Дарчий чи купівля-продаж? Консультує юрист

Дарчий чи купівля продаж? Консультує юрист

 

Консультація з питання “Дарчий чи купівля-продаж?””, питання задала Валентина Іванівна.

 

Питання:

Доброго дня Шановні юристи!!!

Мене звати Валентина Іванівна. Я інвалід 1 групи.

Допоможіть мені в такому питанні.

1. У 2005 році, помер наш батько, залишилася спадщина у вигляді будинку і невелика частина приватизованої землі під господарством будинку, 6 соток загалом. Цілих 6 років тривали суди, ми перестали спілкуватися. Рішення суду було винесено на мою користь, мені і моєму братові по ? частині, брат хотів 2/3 спадщини. Суд прийняв рішення по закону. Прийшов час все узаконити. Так як брат живе в цьому будинку, я вирішила продати йому свою ? частину. Брат не в змозі виплатити мені гроші за ринковою вартістю, він готовий тільки за оцінкою БТІ. Я вирішила погодитися з ним, (все таки, ми рідня), хоча після цієї продажу брат сказав: «ми після продажу залишимося чужими людьми і спілкуватися не будемо». Міг би вчинити по іншому, вказати в заяві ринкову ціну і через місяць, якщо він не згоден за законом продати, кому хочу.

2. Тепер інше, брат каже, щоб я йому робила дарчу, на куплю-продаж він не згоден, за його поняттями, боїться, що я потім можу скасувати угоду. А в чому різниця? А чи не може брат обдурити мене, я напишу дарчу, значить я подарувала йому, а він візьме і не заплатить мені гроші. Як мені діяти при моєму випадку? Дарчий чи купівля-продаж? Підкажіть будь ласка, коли він повинен передати гроші, до або після підписання договору.????

3. Будинок не поділений в натурі, немає окремих входів. Я свою частину оформила в БТІ, мені видали:

  • 1. Техпаспорт.
  • 2. Витяг про державну реєстрацію прав, зареєстрованого в електронній пошті Реєстрі прав власності на нерухоме майно.

Були у нотаріуса, він дав направлення в землі лад для оформлення. Земля під будинок 6 соток приватизована, але числиться за покійним батьком. Зараз разом з братом оформляємо документи по землі. Брат зараз оформляє свою половину в БТІ. Потім я свої документи здаю в БТІ, на оформлення для відчуження.

4. У нотаріуса я сказала братові, якщо ми не прийдемо до спільної згоди, обопільного рішення, то я продам свою половину іншій особі. Брат сказав, що своєї згоди він не дасть, на продаж іншій особі, мовляв будинок не поділений навпіл в натурі, немає окремого входу. Навіщо мені його ділити, якщо я не збираюся в ньому жити. Мені здається хай ділить його той, хто купить мою половину. Чи може брат в моєму випадку заборонити продаж моєї половини домоволодіння іншій особі.

5. Зараз тільки зрозуміла, що гроші, які мені обіцяв виплатити брат за оцінкою БТІ, без оцінки землі, дуже мала.

6. Чи можу я у нотаріуса змінити свою усну згоду дано братові на суму грошей за оцінкою БТІ. (Сума дуже мала, я зрозуміла, що брат ввів мене в оману).

7. Як я можу робити братові дарчу, якщо ми в даний момент зовсім чужі люди, і після операції брат сказав, що ми спілкуватися не будемо. Я думаю, що я вирішую дарувати або продавати. Дарчий чи купівля-продаж? Головне не порушувати закони, і сплатити податки.

З Повагою Меленкова Валентина Іванівна.

26 травня 2012 р.

Україна

 

Відповідь:

 

Доброго дня, Валентино Іванівно!

 

Стаття 655 Цивільного кодексу України передбачає, що за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов’язується передати майно (товар) у власність іншій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов’язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

 

Відповідно до статті 717 Цивільного кодексу України за договором дарування одна сторона (дарувальник) передає або зобов’язується передати в майбутньому другій стороні (обдаровуваному) безоплатно майно (дарунок) у власність.

 

Тому, як видно різниця між цими договорами полягає в тому, що договір купівлі-продажу оплатний і передбачає оплату, а договір дарування безоплатний. Щодо того, що «брат боятиметься, що Ви можете скасувати угоду», відповідно до українського законодавства в суді можна оскаржити будь-яку угоду, якщо є для цього підстави.

 

Гроші, звичайно, краще щоб брат передав до укладення угоди, так як якщо Ви будете укладати договір дарування, то оплата за цим договором взагалі не передбачена і потім що-небудь заперечувати або доводити буде безглуздо.

 

Якщо ж Ви вирішите укладати договір купівлі-продажу, то розраховуватися можна прямо під час укладання угоди у нотаріуса.

 

Брат не може заборонити Вам, продати що належить Вам на праві власності частина будинку, навіть якщо він не згоден, щоб Ви продали свою частину будинку сторонній особі. Ви маєте право продати свою частину будинку без виділу цієї частки в натурі.

 

З приводу суми, за яку Ви хочете продати свою частину будинку Ви повинні домовитися з покупцем (братом), а щодо усної згоди, яке було дано братові на суму грошей за оцінкою БТІ, то воно юридичної сили не має.
Також Ви маєте право вибрати, який укладати договір, дарча або купівля-продаж.

 

Адвокат Тетяна Чикова

 

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями: