Жаба, конспект заняття по ознайомленню дошкільників з природою

Конспект заняття по ознайомленню з природою, тема «Жаба»

Автор заняття: Давидова Світлана Олексіївна, вихователь-методист вищої кваліфікаційної категорії.

Цілі заняття:

Розширити і уточнити знання дітей про жаб. Словник: земноводне, линяти, линяння. Познайомити з загадками, приказкою про жабу і фразеологизмом «розв’язався язик». Вправляти дітей у звуконаслідування. Розвивати дрібну мускулатуру кистей рук. Виховувати у дітей інтерес і гуманне ставлення до природи.

Обладнання:

Картинки і фотографії жаб, картки із зображенням ікринки, пуголовка, малька, жабеня, кольоровий папір, обладнання до заняття конструюванням з паперу.

Жаба, конспект заняття по ознайомленню дошкільників з природою

Жаба

Жаба, конспект заняття по ознайомленню дошкільників з природою

Жаба

Хід заняття:

Сьогодні ми з вами дізнаємося багато нового і цікавого про добре відомому вам мешканця нашого Криму. Про кого піде мова вам підкаже загадка.

Загадка про жабу

Не звір і не птиця,
Всього боїться.
Половит мух –
І в воду – плюх!

(Відповіді дітей). Що в загадці навело вас на думку про жабу? Що ви можете розповісти про життя жаб? (Відповіді дітей).

По всьому нашого півострова розселилися жаби. У річках, озерах, ставках живуть вони.
Жаби зимують у компаніях на дні водойм або де-небудь під камінням, в трухлявих пеньках, у норах гризунів. Буває, взимку жаби вмерзают в лід, а навесні все одно пробуджуються живими і здоровими.
Скажіть, чи знаєте ви, як ми дихаємо? (Відповіді дітей). Вдихаємо повітря носом, набираємо його в легені і видихаємо. Ось і жаби так само дихають, але тільки не взимку. У стані зимового спокою вони дихають не легенями, а шкірою. Саме це допомагає їм пережити важкий і холодний час. Ну, а якщо зима в Криму видалася тепла, то жаби можуть і зовсім в зимову сплячку не впасти.

На початку весни всі заснули жаби прокидаються і починають годуватися. Як тільки подкормятся і наберуть вагу, починають готуватись до весіль. Весілля і пісні жаб’ячі починаються найчастіше після першої весняної грози і народна приказка помічає: «Перший грім розв’язав язик жабам і зозуля». Як ви розумієте цю приказку? Що означає вираз «розв’язав язик»? (Відповіді дітей). «Розв’язав язик» – це коли після мовчання починають говорити багато, або, як жаби, співати. А як ми називаємо лягушачье спів? (Відповіді дітей). Квакання.
Послухайте, як співають наші жаби: «а-а-а», «бре-ке-ке…уоррен-уорр…кру». Співають лише самці і співають на совість, голосно і старанно. Давайте спробуємо самі виконати жаб’ячі пісні. Повторюйте за мною. (Звуконаслідування за зразком вихователя).

До співу жаб люди ставляться по-різному. Одним воно подобається і приносить задоволення. В Японії, наприклад, жаб тримають в будинку і слухають їх квакання. А у Франції в старовину багаті люди змушували своїх слуг всю ніч бити по воді палицями, щоб припинити квакання жаб. Але не довго жаби дають концерти, як тільки вымечут ікру самки, так і затихнуть самці жаби. До цього часу всі нареченої і вся територія вже розділена самцями і немає потреби кричати: «Тут моя купина, а не твоя!», «Це моя наречена, а не твоя!».
Жаб’ячі весілля обов’язково проходять у воді, оскільки самка метає ікру тільки у воді. Ікринок дуже багато. Спочатку з ікринок з’являються пуголовки, потім вони виростають ось в таких мальків, ну а коли у мальків відвалюються хвостики, вони стають справжніми жабенятами.
Про це навіть загадка є:

Підростала –
Хвіст ростила,
Сукня темний носила.
Підросла –
Зеленої стала,
Хвіст на весла поміняла.

Як ви розумієте вислів «хвіст на весла поміняла»? (Відповіді дітей). Розставте по порядку картинки, що було спочатку, а що потім. (Робота однієї дитини з картинками біля дошки «ікринка-пуголовок-мальок-жабеня»).

Поки жабеня виросте, він чотири рази злиняє. Що значить «злиняє», «лінь»? (Відповіді дітей). Линяти – значить міняти шкіру, а час зміни шкіри називається – линька. Шкіра сходить спочатку з лапок, потім з тулуба, а коли жаби від неї звільняються, то тут же її і з’їдають.

Давайте трохи просуваємось, пограємо в веселу гру «Дві жаби».

Гра «Дві жаби»

Бачимо, скачуть по узліссі
(Повороти в сторони)

Дві зелені жаби.
(Напівприсідання вправо-вліво)

Стриб-скік, стриб-скок,
(Переступлення з носка на п’яту)

Стрибати з п’яти на носок.
На болоті дві подружки,
Дві зелені жаби,
(Руки на поясі, напівприсідання вправо-вліво)

Вранці рано вмивалися,
Рушником розтиралися.
(Виконувати рухи відповідно до тексту)

Ніжками тупцяли,
Ручками плескали.
Вправо нахилялися,
Вліво нахилялися.
Ось здоров’я в чому секрет,
(Ходьба на місці)

Всім друзям фізкультпривіт!

Харчуються жаби комахами, але при нагоді поїдають пуголовків (і своїх і чужих), риб’ячих мальків, равликів. Але головне їх харчування – комарі і всіляка мошкара. Послухайте ще одну загадку про жабу:

Загадка про жабу

Скаче тваринка, Не рот, а пастка. Потраплять у пастку І комар, і мушка.

Жаби – чудові мисливці. За ніч вони поїдають цілі хмари комарів і мошок. Ось які вони помічники людям! А адже деякі люди не люблять жаб. Вважають, що якщо взяти її в руки, то на руках з’являться бородавки. По-перше, це неправда, а по-друге, навіщо вистачати жаб руками. Температура тіла у них холодніше і наші руки здаються їм гарячими, як печі. А деякі, зовсім нерозумні люди, вважають, що якщо вбити жабу, піде дощ. Що ви можете сказати з цього приводу? (Відповіді дітей). Все в природі створено не випадково, і кожне створіння має право на життя. А вбивати кого-небудь, значить не тільки робити зло, але і озлоблювати своє серце, робити його холодним і черствим. Але я впевнена, що ви ніколи так не зробите, тому що серця у вас добрі і ви любите природу.

А ворогів у жаб і крім людини вистачає: Хижі птахи, ласки, кабани, куниці, змії і, звичайно, водні птахи. Які з них ви знаєте? (Відповіді дітей). Журавлі, чаплі, лелеки.

Жаба належить до земноводних тварин. Давайте спробуємо самі розібратися, що означає «земноводне» тварину. З яких слів складається це слово? Як ці слова відносяться до жабі? (Відповіді дітей). Послухайте прислів’я про жабу: «Може, тому жаба земноводна, що не зрозуміє, де краще?». Все вірно, земноводними називають тих тварин, які живуть і у воді, і на землі. Може ви пригадаєте ще яких-небудь земноводних? (Відповіді дітей). Черепахи, жаби.

Послухайте розповідь Н. Сладкова «Жалейкин і жабеня».

«Жалейкин і жабеня»

Під купиною в сирому болітце помітив Жалейкин маленького слабенького жабеняти.
– Бідний, нещасний малюк! – вигукнув Жалейкин.

– Як же тобі погано, бідолаха, в цьому брудному болоті! Темно, сиро, холодно! Але ти не сумуй! Я врятую тебе, у мене вдома тобі буде добре і затишно.

Будинки Жалейкин посадив жабеня в найкрасивішу розписну шкатулку, постелив на дно м’яку суху вату, поставив скриньку на тепле сонечко і весело засміявся від радості.

– Пам’ятай, жабеня, мої турботи! Будеш жити тепер у теплі, сухості і чистоті. Не те, що в твоєму брудному болоті!

А жабеня не радіє. А жабеняті не до веселощів. Йому дуже погано, він ледве живий. Він перегрівся на сонці, засох і заплутався в ваті.

Як побачив його Жалейкин, так і заревів. Всього жабеня облив сльозами, і вчасно: ще трошки – і жабеня би сконав (загинув). Помчав Жалейкин з жабеням до болота. Тому самому, де сиро, брудно і холодно, але де жабеняті так само добре, як Жалейкину у своїй теплій і чистій кімнаті.

У наш час у деяких країнах жаби стали вже рідкістю. Це є застереженням для людей: жаб треба берегти! І вже у всякому разі не брати їх із природи до себе додому неначе з жалю. Насправді цим людина губить живе невинне істота. Все, що є в природі, має бути збережено, незалежно від того, подобається нам це рослина або тварина, або не подобається. Немає в природі корисних і шкідливих, кожен важливий, у кожного своя роль і місце. Народна мудрість говорить: «Де народився, там і згодився».

Зараз ми зробимо з вами жабу з кольорового паперу. А для того, щоб все у нас вийшло чудово, трошки потренуємо наші пальчики.

Пальчикова гімнастика

Дві веселі жабки
(Діти стискають руки в кулаки і кладуть їх на стіл пальцями вниз)

Ні хвилини не сидять
(Різко розпрямляють пальці руки як би підстрибують над столом)

Спритно стрибають подружки.
(Кладуть долоні на стіл)

Тільки бризки вгору летять.
(Різко стискають кулаки і знову кладуть їх на стіл)

Конструювання з паперу «Жаба».

Питання:

1. Де живуть жаби?
2. Як жаби зимують?
3. Розкажіть про жаб’ячих весіллях.
4. Коли жаби квакають? Всі жаби квакають?
5. Як люди ставляться до жаб’ячої співу?
6. Як з’являються на світ жаб’ячі дітки?
7. Линяють чи жаби? Коли?
8. Чим харчуються жаби?
9. Чому жаби – земноводні тварини?
10. Назвіть ворогів жаб.

У другій половині дня:

Проводяться рухлива гра «Жаби і чапля», музична гра «Про жаб і комара».

Розучування вірша «Жаби-реготухи»

(розкажи вірші руками)

Цілі: Розвивати пам’ять, увагу, моторику, ритмічність рухів.

Дві жаби-реготухи
(Показують вказівний і середній пальці, інші підбирають)

Стрибали, скакали.
(Зображують стрибки у повітрі пальцями)

Лапкою – хлоп,
Інший – хлоп,
(Долонею ритмічно ляскають по нозі)

Щоки роздмухували.
(Показують округлість пальцями навколо щік)

Побачили комара,
(Роблять щіпку з трьох пальців руки, зображують траєкторію польоту комара, простежують її очима)

Закричали:«Ква-ква-ква!»
(Великий палець руки ставлять проти всіх інших, зображують відкривання і закривання рота)

Полетів комар, як вітер.
(Роблять різкий рух руки вперед, витягнувши вказівний палець)

Добре пожити на світі!
(Погладжування долонею по грудях)

Спочатку діти тільки повторюють руху (повільно), потім договорюють окремі слова, потім цілі фрази.

Скачати конспект заняття «Жаба»

Поділитися з друзями:
Відповіді на питання