Конспект інтегрованого заняття з математики, ознайомлення з навколишнім і малюванню у другій молодшій групі, тема: «Подорож на поїзді»
Автор заняття: Давидова Світлана Олексіївна, вихователь-методист вищої кваліфікаційної категорії, р. Феодосія, АР Крим.
Цілі:
Удосконалювати знання цифр 1-5 і вміння відраховувати заданий цифрою кількість предметів.
Закріплювати знання про прямокутнику, навички рахунку через тактильно-моторні відчуття.
Розширити знання дітей про поїзді як залізничному транспорті.
Словник: машиніст, пасажири, прямокутник, маршрут, станція.
Продовжувати вчити дітей малювати олівцем кола різного розміру і рівномірно їх розфарбовувати.
Удосконалювати вміння орієнтуватися у просторі.
Розвивати розумові операції, дрібну моторику.
Виховувати допитливість.
Обладнання:
Демонстраційні картинки із зображенням поїзда, станції, залізничного полотна.
За п’ять пронумерованих прямокутників різного кольору і по одному зображенню паровоза кожній дитині.
рахункові палички.
Роздатковий матеріал «Зайці»
Карта: схематичний план групової кімнати.
Листочки з зображенням лабіринту.
Олівці чорного кольору.
Листи-заготовки з зображеним поїздом без коліс.
Хід заняття:
– Сьогодні ми вирушимо в казкову подорож на поїзді. Чи доводилося вам робити поїздки на цьому поїзді?
Автомобілем керує водій, а поїздом …? Може ви знаєте, хто керує поїздом? Машиніст керує поїздом. Повторіть і запам’ятаєте це слово.
Поїзд – це залізничний транспорт. Для того, щоб поїзд відправився в шлях, потрібна спеціальна дорога. Чи знаєте ви, як називається дорога, по якій їде потяг? Залізниця. (Показ картинки) Довгі рейки. скільки рейок біля залізної дороги? Дві рейки. А ось це шпали, на них зверху лежать рейки. Скільки шпал? Багато шпал. Ось зараз ми і займемося будівництвом залізниці з рейок і шпал.
Дидактичний вправу з рахівними паличками «Залізниця»
З паличок викладіть багато шпал зліва направо на невеликій відстані один від одного. Зверху на шпали викладіть дві рейки. Палички-рейки приставляємо щільно один до одного. (По ходу виконання дітьми роботи вихователь задає питання про називання і кількості рейок і шпал).
Поїзд складається з вагонів і паровоза. Паровоз щастить вагони, адже самі вагони не можуть рухатися без паровоза. (Показ картинки) А для чого потрібні вагони? Щоб перевозити вантажі або пасажирів. Пасажири – це ті, хто їде у транспорті.
Дидактична гра «Склади поїзд»
– Зараз вам належить скласти поїзд з паровоза і вагонів.
Візьміть фігурку паровоза і прикладіть до нього зліва направо один за одним вагони. Вагони за формою на яку геометричну фігуру схожі? На прямокутник. Але будьте уважні, на кожному прямокутнику вказаний номер вагона. Вагон з цифрою 1 повинен стояти першим, відразу за паровозом. За вагоном з цифрою 1 потрібно поставити вагон з цифрою 2. А вагон з якою цифрою ви поставите за вагоном з цифрою 3? Який вагон наступний? Який останній? Приступайте до роботи. Порахуйте вагони. Скільки їх всього? Перевірте, чи всі вагони розставлені правильно: 1, 2, 3, 4, 5. Ось тепер наш поїзд готовий прийняти пасажирів.
Дидактична гра «Відвеземо зайцев у ліс»
– А пасажирами будуть зайці. Вони їздили за морквиною на город, і тепер хочуть скоріше повернутися додому в ліс. Ви повинні розмістити зайцев у вагонах так: у вагоні може їхати стільки зайців, скільки вказано на номері вагона. Скільки зайців зможе їхати у вагоні під номером 1? Скільки зайців зможе їхати у вагоні під номером 2? 3? 4? 5? Розсаджуйте зайцев. Перевірте, чи збігається номер вагона і кількість зайців?
Динамічна пауза «Поїзд йде за маршрутом»
– Погляньте на цю карту. Це наша групова кімната. На карті позначений маршрут. яким повинен їхати поїзд. Кожен поїзд йде точно по своєму шляху – маршрутом і не сходить з нього. Якщо кожен поїзд поїде як йому захочеться, то напевно зіткнеться з іншим потягом. Тому поїзди ходять точно за своїм маршрутом. Повторіть і запам’ятайте слово «маршрут».
Що означають ці маленькі прямокутники на карті? Ваші столи. Скільки їх? Багато. А що означає один великий прямокутник? Стіл вихователя. Стрілочки вказують куди нам рухатися. Спробуйте здогадатися самі, як поїде наш поїзд. Від столу вихователя навколо дитячих столів. Тоді не будемо гаяти ні хвилини, складаємо поїзд, шикуючись один за одним і їдемо точно по маршруту.
– Коли ви їдете на автобусі, то місце, де автобус зупиняється, приймає нових пасажирів і висаджує тих, хто вже приїхав, як називається це місце? Автобус зупиняється на зупинці. Що б пасажирам було легко розрізняти зупинки і не плутати їх, у кожної зупинки є своя назва. Зупинка біля нашого саду називається … А ви знаєте інші назви зупинок у нашому місті?
На залізниці поїзди не зупиняються на зупинках, а на станціях. (Показ картинки).
Дидактична гра «Лабіринт»
– Хлопці, у вас на листочках намальований маршрут поїзда. Візьміть в руки олівці і проведіть поїзд точно за маршрутом. Рухатися можна тільки по залізниці, об’їжджаючи всі перешкоди. Починається шлях від великої станції з годинником, а закінчується на маленькій лісовій станції.
Пальчикова гімнастика з звукоподражанием «Паровоз з великою трубою»
Ось паровоз з великою трубою.
Повезе він нас з тобою.
(Руки стиснути в кулачки, залишаючи круглі отвори всередині).
Дивиться вгору труба на даху
І димить, ніби дихає.
(Ставимо кулачок на кулачок, і рухаємо ними вгору-вниз, не роз’єднуючи).
Закректав паровоз: «пух-пух-пух».
Малювання «Старовинний паровоз»
– Подивіться на картинку паровоза. Чого не вистачає паровоза? Паровозу не вистачає коліс? На картинці намальований старовинний паровоз. Сучасні паровози зовсім не такі. Але вам належить намалювати колеса саме старовинним паровоза. Зверніть увагу, всі колеса однакового розміру у старовинного паровоза? Ні, одне колесо велике. А якої форми колеса, на яку геометричну фігуру схоже колесо? Колесо схоже на коло. Візьміть у руки олівці чорного кольору і домалюйте старовинним колеса паротяга.
Скачати конспект інтегрованого заняття з математики, ознайомлення з навколишнім і малюванню у другій молодшій групі, тема: «Подорож на поїзді»