іграшка).
Вихователь:
Хлопці, хто до нас прийшов?
Діти:
Білочка.
Вихователь:
Це синок білочки, він ще маленький, як правильно сказати?
Діти:
Білченя.
Вихователь:
Діти, білченя хоче з вами познайомитися. Ставайте в коло, до кого білченя буде підходити, той буде говорити йому: «Здрастуй, білченя. Мене звати… і сказати назвати своє ім’я», і, звичайно, посміхнуться треба бельчонку.
Білченя вітається з дітьми, дізнається, як звати. Діти розглядають бельчонка.
Відповідають на питання вихователя:
– Яка шубка у бельчонка? (м’яка, пухнаста)
– Чим білченя чує, що йому каже мама? (вушками)
– Де вуха у бельчонка? (на голові)
– Що ще є на голові бельчонка? (очі, ніс, рот)
Педагог каже, що білченя сумний, він хоче додому до мами – білку, але не знає дорогу додому.
Вихователь:
А де живе білченя з мамою – білкою?
Діти:
В лісі.
Вихователь:
А ви знаєте, де ліс? Давайте, проводимо бельчонка до мами.
Білченя:
Як добре, що ви мене проводите до моєї мами. Але на вулиці холодно. Чому на вулиці холодно?
Діти:
Зима настала, багато снігу.
З неба падають сніжинки,
Немов білі пушинки
Покриваючи все кругом
М’яким оксамитовим килимом.
Білченя:
У мене шубка тепла, я не замерзну, а ви роздягнені підете мене проводжати?
Вихователь:
Щоб не замерзнути, треба нам тепло одягнутися.
Діти:
Одягнемо штани, кофти, шуби, шапки, рукавиці, а на ноги обуем валянки.
Діти імітують вдягання на вулицю.
Діти з вихователем і білченям переходять з групи в зал, де розставлено спортивне обладнання для ходьби по похилій, повзання по колоді, підлізання, перешагивание.
Вихователь:
Ми потрапили з вами в зимовий ліс. Подивіться, щоб пройти по лісі, треба піднятися на гірку і спуститися з неї. А тепер проповзти по колоді. Ми потрапили з вами на галявину. На галявині сидить заєць.
Вихователь:
Подивіться, хто тут живе?
Маленький, біленький
За лесочку стриб-стриб,
За снежочку тик-тик…
Діти:
Зайчик.
Діти розглядають зайчика, відзначають, яка у нього шубка на дотик, що у нього на голові, який хвостик.
Вихователь:
Зайчик, хлопці знають пісеньку про тебе, вони тобі її зараз заспівають.
Виконується пісня з імітують рухами в текст пісні.
Немає у зайчика рукавиць,
Немає у зайчика шапки,
Гріє зайчик біля багаття
Маленькі лапки.
Ну й Дідусь Мороз,
Ой, який бешкетник.
Відморозив зайчику ніс
Він під самий свято.
Зайка:
Яка гарна пісенька, вона мені дуже сподобалася. Спасибі.
Вихователь:
Хлопці, Ця мама бельчонка?
Якщо діти відповідають «Так», то проводиться наочне порівняння бельчонка і зайця. Порівнюють вуха, хвіст. З’ясовують, що це не його мама.
Вихователь:
Ходімо далі в ліс, шукати маму-білку.
Діти подлезают по перешкоди на шляху, потім переступають через «гілочки» і виходять до ялинки й берези.
Вихователь:
Подивіться, які дерева в лісі. Це дерево – береза, а це як називається?
Діти:
Ялинка!
Вихователь:
У берези і біля ялинки є стовбур, ось він. (Звернути увагу дітей на забарвлення стовбура берези) Дерева високі. Якісь вони високі, покажіть.
Діти показують ручками, які дерева високі.
Вихователь:
Від стовбура ростуть гілочки. У ялини гілки, як платтячко дівчинки (показ – руки вниз, кисті рук у сторони); а у берізки гілочки ростуть вгору, до сонечка, а потім опускають вниз свої тонкі гілочки (кисті рук опускають вниз) і дивляться як вони високо від землі.
Діти повторюють рухи за вихователем.
Вихователь:
А де ж листочки у берези?
Розглядають гілки берези, висловлюють свої припущення.
Вихователь:
Листочків немає. Вони сидять у своїх будиночках-нирках. Коли увесь сніг розтане і стане тепло, листочки прокинуться і виглянуть зі своїх будиночків подивитися тепло на вулиці, весь сніг розтанув.
Потім розглядаються гілочки ялини.
Вихователь:
А біля ялинки замість листочків голочки. Вони зелені. Поторкайте, Які вони, колючі або м’які? Як вони пахнуть, понюхайте носом.
Діти обстежують, відзначають, що голки колючі, нюхають (пахнуть смолою, лісом).
Білченя:
А це хто сидить на ялинці? Хто це?
Діти називають знайомих птахів.
Білченя:
А що люблять їсти пташки взимку?
Діти:
Клюють зернятка.
Білченя:
Вдень пташки літають, а вночі вони сплять. Пограйте зі мною в гру.
Гра «День-ніч»
Повторюється 2 рази.
Вихователь звертає увагу дітей на залетілу з вітерцем сніжинку.
Вихователь:
Подивіться, яка вона тоненька, ніжна. Давайте тихенько дути на сніжинку, ось так. (показує, як потрібно дути на сніжинку, вимовляючи звук П ). Діти виконують вправу.
Потім сніжинка літає вгору, вниз, в сторони, а діти стежать за нею очима.
Білченя бачить знайомі шишки під ялинкою. Дітям пропонується взяти шишки в руки.
Білченя:
Які гулі шорсткі, не такі м’які як моя шубка. (Діти повторюють слово шорсткі).
Білченя:
Давайте, хлопці пограємо в гру «Збери шишки».
Проводиться гра «Збери шишки»
Білченя помічає свою маму (зображення на стіні за ялинкою). Мама-білка дякує дітям за те, що допомогли бельчонку знайти свій будинок.
Вихователь пропонує дітям намалювати шишки для бельчонка, його мами і їх друзів білок, щоб взимку не голодували, зима ще довга.
Пояснення як малювати шишки. Діти малюють пальчиками шишки, на попередньо приготовлених аркушах.
Підсумок заняття:
Білченя:
Як багато шишок ви намалювали. Які вони всі різні, і є великі і маленькі.
Діти з білченям милуються роботами. (Виставка робіт)
Білченя збирає дітей навколо себе.
Білченя:
Спасибі хлопці, що допомогли мені знайти дорогу додому. Мені дуже сподобалося з вами грати. Ви такі сміливі, спритні, швидкі. Приходьте до нас у ліс з мамами і татами. Моя мама вам в дорогу гостинця передала, в групі спробуєте грибочки. До побачення! До зустрічі!
Вихователь пояснює дітям, звідки у білочки взимку гриби.
Скачати конспект заняття «Де живе білченя»